Kupując mieszkanie każdy człowiek zastanawia się na jaki metraż się zdecydować. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wziąć pod uwagę nasze fundusze i dochody, a także wymagania i potrzeby jakie mamy. Jako że nie ma uniwersalnych rozmiarów mieszkań, należy dobrze zastanowić się jakie mamy potrzeby. Warto także zastanowić się czy szukamy mieszkania z rynku wtórnego czy pierwotnego.
Co składa się na koszty kupna mieszkania?
Podstawowym kosztem zakupu mieszkania jest jego metraż. Im mieszkanie jest mniejsze tym tańsze będzie. Pamiętajmy jednak, żeby dostosowywać wielkość szukanego mieszkania do naszych potrzeb. Kupowanie za małego mieszkania na siłę jest błędem, którego nikt nie powinien popełniać. Z drugiej strony, należy mierzyć siłę na zamiary. Jeżeli zakupimy większe mieszkanie, należy pamiętać o tym, że mieszkanie trzeba urządzić. Zakup mebli do dużego mieszkania może stanowić nawet z 10 procent wartości mieszkania o czym należy pamiętać. Oprócz tego większy metraż oznacza większe koszty oświetlenia, ogrzewania i więcej czasu poświęconego na sprzątanie.
Zakup mieszkania to także koszty, które należy ponieść z tytułu transferu prawa do nieruchomości. Należy zapłacić pośrednikowi, który wyszukał mieszkanie zgodne z naszymi preferencjami. Oprócz tego będzie trzeba opłacić notariusza, który potwierdzi zakup.
Urządzanie mieszkań o różnych metrażach
Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że minimalna użytkowa powierzchnia mieszkaniowa powinna stanowić minimum 25 m2. Dzięki temu rozwiązaniu, łatwiejsze jest dostosowanie powierzchni użytkowej do mieszkańców. W małych mieszkaniach można zastosować aneks kuchenny, nie stosując tak zwanej wnęki kuchennej. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca przy jednoczesnym stosowaniu spójnej aranżacji dla całego mieszkania. Jedynym wymogiem formalnym jest stosowanie odpowiedniej wentylacji dla aneksu kuchennego.
Urządzanie własnego mieszkania powinniśmy zacząć od przeglądania katalogów z gotowymi pomysłami, dzięki temu określimy co nas interesuje. Jeżeli nie mamy pojęcia jak urządzić swoje mieszkanie warto zwrócić się do architekta wnętrz. Podając architektowi swoje ulubione style warto pamiętać także o użyteczności wnętrza. Architekci posiadają pewne wyczucie, które pozwala im zaprojektować niepowtarzalne wnętrze które będzie piękne i użyteczne.
Własne mieszkanie powinno być dla nas przytulnym gniazdkiem, do którego chce się wracać.
Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?
Obliczanie stopy zwrotu z inwestycji można obliczyć na kilka sposobów, zależnie od tego jakie informacje chcemy uzyskać.
Podstawowym wzorem jest:
Stopa zwrotu = ((wartość końcowa/wartość początkowa)-1)*100%
Dzięki temu wzorowi jesteśmy w stanie obliczyć stopę zwrotu z jednorazowej inwestycji. W sytuacji, gdy znamy wartość początkową, czas trwania inwestycji i średnioroczną stopę zwrotu wzór wygląda następująco:
Stopa zwrotu = ((1+ roczna stopa zwrotu)^liczba lat -1)*100%
Z czym wiąże się mały metraż?
Po pierwsze mały metraż wymaga mniejszego kapitału. Nie tylko wiąże się to ze zmniejszeniem trudności znalezienia funduszy, ale również redukuje ryzyko. Małe mieszkanie jest łatwiej urządzić. Przy aranżacji małego mieszkania zawsze góruje pragmatyzm, a urządzenia dobiera się tak, by zajmowały jak najmniej przestrzeni. Często rezygnuje się przez to ze sprzętów AGD takich jak zmywarka czy mikrofalówka, co dodatkowo obniża cenę wykończenia. Przy małym metrażu naturalne jest też wyposażenie w meble wielofunkcyjne, takie jak kanapa z funkcją spania, co powoduje kolejną oszczędność. Jeśli oprócz zarobku na flipie chcemy zarobić na wynajmie, to mały metraż zdecydowanie nam to ułatwi.
Na jakiej wielkości mieszkanie się zdecydować?
Kupując okazję inwestycyjną musimy pamiętać o tym co najważniejsze. Mieszkanie musi znaleźć kupca lub najemcę. Intuicyjnie łatwiej będzie sprzedać mieszkanie tańsze, czyli mniejsze. Na taki krok decyduje się większość inwestorów. Z tego powodu deweloperzy najchętniej stawiają bloki złożone z kawalerek lub mikroapartamentów. W tym myśleniu jest jednak pewna pułapka. Patrząc na statystki bardzo dobrze widoczne jest, że największą część popytu stanowią mieszkania dwupokojowe (około 42%) a na drugim miejscu plasują się trzypokojowe (około 33% popytu). Kawalerki stanowią jedynie około 16%. Czy taka sytuacja ulegnie zmianie? Widać ku temu pewne tendencje, jednak jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem to warto pomyśleć o kupnie mieszkania z co najmniej dwoma pokojami lub skorzystaniu z konsultacji.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, co to jest flipowanie, to zapraszamy na nasze szkolenia!
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: