'}}
Umowa rezerwacyjna mieszkania

Praktyka podpisywania umów rezerwacyjnych i nabyte przez nas wieloletnie doświadczenie na rynku inwestowania w nieruchomości pokazuje, że skorzystanie z tej opcji wiąże się bezpośrednio z pojęciem okazji inwestycyjnej. Rezerwacja mieszkania to czasem konieczność, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z wybitnie korzystną ofertą, która znajduje się np. w prestiżowej lokalizacji. To wszystko sprawia, że umowy rezerwacyjne są coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów.

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna ma za zadanie rezerwację dla danego klienta określonego lokalu w taki sposób, aby żaden inny klient nie mógł go nabyć przez czas wskazany w jej zapisach.

Nie ma precyzyjnych, szczegółowych przepisów prawnych, które regulują umowę rezerwacyjną. Prawnicy często wskazują tutaj na art, 353 Kodeksu Cywilnego który reguluje zasadę swobody umów i pewne jej ograniczenia. Art 353 stanowi: “Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.”

Opłata rezerwacyjna, zadatek

Powiedzieliśmy sobie, że istotą umowy rezerwacyjnej jest jak sama nazwa wskazuje “zarezerwowanie nieruchomości” na określony czas z prawem do pierwokupu. To niewątpliwa korzyść dla osoby, która rozmyśla nad jej zakupem. Co do zasady druga strona, a więc deweloper również powinna mieć jakąś korzyść z tak skonstruowanej umowy i jest nią tzw. obowiązek zapłaty opłaty rezerwacyjnej. Niektórzy deweloperzy jednak od takiego obowiązku odstępują - to ich dobrowolne prawo i żadne przepisy nie wiążą ich w tym zakresie.

Opłata rezerwacyjna może mieć charakter zwrotny lub bezzwrotny i warto sprawdzić ten zapis w umowie rezerwacyjnej. Pamiętajmy, że opłata rezerwacyjna jest formą zabezpieczenia dla dewelopera, stanowiącą jego wynagrodzenie za możliwość wyłączenia z oferty handlowej wskazanej nieruchomości. Deweloper może więc zwrócić taką opłatę, jeżeli klient złożył wniosek kredytowy, ale uzyskał decyzję odmowną. W przypadku kiedy jednak zrezygnuje z lokalu najczęściej traci pieniądze.

W jakich przypadkach podpisuje się umowę rezerwacyjną

Podpisanie umowy rezerwacyjnej nie zawsze jest konieczne. Jeżeli mamy nieruchomości mniej atrakcyjne lub w miastach w których popyt jest mniejszy to najczęściej możemy skorzystać z dobrodziejstw umowy deweloperskiej.

Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy jesteśmy na drugim biegunie. Duży popyt na atrakcyjnie położone nieruchomości w danej inwestycji, a także warunki konieczne (np. deweloper nie może przygotować z przyczyn prawnych umowy deweloperskiej) mogą nas zmusić do podpisania umowy rezerwacyjnej.

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna jak każda inna powinna zawierać pewne składowe, które świadczyć powinny, że jest podpisywana w dobrej wierze i zabezpiecza interesy obu stron. Ów elementy to:

- strony umowy;
- przedmiot umowy;
- miejsce i data podpisania;
- podpisy obu stron;
- warunki i termin rezerwacji;
- wysokość opłaty rezerwacyjnej;
- wskazanie czy zadatek rezerwacyjny ma charakter zwrotny czy bezzwrotny i na jakich warunkach;

Umowa rezerwacyjna sporządzana jest między deweloperem, a klientem. Nie jest tutaj potrzebna obecność notariusza - co ma miejsce w przypadku umowy deweloperskiej i przeniesienia własności.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, a także nabyć wiedzę czym jest flipowanie oraz jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia. Nasi specjaliści przekażą Państwu wiedzę oraz udostępnią możliwość zakupu okazji inwestycyjnej.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

'}}
Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
'}}
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
'}}
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]
×
×

Koszyk