0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Ulga mieszkaniowa

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/06/zdolnosc-kredytowa-768x511-1.jpg

Ulga mieszkaniowa odgrywa duże znaczenie w sytuacji kiedy chcemy uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania. W dobie inflacji i rosnących cen mieszkań coraz częściej pojawia się pokusa związana z ich sprzedażą. Co jednak zrobić z tymi, które zostały kupione wcześniej niż przed 5 laty? Jak uniknąć podatku dochodowego o stawce 19%? Poznaj mechanizm funkcjonowania ulgi mieszkaniowej!

Co to jest ulga mieszkaniowa?

Z ulgą mieszkaniową mamy do czynienia w przypadku kiedy chcemy sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od jego nabycia. W grę wchodzą tutaj kwestie podatkowe, a konkretniej podatek PIT 19% od sprzedaży.

Istota ulgi podatkowej polega na tym, że jeżeli wydamy pieniądze uzyskane ze sprzedaży na tzw. własne cele mieszkaniowe w okresie 3 lat liczonych od końca roku to nie musimy płacić podatku PIT.

Własne cele mieszkaniowe – pojęcie kluczowe. Komu przysługuje ulga?

Kluczowym pojęciem w zakresie tematyki związanej z ulgą podatkową jest “własne cele mieszkaniowe”. Jeżeli chcielibyśmy zdefiniować własne cele mieszkaniowe, to chyba najprościej będzie zasięgnąć do art. 21 ust 25 ustawy o PIT. W tych przepisał ustawodawca dokładnie sprecyzował rodzaje wydatków, które kwalifikowane są jako poniesione na własne cele mieszkaniowe. Należą do nich wydatki na m.in:

1. Nabycie budynku / lokalu mieszkalnego w całości lub części
2. Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego
3. Nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub części udziału w gruncie
4. Budowę, rozbudowę, remont lub przebudowę własnego budynku lub lokalu mieszkalnego
5. Rozbudowę, przebudowę, remont, adaptację na cele mieszkalne własnego lokalu niemieszkalnego
6. Spłatę kredytu wraz z odsetkami i każdego kolejnego kredytu zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na zakup okazji inwestycyjnej lub domu

Własne cele mieszkaniowe – co warte odnotowania dotyczą nieruchomości położonych w państwie członkowskim UE lub na obszarze należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowe przepisy dotyczące ulgi mieszkaniowej z 2019 r.

W styczniu 2019 r weszły w życie nowe przepisy dotyczące obszaru związanego stricte z ulgą mieszkaniową. Przepis dotyczy sposobu stosowania ulgi podatkowej w PIT. Ustawodawca uznał, że wydatki na nieruchomości z pkt 1,2,3 wymienionych w powyższym nagłówku mogą być zakwalifikowane do własnych celów mieszkaniowych pod warunkiem, że nabyte nieruchomości zostaną zakupione na własność w ciągu 3 lat licząc od końca roku w którym nastąpiła sprzedaż.

Ku pokrzepieniu serc warto odnotować, że przepisy ulgi mieszkaniowej z roku na rok są coraz mniej restrykcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że nadal obowiązują sankcje dla osób łamiących ulgę. Sytuacja wygląda tutaj tak, że jeżeli nie wykorzystamy ulgi mieszkaniowej w ciągu 3 lat poprzez sfinansowanie własnych celów mieszkaniowych to musimy zwrócić fiskusowi zaoszczędzony podatek PIT wraz z odsetkami.  

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat handlu nieruchomościami lub chcesz się dowiedzieć czym jest flipowanie to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!