Flipowanie na nieruchomościach to pojęcie dość szerokie. House flipping można bowiem podzielić na pewne odłamy. Wszystkie pojęcia, które przedstawimy w poniższym wpisie mają wspólny mianownik - Stany Zjednoczone. To właśnie ten kraj jest ojczyzną flippingu na nieruchomościach.
Dwa różne rodzaje flipowania
House flipping to nic innego jak pewien rodzaj spekulacji. Jest bardzo podobny do spekulacji giełdowych, jednak zdecydowanie bardziej przewidywalny. W skrócie ta forma inwestowania sprowadza się do tego, aby kupić mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego i zarobić na nim w dość krótkiej perspektywie czasu. I tutaj po raz pierwszy dochodzi do pewnego rozłamu w obrębie całego pojęcia zwanego flipowania nieruchomości - może on przybrać niejako dwie formy - wholesale flipp, a także rehabbing, któremu poświęcimy ten wpis.
Czytaj także: Jak skutecznie promować nieruchomości?
Wholesale flipp - taniej kupie, drożej sprzedam
Będąc precyzyjnym, uściślijmy najpierw pojęcie wholesale flipp. Ze zjawiskiem tym mamy do czynienia kiedy kupujemy nieruchomość poniżej ceny rynkowej. Drugą stroną medalu jest tutaj odsprzedaż nieruchomości kolejnemu inwestorowi również po stosunkowo niskiej cenie, jednak przy określonym, sprecyzowanym już wcześniej zysku. Wholesale flipp nie wymaga dużego doświadczenia, charakteryzuje się także niskim poziomem ryzyka. Inwestując w ten sposób możemy w sposób masowy, wręcz hurtowy, ponieważ cała inwestycja może zamknąć się w ciągu kilku, do kilkunastu dni.
Czytaj także: Jakie typy nieruchomości najczęściej wybierają inwestorzy?
Rehabbing - co to takiego?
W USA rządzi jednak rehabbing, czyli druga ze wspomnianych przez nas form House flippingu. Na czym polega? Można to zrozumieć już po dosłownym tłumaczeniu tego słowa, które oznacza z ang “przywracanie do zdrowia, rehabilitację”. Pisząc w dużym uproszczeniu jest to polski flip na nieruchomości, z tym, że z rynku wtórnego.
Czytaj także: Sposoby na zarabianie na nieruchomościach
Rehabbing to zakup takiej okazji inwestycyjnej, która wymaga nakładów finansowych. Zazwyczaj idealne mieszkania pod rehabbing to gruzowiska charakteryzujące się złym lub fatalnym stanem. Jeśli planujemy na takim mieszkaniu zarobić - wymagana jest inwestycja. Rehabbing jest z natury działaniem pracochłonnym ponieważ wymaga planu i sporego nakładu działań. Mieszkanie powinno uzyskać wysoki standard, a przede wszystkim trzeba je często odświeżyć. “Praca jednak popłaca” - zysk na takiej inwestycji, może być dla nas miłą nagrodą.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: