Jeżeli decydujemy się formę inwestowania jaką jest wynajem nieruchomości zasadniczo mamy do wyboru dwie opcje - krótko- i długoterminową. Co wybrać? Jakie są zalety tych dwóch opcji? Zapraszamy do lektury i wyciągnięcia odpowiednich wniosków.
Wynajem krótkoterminowy - duży zysk obarczony ryzykiem
Najem krótkoterminowy rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim jest to najem na bardzo krótki okres czasu - zazwyczaj na kilka dni. Charakterystyczną cechą najmu krótkoterminowego jest zdecydowanie większy zysk w stosunku do opcji długofalowej. Ceny mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo niezależnie od tego czy dotyczą opcji dla podróżnych czy ludzi wynajmujących w kurortach wakacyjnych są zbliżone, lecz zazwyczaj nieco niższe niż w hotelach. Za dzień najmu takiego mieszkania, można otrzymać w Polsce od 100 do nawet 400 zł. Mieszkania tego typu wynajmuje się zazwyczaj na 2-3 dni, choć zdarzają się także oczywiście dłuższe terminy.
Wynajem krótkoterminowy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na to, aby znaleźć gości. W ostatnich latach, głównie za sprawą portali pośredniczących takich jak Airbnb czy Booking jest to zadanie znacznie łatwiejsze niż wcześniej. Mieszkania oferowane na tego typu platformach są doskonałą okazją m.in dla turystów czy pracowników przebywających na delegacji. Z najmem krótkoterminowym wiążę się pewne istotne ryzyko - choć mamy dużą stopę zwrotu z inwestycji, nie mamy gwarancji ciągłości najmu, zwłaszcza, jeżeli zainwestujemy w apartament w kurorcie wakacyjnym, a pogoda sprawi nam figla.
Wynajem długoterminowy - niski, ale stały i pewny zysk
W przypadku najmu w dłuższej perspektywie czasu - zazwyczaj takiej która trwa kilka miesięcy, a nawet lat mamy zupełnie inną sytuację. Tutaj już z pewnością nie osiągniemy tak wysokiego zysku z dnia najmu, choć w przypadku mieszkania o dużej powierzchni użytkowej lub bardzo wysokim standardzie taka opcja jest możliwa.
Wynajem długoterminowy charakteryzuje się jednak pewnym, stałym zyskiem. Ma to istotne znaczenie w przypadku zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego. W takiej sytuacji nie musimy się martwić o to, czy najmowane mieszkanie, a raczej nasze honorarium z tytułu jego najmu pokryje ratę bankową.
Zaletą najmu długoterminowego jest możliwość poznania lokatora. W pewnym sensie właściciel mieszkania, nabiera do niego zaufania i może przedłużyć umowę lub w przypadku wątpliwości ją rozwiązać. To komfortowa sytuacja, ponieważ w przypadku opcji krótkoterminowej możemy mieć zdecydowanie więcej problemów z najemcami.
Kiedy i dla kogo najem krótkoterminowy, a kiedy długoterminowy?
Za najmem krótkoterminowym przemawiają zasadniczo dwie kwestie. Pierwsza to optymalizacja podatkowa - ze względu na to, że zakup takich nieruchomości daje pewne przywileje w zakresie podatku dochodowego jak i VAT, o których mówimy na naszych kursach i szkoleniach z nieruchomości.
Drugą kwestią jest duży zwrot z inwestycji - wynajmujemy mieszkania ryzykując, ale jeżeli mamy optymalne obłożenie, możemy zarobić znacznie więcej niż w przypadku długoterminowej opcji. Pamiętajmy, jednak też o pewnej wadzie która wiąże się z najmem krótkoterminowym - będziemy potrzebować operatora mieszkania - osoby lub firmy, która zajmie się wymianą pościeli, naprawami, sprzątaniem itp.
Najem długoterminowy ma mniejsze wymogi. Tutaj mamy pewny, ale zdecydowanie niższy zysk. To opcja głównie dla osób pracujących na etacie, które dobrze zarabiają, ale myślą też o przyszłości swoich dzieci (po spłacie kredytu mieszkanie może zostać im przekazane). Nie mamy tutaj większych korzyści podatkowych. Nie jest też wymagana specjalna obsługa mieszkania.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat flipowania nieruchomościami oraz zakupić okazję inwestycyjną, odwiedź nasze szkolenia. Zapraszamy!
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: