Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Pod wieloma względami kupno mieszkania z rynku wtórnego jest trudniejsze niż wybór oferty dewelopera, jednak ma też swoje dobre strony. Wiele osób długi czas waha się między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Z tego artykułu dowiesz się jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym, ale też jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym.

Jakie mieszkanie wybrać?

Decyzja o kupnie mieszkania zależy od szeregu czynników. Według raportu firmy Home Broker kluczowymi aspektami, którymi kierują się Polacy, są koszt oraz metraż. Na ostateczny wybór nakłada się jednak znacznie więcej składowych, takich jak lokalizacja, stan wnętrza czy wyposażenie. Jednym z dylematów jest również wybór pomiędzy nieruchomością od dewelopera a mieszkaniem z rynku wtórnego. Jakie są wady i zalety obu możliwości?

Dewelopera oddającego klucze pachnącego nowością mieszkania, należy zweryfikować równie uważnie, co sprzedawcę starszej nieruchomości. Wszędzie mogą się bowiem przytrafić błędy i usterki. Niemniej w przypadku lokali z rynku pierwotnego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet, do których najczęściej zalicza się:

  • możliwość wpływu na układ mieszkania i instalacji na etapie budowy,
  • większa wartość w przypadku późniejszej sprzedaży,
  • łatwiejszy dostęp do kredytu hipotecznego,
  • możliwość urządzenia mieszkania według własnych preferencji,
  • gwarancja od dewelopera.

W przypadku rynku pierwotnego bycie pierwszym właścicielem to jednocześnie zaleta, a także dla niektórych wada. Stan deweloperski wiąże się z koniecznością wykończenia lokalu, a na tym etapie może pojawić się wiele niewiadomych, od niepewnego wykonawcy po drożejące materiały budowlane. Warto więc pomyśleć również o ewentualnych minusach nowego mieszkania. Można do nich zaliczyć także:

  • trudne do oszacowania nakłady na wykończenie mieszkania,
  • brak możliwości poznania wcześniej sąsiadów,
  • wydłużony czas od momentu sfinalizowania zakupu do dnia przeprowadzki,
  • niełatwe negocjacje z deweloperem w przypadku odkrycia wad,
  • mniejszy wybór mieszkań o odpowiadającej nabywcom charakterystyce.

Niestety deweloperzy budują w ostatnich latach bardzo podobne mieszkania. Na rynku pierwotnym dominują 2-3 modele lokali, które masowo powstają w dużych i mniejszych miastach, zazwyczaj na przedmieściach.

Czas na wady i zalety mieszkania z rynku wtórnego. Szukając optymalnego lokalu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ta jednak może zostać wynagrodzona wymarzonym mieszkaniem, które od razu będzie gotowe do zamieszkania. Jakie jeszcze plusy nieruchomości z drugiej ręki warto wskazać?

  • kupno gotowego mieszkania, do którego można od razu się wprowadzić,
  • większa możliwość negocjacji ceny z właścicielem,
  • szybka realizacja transakcji,
  • gotowa infrastruktura w okolicy,
  • możliwość wstępnej weryfikacji sąsiedztwa,
  • możliwość poznania praktycznych aspektów mieszkania, jak np. przybliżona wysokość rachunków za media.

Wprowadzając się do mieszkania z rynku wtórnego, nowi właściciele dołączają do funkcjonującej społeczności, często oferującej gotowe rozwiązania. Używane mieszkanie to pod wieloma względami wygodniejsze rozwiązanie, niż samodzielne wykańczanie lokalu. Nie należy jednak zapominać o wadach rynku wtórnego, do których należą m.in.:

  • konieczność zaakceptowania zastanych rozwiązań, ponieważ gruntowne zmiany mogą okazać się kosztowne,
  • zdecydowanie mniejsze pole do aranżacji wnętrza według własnego pomysłu,
  • szybszy spadek wartości starszych nieruchomości,
  • na początku może być konieczny remont i usunięcie usterek po poprzednich właścicielach,
  • istnieje ryzyko wad ukrytych, które podnoszą ogólny wydatek na mieszkanie.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Należy również pamiętać, że mieszkanie na rynku wtórnym ma swoją przeszłość, a z tym może wiązać się sporo zawiłości związanych z daną nieruchomością. Mimo że w przypadku kupna mieszkania od dewelopera również należy skrupulatnie zweryfikować wszelkie aspekty formalne, to jednak rynek wtórny wymaga bardziej dogłębnej analizy stanu prawnego. W pierwszej kolejności należy sprawdzić następujące kwestie:

  • czy w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany – niestety czasami może wiązać się to z poważniejszym kłopotem niż tylko źle zaadresowana korespondencja. Jeśli osoba zameldowana ma kłopoty z prawem lub finansami, do drzwi może zapukać np. komornik;
  • czy lokal nie jest zadłużony, np. poprzez niezapłacone podatki bądź rachunki. Jeżeli mieszkanie przynależy do spółdzielni, koniecznie trzeba się tam udać i poznać wszelkie szczegóły;
  • czy nieruchomość nie posiada innych obciążeń, jak np. ustanowiona hipoteka.

W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego większość odpowiedzi na te pytania można znaleźć w księgach wieczystych. Nieruchomość powinna mieć nadany numer, po którym można bezpłatnie zweryfikować najważniejsze informacje o lokalu. Wystarczy wejść na stronę internetową elektronicznych ksiąg wieczystych. Stamtąd można dowiedzieć się chociażby, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Dotychczasowy właściciel powinien też okazać dokument poświadczający prawo do lokalu, np. w formie umowy kupna lub akt poświadczenia dziedziczenia.

Czytaj także: Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?

Kupno mieszkania – rynek wtórny, co sprawdzić żeby uniknąć pułapek?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego może być atrakcyjną okazją i szybkim sposobem na znalezienie nowego domu, jednak nie można zapominać o ewentualnym ryzyku związanym z taką transakcją. Poza wspomnianymi wcześniej kwestiami właścicielskimi bądź ryzykiem zobowiązań finansowych, jakimi może być objęte mieszkanie z drugiej ręki, na potencjalnych nabywców może czekać kilka nieprzyjemnych pułapek.

Największą czujność należy zwrócić w sytuacji kupna mieszkania w kamienicy. Czasami łatwo zachwycić się atrakcyjną lokalizacją w ścisłym centrum bądź nietuzinkowym układem mieszkania. W wielu przypadkach nieruchomość w kamienicy ma swój niepowtarzalny urok, ale jednocześnie może przysporzyć niemałych kłopotów. Na początek należy dokładnie sprawdzić kwestie właścicielskie, które w przypadku kamienic w dużych miastach często bywają niejasne. Ponadto oprócz stanu samego lokalu trzeba sprawdzić również kondycję całego budynku, od dachu przez instalację po piwnice. Należy też liczyć się z tym, że prędzej czy później lokal będzie wymagał remontu.

W przypadku oglądania mieszkań z rynku wtórnego nie można dać się zwieźć krótkotrwałym zabiegom upiększającym. Zwłaszcza agenci nieruchomości specjalizują się w tuszowaniu niedoskonałości poprzez home staging, czyli przygotowanie lokalu do sprzedaży. Słabe doświetlenie naturalnym światłem rekompensuje się mocnymi żarówkami, a małą i nie praktyczną łazienkę powiększa się optycznie białą farbą oraz dużym lustrem. Sprzedawcy często odmalowują mieszkania tuż przed sprzedażą, m.in. w celu zakrycia pęknięć ścian czy stropu. W związku z tym do oceny stanu starszego mieszkania warto wspomóc się opinią specjalisty.

Jak sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego? Samemu można prześledzić księgi wieczyste, natomiast jeśli brakuje ci odpowiedniej wiedzy, warto sięgnąć po poradę fachowca branży budowlanej. Jeśli tylko wszystko zostanie pozytywnie zweryfikowane, zakup mieszkania z rynku wtórnego może być naprawdę udaną transakcją.

Chcesz dowiedzieć się, jak zarabiać na nieruchomościachInteresuje Cię flipowanie nieruchomości? Zapraszamy na nasze szkolenia, gdzie dowiesz się jak skutecznie inwestować oraz będziesz miał możliwość zakupu od nas pewnej okazji inwestycyjnej. Zapraszamy!

Czytaj także: Zniszczenia w wynajmowanym mieszkaniu - jak się przed nimi zabezpieczyć?
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Jak zbudować zdolność kredytową?
Każdy, kto starał się o przyznanie kredytu spotkał się z pojęciem "zdolność kredytowa". Banki nie udzielają kredytów pochopnie, a na decyzję w sprawie kredytu ma wpływ wiele czynników. Przed przyznaniem kredytu bank weźmie pod uwagę zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt. Mieszkanie na kredyt to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób.
blank
Kredyt hipoteczny, czym jest i jak go uzyskać?
Kredyt hipoteczny da możliwość zakupu nieruchomości każdej osobie, która ma zdolność kredytową. Bank zabezpiecza kredyt hipoteką ustanowioną na nieruchomość, czyli wpisem do księgi wieczystej. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, z którego wg danych BIK korzysta ponad 2 mln klientów. Co to jest kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, która zabezpieczona jest hipoteką. Dla banku […]
blank
Czym jest flipping mieszkań?
Słowo flip pochodzi od angielskiego zwrotu "house flipping", a ideą flipowania jest zakup nieruchomości i sprzedanie jej z zyskiem. Wartość mieszkania podnosi się np. dzięki wykonaniu remontu lub zwiększeniu ilość pokoi. W niektórych sytuacjach wystarczy odświeżyć mieszkanie, aby móc podnieść cenę nieruchomości. Flipowanie to coraz częściej stosowana forma inwestowania pieniędzy. Czy warto inwestować w nieruchomości? […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

Warszawa 2 - 3 grudnia

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Poznań 27 - 28 stycznia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk