0
blank blank blank
Mieszkanie na wynajem, a ubezpieczenie
Dodano: 18 stycznia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/12/home-2609600_1920-768x512-1.jpg

Wynajem mieszkania zawsze jest związany z ryzykiem. Co warte odnotowania jest to nie tylko ryzyko związane z osobą najemcy, ale także i wynajmującego. Życie zna wiele scenariuszy, na które powinniśmy być przygotowani. Nie inaczej jest w branży inwestowania w nieruchomości. W tym wpisie chcemy omówić problematykę związaną z ubezpieczeniem mieszkania pod najem.

Dlaczego warto ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie najem mieszkania nieodłącznie powiązany jest z ryzykiem, zarówno po stronie wynajmującego jak i najemcy. Jeżeli chcemy dowiedzieć się jakie są źródła tego ryzyka warto zajrzeć na dowolną stronę ubezpieczyciela, który wskaże nam ich co najmniej kilka. Ubezpieczenie nieruchomości daje nam poczucie czystego sumienia, które znaczy więcej niż te kilkaset złotych. Daje nam też gwarancję zwrotu środków, w razie gdyby z inwestycją stało się coś nieoczekiwanego, nieprzewidzianego.

Kaucja nie daje nam gwarancji odzyskania utraconych środków

Kaucja to rozsądny i przemyślany zapis w każdej umowie z najemcą. Standardem jest, że kaucja równa jest jednej kwocie najmu, choć w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie lub też w segmencie premium, kaucja może wynieść nawet trzykrotność kwoty wysokości najmu. Pamiętajmy jednak, że kaucja to nie wszystko, ponieważ nierzadko zdarza się, że kwota jaką musimy ponieść za wyeliminowanie usterek lub uszkodzeń przekracza wysokość kaucji. W takiej sytuacji wynajmujący resztę pieniędzy musi dołożyć z własnej sakiewki.

Co obejmuje standardowe ubezpieczenie od nieruchomości?

Jeżeli decydujemy się na wynajem nieruchomości, nie mamy możliwości stałej kontroli nad tym co się z nią dzieje. Zazwyczaj wygląda to tak, że od czasu do czasu decydujemy się na krótką kontrolę, umówioną wcześniej z najemcą. Nie mamy więc praktycznie żadnych możliwości, aby na bieżąco monitorować stan sprzętów jak i ogólny stan lokalu. Ubezpieczenie mieszkania daje nam gwarancję uzyskania odszkodowania i spokojnego snu w razie wystąpienia określonych w umowie zdarzeń. Jakie to zdarzenia?

Zazwyczaj są to zdarzenia losowe, na które nie mamy wpływu, zjawiska pogodowe czy zwykłe uszkodzenia mechaniczne spowodowane działalności człowieka – nie zawsze świadome i celowe. Przykładem tego typu zdarzeń może być pożar czy pękniecie rury, czego efektem jest zalanie domu. W przypadku zjawisk pogodowych w grę wchodzą najczęściej pożary, uderzenia pioruna, huragany czy trzęsienie ziemi. W Polsce, często sporym zagrożeniem są duże opady śniegu. Natomiast w przypadku ludzi najczęściej dochodzi do uszkodzeń mechanicznych – stłuczenia płytek, lustra, zabrudzenia ścian etc. Współcześnie zakres ubezpieczenia jest bardzo duży. Warto więc przejrzeć umowę ubezpieczeniową, bo możemy być narażeni także na inne sytuacje np. włamanie z kradzieżą.

Jaką polisę ubezpieczeniową wybrać i na co zwrócić uwagę?

Warto wiedzieć, że wybór polisy nie jest wcale bez znaczenia. Każda umowa ma swoje plusy i minusy oraz różny zakres ubezpieczenia. Dobrze jest ją dokładnie przeanalizować pod kątem tego co oferuje nam ubezpieczyciel. Co do zasady polisa ubezpieczeniowa powinna obejmować swoją ochroną elementy stałe i ruchomości domowe, a także jeżeli mamy do czynienia z wolnostojącą nieruchomością, również jej mury czy ogrodzenie. Zakres ubezpieczenia powinien być możliwie najszerszy.

Warto także zwrócić uwagę na OC w życiu prywatnym. Odszkodowanie w przypadku szkody wyrządzonej na rzecz sąsiada jest niezwykle istotne, a jak pokazują praktyki takie szkody występują najczęściej. Zalane mieszkanie to klasyka, a przypadkowe wybicie szyby czy inne zdarzenia mogą przytrafić się każdemu. Tego typu zabezpieczenie pod postacią polisy ubezpieczeniowej daje możliwości ochronne na wypadek szkód rzeczowych i osobowych, które świadomie lub nie możemy wyrządzić osobom trzecim. Opcją alternatywną jest także polisa OC po stronie najemcy, która go zabezpieczy.

Jeżeli nie chcesz ryzykować wynajmując mieszkanie, zawsze można zacząć nimi flipować! Na naszych szkoleniach dowiesz się, jak handlować nieruchomościami, a także będziesz miał okazję do zakupu pewnych okazji inwestycyjnych. Zapraszamy!


Udostępnij:
blank blank blank
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!