Rynek pierwotny a wtórny – najważniejsze różnice

Mieszkanie jest często największym wydatkiem, na jakie decydujemy się w życiu. Dlatego zanim dojdzie do transakcji dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór rynku. W poniższym artykule porównamy rynek pierwotny i wtórny.

Co to jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny nieruchomości obejmuje mieszkania, które nie miały wcześniej lokatorów, a ich jedynym właścicielem był deweloper. Warto tutaj wspomnieć, że rolę dewelopera może pełnić nie tylko firma deweloperska, ale również spółdzielnia mieszkaniowa. W skład rynku pierwotnego nieruchomości wchodzą mieszkania, domy jednorodzinne, szeregowe, bliźniacze oraz lokale użytkowe. Standard wykończenia wnętrza nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Może to być zarówno mieszkanie w stanie deweloperskim jak i z wykończeniem pod klucz. Osoba dokonująca zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nazywana jest pierwotnym nabywcą.

Rynek wtórny - definicja

Rynek wtórny obejmuje wszystkie nieruchomości, które zostały już raz sprzedane. Niezależnie od tego, czy mieszkanie należy do osoby prywatnej czy firmy. Także mieszkanie kupione od pierwotnego nabywcy zalicza się już do rynku wtórnego, nawet jeśli przez cały czas mieszkanie stało puste. Wiek mieszkania również nie ma znaczenia. Mieszkanie może być stosunkowo młode, a już pochodzić z rynku wtórnego, dzieje się tak np. w przypadku flipowania, gdzie na rynek wtórny trafiają mieszkania wybudowanych zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Analogicznie w przypadku, w którym deweloper ma trudności ze znalezieniem kupca i sprzeda mieszkanie po kilku latach, to wciąż zaliczane jest ono do rynku pierwotnego. Pojęcie rynku wtórnego jest uniwersalne i można je stosować do wszystkich branż.

Zalety kupna nowego mieszkania

Mieszkania z rynku pierwotnego mają niewątpliwie wiele zalet. Prawie zawsze są świeżo postawionymi budynkami, bez śladów użytkowania. Wiążę się to bardzo często z zastosowaniem nowoczesnych technologii podczas projektowania i stawiania nieruchomości. Takie mieszkanie będzie sprawiało mniej problem pod takimi względami jak pewność zasilania elektrycznego, zaopatrzenie w wodę czy w sprawnie działający system wentylacyjny. Dodatkowo w przypadku wyższych bloków windy będą jeździć szybciej i ciszej.

Będąc pierwszym właścicielem dużo łatwiej jest przeprowadzić remont. Szczególnie kupując mieszkanie w stanie deweloperskim. Wtedy można je również urządzić od początku do końca w taki sposób, jaki nam odpowiada. Co bardzo istotne w takim mieszkaniu nie ma skumulowanych zapachów użytkowania, co, jak dowodzą liczne badania naukowe, ma ogromny wpływ na komfort w użytkowaniu mieszkania. 

Dla osób zwracających uwagę na relacje sąsiedzkie można zauważyć kolejny plus. Jest nim uczestniczenie w życiu społeczności od początku jej istnienia. Przy wprowadzaniu się do  mieszkania z rynku wtórnego, szczególnie na starszych osiedlach, można wyczuć istną hegemonię starszych mieszkańców, ustalającą własne reguły mieszkania w danym miejscu.

Mieszkania z rynku wtórnego

Czas spojrzeć na drugą stronę medalu, ponieważ istnieje również kilka plusów zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Po pierwsze dokładnie wiemy, kiedy możemy się wprowadzić. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego musimy podjąć decyzję znacznie wcześniej, ponieważ nowe mieszkania sprzedają się często zanim zostaną wybudowane, a na mieszkanie musimy czekać przynajmniej kilka miesięcy. Nie ryzykujemy również problemów związanych z upadłością dewelopera i opóźnień w terminie oddawania mieszkań. 

Mieszkania z rynku wtórnego są również tańsze. W zależności od miasta, za mieszkanie z rynku wtórnego zapłacimy około 10% mniej. Takie mieszkania są też zwykle urządzone i choć styl może nam nie pasować, to część mebli i sprzętów  z pewnością uda nam się wykorzystać.

Co prawda nie jest to bezwzględna reguła, ale mieszkania z rynku wtórnego posiadają zwykle lepszą lokalizację. Jest to szczególnie widoczne w rozwijających się miastach, które w skutek rosnącej urbanizacji budują nowe bloki na peryferia. Mieszkanie, którego okolica jest już zabudowana zwykle nie straci na wartość. Mamy również pewność, że w pobliżu nie zostanie wybudowana fabryka zanieczyszczająca powietrze. Zdecydowanie się na zakup mieszkania na rynku wtórnym otwiera również szerszy wachlarz możliwości - zwykle znajdziemy oferty sprzedaży z każdej dzielnicy.

Na który rynek mieszkaniowy się zdecydować?

Mam nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił nieco wątpliwości co do wyboru rynku nieruchomości. Rozważ, czy do mieszkania chcesz wprowadzić się jak najszybciej, czy możesz poczekać. Czy masz ustaloną wizję swojego mieszkania, czy aranżacja nie jest dla Ciebie ważna. Jak ważny jest dla Ciebie sprawny dojazd do pracy? Dodatkowo zalecamy sprawdzić różnicę cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w Twoim mieście. Życzymy podjęcia udanej decyzji!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest flipowanie, oraz nauczyć się jak handlować nieruchomościami, to zapraszamy na nasze szkolenia. Ponadto, otrzymasz możliwość zakupu pewnej okazji inwestycyjnej!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk