Spółka z o. o. czy jednoosobowa działalność?

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność - co lepsze w nieruchomościach? Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku zajmowania się flipowaniem jest koniecznością. O ile pierwszego flipa można zrealizować jako osoba prywatna, o tyle transakcje powtarzające się mogą stanowić delikt prawny, gdy nie mamy założonej działalności gospodarczej. Porównujemy możliwości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowej działalności gospodarczej w kontekście flipowania. Spółka z o.o a działalność gospodarcza, co jest lepsze w karierze flipera?

Co to jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest osobą prawną, która podlega regulacjom Kodeksu Spółek Handlowych. Jest to zupełnie osoby byt w znaczeniu prawnym, oderwany od swoich właścicieli zarówno podmiotowo, jak i kapitałowo. Spółkę z o.o., wbrew pozorom, może założyć tylko jedna osoba - wtedy jest to spółka jednoosobowa. Kapitał początkowy, jakim trzeba dysponować, jest niewielki, gdyż wynosi jedynie 5000 zł. Samo prowadzenie spółki wymaga jednak sporej wiedzy ekonomicznej i prawnej.

Charakterystyczne cechy spółki z o.o.

Odrębna podmiotowość spółki z o.o. sprawia, że odpowiada ona we własnym zakresie za wszelkie długi. Oczywiście w pewnych przypadkach możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej właścicieli spółki, jednak na ogół ich majątki są odrębne od majątku przedsiębiorstwa. Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, a także corocznego składania sprawozdań finansowych w sądzie. Ta forma prawna daje jednak większe możliwości, na przykład pod kątem pozyskania środków finansowych czy możliwego przekształcenia w spółkę akcyjną i wejścia na giełdę.

Jakie są zalety spółki z o.o.? Zakładając spółkę z o. o., zyskujesz następujące korzyści:

 •     Niskie koszty założenia spółki i niski minimalny kapitał zakładowy (5000 zł).
 •     Wyłączenie odpowiedzialności swojego osobistego majątku - dysponowanie wyłącznie swoim wkładem finansowym.
 •     Numery NIP i REGON otrzymujesz od razu.
 •     Możliwość rejestracji spółki z o.o. przez internet.
 •     Możliwość decyzji o założeniu jednoosobowej spółki z o.o.
 •     Osobowość prawna - spółka z o.o. może zaciągać zobowiązania, nabywać nieruchomości, prawa rzeczowe, ale również może zostać pozywana do sądu.

Jednoosobowa spółka z o.o. a ZUS - w tej kwestii niestety nie ma dużego wyboru. O ile w przypadku spółki z o.o. można nie płacić składek ZUS, to w przypadku jednoosobowej spółki z o. o. jest on obowiązkowy. W 2021 roku pełna składka ZUS z chorobowym wynosi 1457,49 zł, płatne do 10 dnia każdego miesiąca

Jednoosobowa działalność i jej zalety

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest przede wszystkim prosta w prowadzeniu, gdyż wymaga spełnienia minimum formalności. Znaczne uproszczenia w zakładaniu i prowadzeniu firmy jednoosobowej zostały wprowadzone już kilka lat temu i miały zachęcić do prowadzenia firmy w tej formie. Dlatego też swoich sił w biznesie mogą próbować nawet osoby, które nie mają dużego przygotowania merytorycznego. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona w formie uproszczonej (książka przychodów i rozchodów), zatem jest nieco tańsza. W praktyce można ją prowadzić nawet samodzielnie, bez pomocy księgowego.

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, zyskujesz następujące korzyści:

 •     Nie ma wymaganych dokumentów do wypełnienia, chyba że w imieniu Twojej branży są wymagane specjalne dokumenty licencyjne. Jeśli nie, to DG może założyć każdy obywatel powyżej 18 roku życia.
 •     Tak, jak szybko można założyć działalność, równie szybko można ją zlikwidować.
 •     Nie ma wymaganych progów kapitałowych.
 •     Do wyboru są aż 4 formy opodatkowania.
 •     Wszystkie zyski / straty są przekazywane do osobistego zeznania podatkowego właściciela i to Ty jesteś odpowiedzialny tylko za opłacanie osobistych podatków.
 •     Niskie koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie czy spółka? Wszystko zależy od tego, czy jesteś gotów w przypadku niepowodzenia dysponować całym swoim majątkiem (samozatrudnienie), czy wolisz odseparować majątek od odpowiedzialności i dysponować wyłącznie wkładem w spółkę w wyniku błędów.

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność - co lepsze pod flipowanie?

Flipowanie nieruchomości nie wymaga skonkretyzowanej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej, co w praktyce oznacza, że każda jej forma jest zgodna z prawem. Początkujący biznesmen może więc zdecydować się na spółkę z o.o. bądź działalność jednoosobową, w zależności od preferencji. Co jest korzystniejsze? Na ogół początkowo zakładana jest działalność jednoosobowa, głównie ze względu na niższe koszty jej prowadzenia oraz minimum formalności do spełnienia. Flipowanie, które jest jedynie dodatkowym zajęciem, bądź takim, które jest prowadzone na niewielką skalę, może być z powodzeniem realizowane przez właściciela działalności jednoosobowej. Tymczasem większe przedsięwzięcia biznesowe lepiej realizować w spółce z o.o., jednak trzeba mieć na uwadze, że ta forma jest droższa i wymaga większej wiedzy ekonomicznej.

Czy warto otwierać spółkę do flipów?

Flipowanie może być jedynie sposobem na dodatkową gotówkę bądź pasją. Tymczasem w pewnych przypadkach staje się ono zajęciem zawodowym i dobrze przemyślanym biznesem. Wtedy też korzystniejsze jest otwarcie spółki z o.o. bądź przekształcenie w nią działalności jednoosobowej. Spółka z o.o. zwykle ma większe możliwości pozyskania kapitału, a także może wchodzić w różnego rodzaju relacje biznesowe. Niemniej jednak realizując flipy jedynie dorywczo, lepiej nie zakładać od razu spółki z o.o., gdyż jej forma może przerosnąć i zniechęcić właściciela do dalszych inwestycji. Aby uchronić się przed nierentownymi inwestycjami, warto u nas kupić pewne okazje inwestycyjne

Spółka z o.o. i jednoosobowa działalność gospodarcza to dwie, zupełnie różne formy prawne prowadzenia biznesu. W kontekście flipowania dobrze jest przemyśleć otwarcie spółki z o.o., jeśli chcemy prowadzić biznes na większą skalę. Tymczasem flipowanie może być z powodzeniem realizowane także w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. 
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk