0
blank blank blank
Wynajem czy flipowanie?
Dodano: 14 stycznia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/01/laptop-1890547_1920-768x512-1.jpg

Nie ma wątpliwości, że w czasie kiedy przygotowujemy ten wpis blogowy (styczeń 2020) rynek nieruchomości w Polsce jest ewidentnie na fali wznoszącej. W takim momencie naturalne wydaje się postawienie pytania – jaką formę inwestycji w mieszkania wybrać? Opcji jest kilka. W tym wpisie porównamy ze sobą wynajem długoterminowy i flipowanie.

Jakie są różnice między flipowaniem, a wynajmem nieruchomości?

Na początku warto skonfrontować oba omawiane pojęcia. Flipowanie to forma inwestycji, która polega na zakupie bądź prawie do zakupu takiej okazji inwestycyjnej, która daje perspektywy wzrostu cen w przyszłości. Warto zaznaczyć tutaj, że popularnego “flipa” można dokonać zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Flipping wymaga głębszej analizy i znajomości lokalnego rynku, a także właściwego określenia potencjału wzrostu inwestycji. Na to czy wartość mieszkania pójdzie do góry, wpływ może mieć wiele czynników.
Najem nieruchomości to nieco inna bajka. W tym przypadku kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego – jest zazwyczaj związane z potrzebą zaciągnięcia kredytu i spłacania odsetek od kapitału. Następnie takie mieszkanie wynajmujemy za określoną miesięczną kwotę, licząc, że jej wysokość w znacznej mierze zrówna się z wysokością raty kredytu. Zakup nieruchomości pod najem, podobnie jak flipping wymaga znajomości rynku i właściwej oceny potencjału mieszkania pod kątem inwestycyjnym.

Jakie są zalety flippingu?

Flipping posiada szereg niepodważalnych zalet, które sprawiają, że jest coraz popularniejszy nie tylko w Polsce, ale także Europie i Stanach Zjednoczonych. Zaletą flipowania jest bez wątpienia jego uniwersalność. Tą metodą inwestowania w nieruchomości może zająć się zarówno, przedsiębiorca jak i pracownik etatowy. Wystarczy mieć jedynie zdolność kredytową (choć nie zawsze jest to wymagane).
Kolejną zaletą jest właśnie brak konieczności zaciągania zobowiązania w postaci kredytu bankowego. Dlaczego? Otóż flipa na rynku pierwotnym można dokonać bez potrzeby tworzenia takiego zobowiązania. Doskonałym przykładem może być tutaj system 10/90.

Czytaj także: Dlaczego warto kupić mieszkanie w systemie 10/90

Zaletą flipowania w nieruchomości jest też fakt, że to rodzaj inwestycji krótkoterminowej. Jej czasu precyzyjnie nie można zdefiniować, ale zazwyczaj obejmuje okres od dziury pod inwestycję, najpóźniej do 6 miesięcy od oddania kluczy inwestorowi. Można więc oszacować, że cały okres inwestycji zamyka się w przedziale 2-3 lat. Zysk z flipa ma charakter jednorazowy i waha się w przedziale 15-80 tys zl.

Jakie są zalety wynajmu długoterminowego mieszkań?

Stały i pewny zysk – to pojęcie, które towarzyszy nieodłącznie wynajmowaniu mieszkania. W przypadku flipa mamy zysk jednorazowy, odczuwalny i stosunkowo szybki. Tutaj sytuacja jest odmienna – wynajmujemy mieszkania za kwoty, które determinuje rynek mieszkaniowy. Jeżeli nasz kredyt zaciągamy na stosunkowo krótki okres czasu, to często rata z najmu nie pokrywa należności do banku. Możemy jednak podpisać kredyt na 20, 25 czy 30 lat z niższą miesięczną ratą i wynajmować mieszkanie oraz równolegle na nim zarabiać. W polskich warunkach całość inwestycji w wynajem mieszkania zwraca się po 12-15 latach w zależności od typu nieruchomości, jej metrażu, lokalizacji itp.

Wynajem mieszkania posiada także dwie inne zalety. Z jednej strony możemy w dowolnym czasie zamieszkać w mieszkaniu, kiedy wymaga tego sytuacja, zaś z drugiej strony w razie problemów finansowych możemy je sprzedać i spłacić całość kredytu. W perspektywie długoterminowej posiadanie mieszkania daje nam także możliwość przepisania go na dziecko. Czynnikiem, który popycha nas często do najmu jest to, że mieszkanie w dużej części, a nawet w skrajnych przypadkach w całości jest spłacane przez osobę trzecią.


Udostępnij:
blank blank blank
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!