0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Umowa rezerwacyjna mieszkania

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/03/rezerwacja-1024x515-1.jpg

Praktyka podpisywania umów rezerwacyjnych i nabyte przez nas wieloletnie doświadczenie na rynku inwestowania w nieruchomości pokazuje, że skorzystanie z tej opcji wiąże się bezpośrednio z pojęciem okazji inwestycyjnej. Rezerwacja mieszkania to czasem konieczność, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z wybitnie korzystną ofertą, która znajduje się np. w prestiżowej lokalizacji. To wszystko sprawia, że umowy rezerwacyjne są coraz popularniejsze wśród polskich inwestorów.

Co to jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna ma za zadanie rezerwację dla danego klienta określonego lokalu w taki sposób, aby żaden inny klient nie mógł go nabyć przez czas wskazany w jej zapisach.

Nie ma precyzyjnych, szczegółowych przepisów prawnych, które regulują umowę rezerwacyjną. Prawnicy często wskazują tutaj na art, 353 Kodeksu Cywilnego który reguluje zasadę swobody umów i pewne jej ograniczenia. Art 353 stanowi: “Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.”

Opłata rezerwacyjna, zadatek

Powiedzieliśmy sobie, że istotą umowy rezerwacyjnej jest jak sama nazwa wskazuje “zarezerwowanie nieruchomości” na określony czas z prawem do pierwokupu. To niewątpliwa korzyść dla osoby, która rozmyśla nad jej zakupem. Co do zasady druga strona, a więc deweloper również powinna mieć jakąś korzyść z tak skonstruowanej umowy i jest nią tzw. obowiązek zapłaty opłaty rezerwacyjnej. Niektórzy deweloperzy jednak od takiego obowiązku odstępują – to ich dobrowolne prawo i żadne przepisy nie wiążą ich w tym zakresie.

Opłata rezerwacyjna może mieć charakter zwrotny lub bezzwrotny i warto sprawdzić ten zapis w umowie rezerwacyjnej. Pamiętajmy, że opłata rezerwacyjna jest formą zabezpieczenia dla dewelopera, stanowiącą jego wynagrodzenie za możliwość wyłączenia z oferty handlowej wskazanej nieruchomości. Deweloper może więc zwrócić taką opłatę, jeżeli klient złożył wniosek kredytowy, ale uzyskał decyzję odmowną. W przypadku kiedy jednak zrezygnuje z lokalu najczęściej traci pieniądze.

W jakich przypadkach podpisuje się umowę rezerwacyjną

Podpisanie umowy rezerwacyjnej nie zawsze jest konieczne. Jeżeli mamy nieruchomości mniej atrakcyjne lub w miastach w których popyt jest mniejszy to najczęściej możemy skorzystać z dobrodziejstw umowy deweloperskiej.

Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy jesteśmy na drugim biegunie. Duży popyt na atrakcyjnie położone nieruchomości w danej inwestycji, a także warunki konieczne (np. deweloper nie może przygotować z przyczyn prawnych umowy deweloperskiej) mogą nas zmusić do podpisania umowy rezerwacyjnej.

Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna

Umowa rezerwacyjna jak każda inna powinna zawierać pewne składowe, które świadczyć powinny, że jest podpisywana w dobrej wierze i zabezpiecza interesy obu stron. Ów elementy to:

– strony umowy;
– przedmiot umowy;
– miejsce i data podpisania;
– podpisy obu stron;
– warunki i termin rezerwacji;
– wysokość opłaty rezerwacyjnej;
– wskazanie czy zadatek rezerwacyjny ma charakter zwrotny czy bezzwrotny i na jakich warunkach;

Umowa rezerwacyjna sporządzana jest między deweloperem, a klientem. Nie jest tutaj potrzebna obecność notariusza – co ma miejsce w przypadku umowy deweloperskiej i przeniesienia własności.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, a także nabyć wiedzę czym jest flipowanie oraz jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia. Nasi specjaliści przekażą Państwu wiedzę oraz udostępnią możliwość zakupu okazji inwestycyjnej.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!