0
blank blank blank
Zakup mieszkania od dewelopera
Dodano: 28 czerwca 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/01/zakup-mieszkania-od-dewelopera-768x512-1.jpg

Nie inwestowałeś jeszcze w nieruchomości? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Pomożemy Ci! W tym wpisie blogowym przedstawiamy step by step jak wygląda zakup nieruchomości od dewelopera. Mamy nadzieję, że nasze porady i cenne wskazówki pozwolą Państwu bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera!

 

Krok I – zbadaj zdolność kredytową

Mówi się, że dom buduje się od fundamentów, a nie od dachu. Naszym zdaniem warto także zbadać podłoże, czyli grunt na którym dom ma zostać postawiony. Takim gruntem w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera jest zbadanie zdolności kredytowej. Często jest to opcja, którą pomoże nam rozwiązać sam deweloper, który zazwyczaj współpracuje z jakimś pośrednikiem lub brokerem finansowym, a często także bezpośrednio z bankiem finansującym całą jego inwestycję.

Krok II – znajdź nieruchomość i sprawdź dewelopera

Warto dogłębnie przeszukać rynek nieruchomości i poświęcić na to więcej czasu. Znalezienie okazji inwestycyjnej często wymaga cierpliwości. Kiedy już jednak jesteśmy przekonani, że mamy inwestycję, która zadowala nas w 100% należy sprawdzić jeszcze dewelopera. Tak de facto z nierzetelnym deweloperem ciężko jest się dzisiaj spotkać, ponieważ przepisy ustawy deweloperskim są niezwykle rygorystyczne, ale warto zasięgnąć opinii użytkowników, którzy zakupili jego wcześniejsze inwestycje. Poczucie bezpieczeństwa dają nam także rachunki powiernicze, jednak ostrożności nigdy za wiele. Nasze pieniądze są zazwyczaj bezpieczne, ale nie warto tracić nerwów na niesolidnego dewelopera – a tych jest już znacznie więcej.

Czytaj także: Jakie są cechy dobrej inwestycji?

Krok III – umowa rezerwacyjna i deweloperska

Umowa rezerwacyjna to kolejny krok. Jeżeli podjęliśmy decyzję, to musimy zarezerwować lokal, ale na warunkach, które będą dla nas korzystne. Deweloper często wymaga zaliczki na poczet wpłaty. Niektórzy deweloperzy jednak nie zwracają zaliczki w przypadku kiedy nie otrzymamy kredytu. Korzystnie będzie podpisać taką umowę deweloperską, która daje nam prawo rezygnacji czy też odstąpienia od umowy bez żadnych kosztów.

Umowa deweloperska jest znacznie bardziej rozbudowana. Przed jej podpisaniem, warto zapoznać się z projektem umowy deweloperskiej i przekazać ją prawnikowi, który może znaleźć jakieś haczyki. Umowę deweloperską sporządza notariusz i podpisuje się w jego obecności. Wiąże się ona z opłaceniem taksy notarialnej, na którą po połowie składają się deweloper jak i kupujący.

Krok IV – raty kapitałowe i odsetkowe

Czas na spłacanie zobowiązania. Pamiętajmy, aby robić to terminowo, ponieważ wpływa ma to wpływ na wysokość oprocentowania. Warto w tym miejscu pamiętać o pewnych zależnościach. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, do momentu jego oddania płacimy tylko raty odsetkowe. Jeżeli mieszkanie zostanie już oddane dochodzi nam rata kapitałowa, naturalnie oprócz odsetkowej. Harmonogram spłat ratalnych otrzymujemy od banku i co roku ulega on zmianom, ponieważ nasz wkład rośnie, a raty odsetkowe maleją.

Krok V – odbiór techniczny i przekazanie kluczy

Odbiór techniczny odbywa się zazwyczaj w obecności dewelopera, a czasem na wyraźne życzenie klienta i za jego opłatą także w przypadku rzeczoznawcy. Przekazanie kluczy i specyfikacji mieszkania, a także wszystkich niezbędnych informacji nie jest jednak zwieńczeniem oddania inwestycji.

Krok VI – przeniesienie prawa własności, podatek od nieruchomości

Umowa przenosząca własność mieszkania to finalizacja całego procesu. Wynika ona z przepisów umowy deweloperskiej. Na tym etapie notariusz wnioskuje do sądu wieczystoksięgowego, żeby ten wpisał nas jako prawowitego właściciela nieruchomości. Oprócz tego musimy wystąpić do Urzędu Gminy o ustalenie wysokości podatku od nieruchomości, który w skali całego kraju jest zróżnicowany.

Krok VII – ubezpieczenie nieruchomości

Jeżeli chcemy mieć wszystko “dopięte na ostatni guzik”, a także zaoszczędzić sobie na przyszłość nerwów – warto ubezpieczyć mieszkanie od wypadków losowych. Koszt takiego ubezpieczenia to zazwyczaj 300-1000 zł i jest uzależniony od wartości lokalu oraz zakresu ubezpieczenia. Jeżeli bank kredytujący tego wymaga, należy pamiętać o cesji ubezpieczenia na jego konto.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat flipowania na rynku pierwotnym oraz jak handlować nieruchomościami, to zapraszamy na nasze szkolenia.


Udostępnij:
blank blank blank
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!