0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Spółka z o. o. czy jednoosobowa działalność?

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2021/03/996-e1615546030206.jpeg

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność – co lepsze w nieruchomościach? Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku zajmowania się flipowaniem jest koniecznością. O ile pierwszego flipa można zrealizować jako osoba prywatna, o tyle transakcje powtarzające się mogą stanowić delikt prawny, gdy nie mamy założonej działalności gospodarczej. Porównujemy możliwości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednoosobowej działalności gospodarczej w kontekście flipowania. Spółka z o.o a działalność gospodarcza, co jest lepsze w karierze flipera?

Co to jest spółka z o.o.?

Spółka z o.o. jest osobą prawną, która podlega regulacjom Kodeksu Spółek Handlowych. Jest to zupełnie osoby byt w znaczeniu prawnym, oderwany od swoich właścicieli zarówno podmiotowo, jak i kapitałowo. Spółkę z o.o., wbrew pozorom, może założyć tylko jedna osoba – wtedy jest to spółka jednoosobowa. Kapitał początkowy, jakim trzeba dysponować, jest niewielki, gdyż wynosi jedynie 5000 zł. Samo prowadzenie spółki wymaga jednak sporej wiedzy ekonomicznej i prawnej.

Charakterystyczne cechy spółki z o.o.

Odrębna podmiotowość spółki z o.o. sprawia, że odpowiada ona we własnym zakresie za wszelkie długi. Oczywiście w pewnych przypadkach możliwe jest pociągnięcie do odpowiedzialności finansowej właścicieli spółki, jednak na ogół ich majątki są odrębne od majątku przedsiębiorstwa. Spółka z o.o. wymaga prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, a także corocznego składania sprawozdań finansowych w sądzie. Ta forma prawna daje jednak większe możliwości, na przykład pod kątem pozyskania środków finansowych czy możliwego przekształcenia w spółkę akcyjną i wejścia na giełdę.

Jakie są zalety spółki z o.o.? Zakładając spółkę z o. o., zyskujesz następujące korzyści:

 •     Niskie koszty założenia spółki i niski minimalny kapitał zakładowy (5000 zł).
 •     Wyłączenie odpowiedzialności swojego osobistego majątku – dysponowanie wyłącznie swoim wkładem finansowym.
 •     Numery NIP i REGON otrzymujesz od razu.
 •     Możliwość rejestracji spółki z o.o. przez internet.
 •     Możliwość decyzji o założeniu jednoosobowej spółki z o.o.
 •     Osobowość prawna – spółka z o.o. może zaciągać zobowiązania, nabywać nieruchomości, prawa rzeczowe, ale również może zostać pozywana do sądu.

Jednoosobowa spółka z o.o. a ZUS – w tej kwestii niestety nie ma dużego wyboru. O ile w przypadku spółki z o.o. można nie płacić składek ZUS, to w przypadku jednoosobowej spółki z o. o. jest on obowiązkowy. W 2021 roku pełna składka ZUS z chorobowym wynosi 1457,49 zł, płatne do 10 dnia każdego miesiąca

Jednoosobowa działalność i jej zalety

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest przede wszystkim prosta w prowadzeniu, gdyż wymaga spełnienia minimum formalności. Znaczne uproszczenia w zakładaniu i prowadzeniu firmy jednoosobowej zostały wprowadzone już kilka lat temu i miały zachęcić do prowadzenia firmy w tej formie. Dlatego też swoich sił w biznesie mogą próbować nawet osoby, które nie mają dużego przygotowania merytorycznego. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej może być prowadzona w formie uproszczonej (książka przychodów i rozchodów), zatem jest nieco tańsza. W praktyce można ją prowadzić nawet samodzielnie, bez pomocy księgowego.

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, zyskujesz następujące korzyści:

 •     Nie ma wymaganych dokumentów do wypełnienia, chyba że w imieniu Twojej branży są wymagane specjalne dokumenty licencyjne. Jeśli nie, to DG może założyć każdy obywatel powyżej 18 roku życia.
 •     Tak, jak szybko można założyć działalność, równie szybko można ją zlikwidować.
 •     Nie ma wymaganych progów kapitałowych.
 •     Do wyboru są aż 4 formy opodatkowania.
 •     Wszystkie zyski / straty są przekazywane do osobistego zeznania podatkowego właściciela i to Ty jesteś odpowiedzialny tylko za opłacanie osobistych podatków.
 •     Niskie koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie czy spółka? Wszystko zależy od tego, czy jesteś gotów w przypadku niepowodzenia dysponować całym swoim majątkiem (samozatrudnienie), czy wolisz odseparować majątek od odpowiedzialności i dysponować wyłącznie wkładem w spółkę w wyniku błędów.

Spółka z o.o. czy jednoosobowa działalność – co lepsze pod flipowanie?

Flipowanie nieruchomości nie wymaga skonkretyzowanej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej, co w praktyce oznacza, że każda jej forma jest zgodna z prawem. Początkujący biznesmen może więc zdecydować się na spółkę z o.o. bądź działalność jednoosobową, w zależności od preferencji. Co jest korzystniejsze? Na ogół początkowo zakładana jest działalność jednoosobowa, głównie ze względu na niższe koszty jej prowadzenia oraz minimum formalności do spełnienia. Flipowanie, które jest jedynie dodatkowym zajęciem, bądź takim, które jest prowadzone na niewielką skalę, może być z powodzeniem realizowane przez właściciela działalności jednoosobowej. Tymczasem większe przedsięwzięcia biznesowe lepiej realizować w spółce z o.o., jednak trzeba mieć na uwadze, że ta forma jest droższa i wymaga większej wiedzy ekonomicznej.

Czy warto otwierać spółkę do flipów?

Flipowanie może być jedynie sposobem na dodatkową gotówkę bądź pasją. Tymczasem w pewnych przypadkach staje się ono zajęciem zawodowym i dobrze przemyślanym biznesem. Wtedy też korzystniejsze jest otwarcie spółki z o.o. bądź przekształcenie w nią działalności jednoosobowej. Spółka z o.o. zwykle ma większe możliwości pozyskania kapitału, a także może wchodzić w różnego rodzaju relacje biznesowe. Niemniej jednak realizując flipy jedynie dorywczo, lepiej nie zakładać od razu spółki z o.o., gdyż jej forma może przerosnąć i zniechęcić właściciela do dalszych inwestycji. Aby uchronić się przed nierentownymi inwestycjami, warto u nas kupić pewne okazje inwestycyjne

Spółka z o.o. i jednoosobowa działalność gospodarcza to dwie, zupełnie różne formy prawne prowadzenia biznesu. W kontekście flipowania dobrze jest przemyśleć otwarcie spółki z o.o., jeśli chcemy prowadzić biznes na większą skalę. Tymczasem flipowanie może być z powodzeniem realizowane także w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. 
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!