Zarządzanie najmem

fot. Pexels - Vecislavas Popa

Wynajmowanie mieszkania czy innej nieruchomości to inwestycja, która kosztuje nas wiele czasu, a niejednokrotnie również nerwów i stresu. Zarządzanie wynajmem można powierzyć wyspecjalizowanym firmom. Czy opłaca się to zrobić?

Co rozumie się pod pojęciem zarządzania najmem?

Dodawanie ogłoszeń, rozmowy z potencjalnymi najemcami, sporządzenie umów, egzekwowanie płatności, wnoszenie opłat do spółdzielni, rozliczenia z dostawcami mediów, inwestowanie w nieruchomość – to tylko przykładowe zadania, jakie określane są jednym pojęciem – zarządzanie najmem. Obowiązki wynajmującego mieszkanie nie dadzą o sobie zapomnieć nawet w weekendy, święta i podczas urlopu, bo zawsze może zdarzyć się awaria, na którą trzeba błyskawicznie zareagować.

Niekiedy określenie „zarządzanie najmem” bywa stosowane zamiennie z „administrowaniem najmem”. Wielu specjalistów zwraca uwagę, że jest to błąd, gdyż administrator jest osobą działającą na zlecenie zarządcy, czyli w tym wypadku – właściciela mieszkania, natomiast przy zarządzaniu wynajmem zarządca samodzielnie podejmuje decyzje dotyczące nieruchomości lub zwraca się do właściciela z prośbą o ich akceptację.

Czytaj także: Czy musisz mieć kasę fiskalną wynajmując mieszkanie?

Jakie są opcje zarządzania najmem?

Istnieją dwa modele zarządzania najmem. Pierwsza opcja zakłada, że wszystkim zajmujemy się sami, natomiast druga – że obowiązki wynajmującego mieszkanie powierzamy wyspecjalizowanej firmie, zyskując dzięki temu czas i przysłowiowy święty spokój. Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, dlatego warto je przemyśleć i wybrać formę zarządzania wynajmem, która najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Kiedy zdecydować się na firmę zarządzającą najmem?

Powierzenie zarządzania najmem wyspecjalizowanej firmie wydaje się mieć sens zwłaszcza wtedy, gdy najem prywatny lub najem w ramach działalności gospodarczej nakłada na nasze barki naprawdę dużo obowiązków. Mowa tutaj zwłaszcza o zarządzaniu najmem krótkoterminowym, w którym występuje duża rotacja najemców, a z każdym z nich trzeba przejść przez szereg formalności.

Pamiętajmy, że firma świadcząca usługi zarządzania najmem jest także firmą wynajmującą mieszkania. Oznacza to, że może pomóc nam w znalezieniu najemcy. To cenne zwłaszcza wtedy, gdy mamy problemem ze znalezieniem jakiegokolwiek najemcy lub gdy zależy nam na czasie. Firmy tego typu często deklarują też, że potrafią dobierać bezproblemowych najemców, a zatem jeśli nie czujemy się na siłach w samodzielnej selekcji, być może warto zaufać ich doświadczeniu.

Jak wybrać pośrednika zarządzania najmem?

Warto, by firma, której powierzamy opiekę nad mieszkaniem, była firmą lokalną. Dzięki temu będzie doskonale orientowała się w lokalnych cenach wynajmu, a w razie różnych sytuacji będzie mogła błyskawicznie pojawić się na mieszkaniu. Ważne jest też, aby w firmie nie występowała duża rotacja pracowników, gdyż pracownicy z doświadczeniem lepiej poradzą sobie z weryfikacją najemców.

Zwróćmy też uwagę na formę prawną firmy. Najlepiej, by była to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż wówczas w razie śmierci lub zadłużenia jej właściciela, urząd skarbowy nie zablokuje konta firmy, na które spływają przecież pieniądze od naszych najemców. Warto sprawdzić też, czy firma posiada ubezpieczenie OC zarządcy, dzięki któremu będziemy mieli ułatwioną drogę do otrzymania odszkodowania w razie szkód powstałych z winy zarządcy.

Zalety samodzielnego zarządzania najmem

Wynajmowanie mieszkania ze wsparciem wyspecjalizowanej firmy ma wiele zalet. Nie oznacza to jednak, że pod każdym względem jest lepsze od samodzielnych działań. Po pierwsze, zarządzanie najmem na własną rękę pozwoli nam na większy zysk, gdyż nie poniesiemy kosztów pośrednictwa. Po drugie, jeśli firma pośrednicząca pobiera stałą opłatę na swoje usługi, a tak najczęściej jest, nie będzie zależało jej na tym, aby wynegocjować z najemcą jak najwyższą cenę. Prowadzenie samodzielnych negocjacji może więc zapewnić nam lepszy zysk.

Nasz pośrednik jest firmą wynajmującą mieszkania, a zatem podsuwa nam różnego rodzaju zainteresowanych. Tracimy możliwość samodzielnego czuwania nad selekcją kandydatów do wynajmu, a także ograniczamy sobie możliwości znalezienia kogoś z bliska, gdyż agencja pośrednictwa zwykle nie umieszcza ogłoszeń np. na klatkach schodowych czy na lokalnych tablicach ogłoszeń.

Czytaj także: Co zrobić, gdy najemca nie chce się wyprowadzić?

Jak przygotować się do osobistego zarządzania najmem?

Jeśli zdecydujemy się samodzielnie obsługiwać nasz najem prywatny lub najem w ramach działalności, również możemy szukać sposobów, aby ułatwić sobie to zadanie. Warto chociażby nawiązać współpracę z osobami z okolicy, które tak jak my zajmują się wynajmem nieruchomości, aby móc powierzyć im opiekę nad mieszkaniem na przykład wtedy, gdy wybieramy się na urlop. Wielu wynajmujących praktykuje też przepisanie mediów na najemcę, aby w ten sposób uwolnić się od obowiązku obsługi faktur i egzekwowania płatności, a tym samym zaoszczędzić czas. Możemy też poprosić byłych najemców o polecenie nas znajomym, dzięki czemu ograniczamy ryzyko trafienia na problematycznego najemcę.

Jeżeli poszukujesz okazji inwestycyjnych lub poszukujesz szkoleń z handlu nieruchomościami to dobrze trafiłeś! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk