Rynek nieruchomości dzieli się na dwa obszary. Dotyczą one rynku pierwotnego, czyli całkowicie nowe, nieużywane nieruchomości, jak i rynku wtórnego, czyli mieszkań lub innych lokali z drugiej ręki. Na pierwotnym rynku nieruchomości prężnie działają firmy deweloperskie, oddające w ręce klientów nowe mieszkania. Ich oferty mogą różnić się pod względem standardu wykończenia nowego lokum. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce?
Najczęściej w ofertach sprzedaży nieruchomości z rynku pierwotnego można spotkać się ze stwierdzeniem, że lokal jest w stanie deweloperskim. Co jednak oznacza deweloperski stan wykończenia? Nie ma uniwersalnych wytycznych z tym związanych. Żeby móc zapoznać się z rzeczywistym stanem mieszkania, trzeba albo zobaczyć je „na żywo”, albo dokładnie wczytać się we wszystkie postanowienia umowy z deweloperem. Jeśli cokolwiek jest niejasne, najlepiej dopytać o te kwestie.
Wszystkie informacje dotyczące stanu wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego powinny być zawarte w opisie technicznym lokalu. Ich z kolei szukać możemy w załączniku do umowy deweloperskiej. Powinniśmy mieć świadomość, że inwestowanie na rynku nieruchomości pierwotnych jest nacechowane wieloma pułapkami. Jedną z nich jest definicja standardu deweloperskiego, jaka stosowana jest przez firmę deweloperską.
Z reguły taki stan oznacza, że na wyposażeniu mieszkania z pewnością znajdą się:
Kiedy więc odbieramy kupione mieszkanie z rynku pierwotnego, powinniśmy sprawdzić, czy deweloper wyposażył je we wszystkie elementy wskazane w specyfikacji stanu deweloperskiego. Jeśli inwestor kupujący mieszkanie nowe, od dewelopera, nie zna się na tym, powinien na odbiór lokalu zaprosić specjalistę – budowlańca lub wykończeniowca. Uniknie w ten sposób sytuacji, gdy odbierze mieszkanie np. bez grzejników czy bez instalacji elektrycznej, pomimo zobowiązania dewelopera do ich montażu.
Praktykując dłużej inwestowanie na rynku nieruchomości pierwotnych, inwestor spotka się bez wątpienia z wieloma definicjami standardu deweloperskiego, ale i może znaleźć ogłoszenia o sprzedaży nowych mieszkań z wykończeniem pod klucz. Oznacza to, że deweloper, za dodatkową opłatą, decyduje się na wykończenie mieszkania dla klienta. Szacuje się, że co 5. inwestor, który traktuje zakup mieszkania jako inwestycję, decyduje się na taką usługę, ponieważ nie chce tracić czasu na remont i angażować się w takie prace.
Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego z wykończeniem pod klucz można spodziewać się, że kupujący otrzyma lokum w pełni wykończone pod względem ścian, podłóg czy sufitów. Deweloperzy często korzystają z usług projektantów wnętrz i tworzą dla klientów indywidualne projekty. Minusem takiego rozwiązania jest zwykle ograniczony wybór materiałów, kolorów oraz oferowanych akcesoriów. We flipowaniu na rynku pierwotnym ważne jednak jest, aby mieszkanie było w jak najlepszym stanie podczas sprzedaży, dlatego warto się zastanowić nad tą usługą.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:
JESTEM ZAINTERESOWANY