Rynek pierwotny a wtórny – najważniejsze różnice

Mieszkanie jest często największym wydatkiem, na jakie decydujemy się w życiu. Dlatego zanim dojdzie do transakcji dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór rynku. W poniższym artykule porównamy rynek pierwotny i wtórny.

Co to jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny nieruchomości obejmuje mieszkania, które nie miały wcześniej lokatorów, a ich jedynym właścicielem był deweloper. Warto tutaj wspomnieć, że rolę dewelopera może pełnić nie tylko firma deweloperska, ale również spółdzielnia mieszkaniowa. W skład rynku pierwotnego nieruchomości wchodzą mieszkania, domy jednorodzinne, szeregowe, bliźniacze oraz lokale użytkowe. Standard wykończenia wnętrza nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Może to być zarówno mieszkanie w stanie deweloperskim jak i z wykończeniem pod klucz. Osoba dokonująca zakupu mieszkania z rynku pierwotnego nazywana jest pierwotnym nabywcą.

Rynek wtórny - definicja

Rynek wtórny obejmuje wszystkie nieruchomości, które zostały już raz sprzedane. Niezależnie od tego, czy mieszkanie należy do osoby prywatnej czy firmy. Także mieszkanie kupione od pierwotnego nabywcy zalicza się już do rynku wtórnego, nawet jeśli przez cały czas mieszkanie stało puste. Wiek mieszkania również nie ma znaczenia. Mieszkanie może być stosunkowo młode, a już pochodzić z rynku wtórnego, dzieje się tak np. w przypadku flipowania, gdzie na rynek wtórny trafiają mieszkania wybudowanych zaledwie kilka miesięcy wcześniej. Analogicznie w przypadku, w którym deweloper ma trudności ze znalezieniem kupca i sprzeda mieszkanie po kilku latach, to wciąż zaliczane jest ono do rynku pierwotnego. Pojęcie rynku wtórnego jest uniwersalne i można je stosować do wszystkich branż.

Zalety kupna nowego mieszkania

Mieszkania z rynku pierwotnego mają niewątpliwie wiele zalet. Prawie zawsze są świeżo postawionymi budynkami, bez śladów użytkowania. Wiążę się to bardzo często z zastosowaniem nowoczesnych technologii podczas projektowania i stawiania nieruchomości. Takie mieszkanie będzie sprawiało mniej problem pod takimi względami jak pewność zasilania elektrycznego, zaopatrzenie w wodę czy w sprawnie działający system wentylacyjny. Dodatkowo w przypadku wyższych bloków windy będą jeździć szybciej i ciszej.

Będąc pierwszym właścicielem dużo łatwiej jest przeprowadzić remont. Szczególnie kupując mieszkanie w stanie deweloperskim. Wtedy można je również urządzić od początku do końca w taki sposób, jaki nam odpowiada. Co bardzo istotne w takim mieszkaniu nie ma skumulowanych zapachów użytkowania, co, jak dowodzą liczne badania naukowe, ma ogromny wpływ na komfort w użytkowaniu mieszkania. 

Dla osób zwracających uwagę na relacje sąsiedzkie można zauważyć kolejny plus. Jest nim uczestniczenie w życiu społeczności od początku jej istnienia. Przy wprowadzaniu się do  mieszkania z rynku wtórnego, szczególnie na starszych osiedlach, można wyczuć istną hegemonię starszych mieszkańców, ustalającą własne reguły mieszkania w danym miejscu.

Mieszkania z rynku wtórnego

Czas spojrzeć na drugą stronę medalu, ponieważ istnieje również kilka plusów zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Po pierwsze dokładnie wiemy, kiedy możemy się wprowadzić. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego musimy podjąć decyzję znacznie wcześniej, ponieważ nowe mieszkania sprzedają się często zanim zostaną wybudowane, a na mieszkanie musimy czekać przynajmniej kilka miesięcy. Nie ryzykujemy również problemów związanych z upadłością dewelopera i opóźnień w terminie oddawania mieszkań. 

Mieszkania z rynku wtórnego są również tańsze. W zależności od miasta, za mieszkanie z rynku wtórnego zapłacimy około 10% mniej. Takie mieszkania są też zwykle urządzone i choć styl może nam nie pasować, to część mebli i sprzętów  z pewnością uda nam się wykorzystać.

Co prawda nie jest to bezwzględna reguła, ale mieszkania z rynku wtórnego posiadają zwykle lepszą lokalizację. Jest to szczególnie widoczne w rozwijających się miastach, które w skutek rosnącej urbanizacji budują nowe bloki na peryferia. Mieszkanie, którego okolica jest już zabudowana zwykle nie straci na wartość. Mamy również pewność, że w pobliżu nie zostanie wybudowana fabryka zanieczyszczająca powietrze. Zdecydowanie się na zakup mieszkania na rynku wtórnym otwiera również szerszy wachlarz możliwości - zwykle znajdziemy oferty sprzedaży z każdej dzielnicy.

Na który rynek mieszkaniowy się zdecydować?

Mam nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił nieco wątpliwości co do wyboru rynku nieruchomości. Rozważ, czy do mieszkania chcesz wprowadzić się jak najszybciej, czy możesz poczekać. Czy masz ustaloną wizję swojego mieszkania, czy aranżacja nie jest dla Ciebie ważna. Jak ważny jest dla Ciebie sprawny dojazd do pracy? Dodatkowo zalecamy sprawdzić różnicę cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym w Twoim mieście. Życzymy podjęcia udanej decyzji!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest flipowanie, oraz nauczyć się jak handlować nieruchomościami, to zapraszamy na nasze szkolenia. Ponadto, otrzymasz możliwość zakupu pewnej okazji inwestycyjnej!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Masz pytania? Napisz do nas

×
×

Koszyk