Wynajem mieszkania w całości czy na pokoje?

Inwestycje w nieruchomości można przeprowadzać na wiele różnych sposobów, między innymi decydując się na wynajmowanie mieszkania. Czynsz płacony przez najemców może być cennym źródłem pasywnego dochodu. Czy może on zostać powiększony, jeśli inwestor zdecyduje się na wynajem mieszkania nie w całości, ale na pokoje? Jak to zorganizować pod względem prawnym?

Czy wynajem pokoi jest bardziej opłacalny?

Pokoje do wynajęcia mogą być źródłem większych zysków dla właścicieli lokali mieszkalnych, niż wynajęcie mieszkania w całości jednej osobie lub rodzinie. Wszystko dlatego, że czynsz jest dzielony na kilka pokoi znajdujących się w mieszkaniu, dlatego jednostkowy koszt dla najemcy może być nadal przystępny, ale suma takich czynszów będzie satysfakcjonującą kwotą dla właściciela nieruchomości.

Podział wynajmowanego mieszkania na pokoje i zaprezentowanie ich oferty potencjalnym najemcom może pozwolić na zwiększenie opłacalności całej inwestycji. Zwykle taka oferta kierowana jest do osób młodych. Dlatego proponowany może być w takim trybie pokój dla studenta, ale też dla singli pracujących w dużych miastach, z dala od rodziny.

Im większym mieszkaniem dysponuje właściciel lokalu na wynajem, tym więcej zarobi na nim łącznie przy wynajmowaniu poszczególnych pokoi innym osobom. Musi jednak mieć na uwadze ryzyka związane z wynajmem mieszkania na lokale. Chodzi tu o rotację osób w pokojach na wynajem, zwłaszcza przy ukierunkowaniu inwestycji na podejmowanie turystów na kilka dni w miesiącu. Powstają trudności w wyszukiwaniu osób zainteresowanych wynajmem pokoi. Wszystko to wymaga zaangażowania ze strony inwestora, które jednak będzie owocowało z reguły większą opłacalnością całej działalności. 

Jak przystosować mieszkanie do wynajmu na pokoje?

Nie wszyscy inwestorzy będą mogli skorzystać z wynajmu pokoi w swoim mieszkaniu. Nie każdy lokal się do tego nadaje. Inwestycja okazuje się opłacalna dopiero wtedy, gdy mieszkanie ma co najmniej trzy pokoje, w pełni rozkładowe, a także dużą liczbę okien, które doświetlą poszczególne pomieszczenia.

Jeśli inwestor zdecydowany jest na to, by wynajęcie mieszkania miało charakter wynajmu poszczególnych pokoi, muszą one być odpowiednio do tego celu przygotowane. Ważne jest funkcjonalne umeblowanie, a meble te powinny być trwałe, solidne, choć nie z najwyższej półki cenowej, by nie zawyżać kosztów najmu. W pełni wyposażona kuchnia i łazienka będą działały na korzyść oferty na wynajem pokoi w mieszkaniu wspólnym. Najlepiej, by w nieruchomości znajdowała się więcej niż jedna toaleta, co rozwiąże wiele problemów lokatorów. 

Różnica prawna między najmem mieszkania a pokoju

Właściwie w świetle ustawy o ochronie praw lokatorów wynajem mieszkania w całości i wynajem poszczególnych pokoi w tym mieszkaniu, jest tym samym. Lokatorzy są tak samo chronieni, gdy wynajmują cały lokal mieszkalny, jak i wtedy, gdy do ich dyspozycji są wybrane pokoje. Z perspektywy wynajmującego może się jednak pojawić pewien problem, kiedy zechce on wypowiedzieć wszystkie zawarte umowy najmu. Ich okres wypowiedzenia może być różny, a przy sprawach spornych może okazać się, że powstanie konieczność wniesienia do sądu kilku różnych spraw i przeprowadzenia eksmisji przez komornika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, nerwami i czasem.

Jak przygotować umowę na wynajem pokoju?

Umowa najmu pokoju to podstawowy dokument, który pozwoli na zabezpieczenie interesów inwestorów i samych najemców. Powinna to być szczegółowa umowa, która ustali wszystkie prawa i obowiązki jej stron. Dzięki niej można zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji w wynajem pokoju. Umowa powinna być sporządzona na piśmie, opisywać stan faktyczny wynajmowanego lokalu, wysokość opłat i ewentualnej kaucji. Powinna przewidywać różne sytuacje, np. to czy można palić w mieszkaniu. Może ona uwzględniać okres wypowiedzenia ustalony z najemcą. Warto dobrze przemyśleć to, jak powinna być skonstruowana taka umowa, by ustalić w niej wszelkie szczegóły najmu lokalu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia. Dowiesz się na nich co to jest flipowanie oraz będziesz miał możliwość zakupu okazji inwestycyjnej.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Masz pytania? Napisz do nas

×
×

Koszyk