'}}
Remont mieszkania

fot. Pexels - Polina Tankilevitch

Znajdujesz mieszkanie do remontu na sprzedaż, postanawiasz go kupić, wyremontować i sprzedać z zyskiem, ale nie wiesz do końca jak to zrobić? Podpowiadamy jak oszacować koszty remontu mieszkania i jak zrobić remont, aby wszystko poszło sprawnie.

Gruntowny przegląd mieszkania i określenie celu remontu

Komu zamierzamy sprzedać mieszkanie po remoncie? To pytanie, które powinniśmy zadać sobie jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek wyliczeń i prac. Inaczej bowiem przeprowadzimy remont mieszkania, w którym będą mieszkać studenci, a inaczej, gdy będzie to małżeństwo z dziećmi. Przykładowo, w pierwszym przypadku standard wykończenia lokalu nie ma aż tak dużego znaczenia, ale za to istotne jest wyposażenie go w meble. W drugim przypadku będzie zaś na odwrót – rodziny często wolą meblować mieszkanie po swojemu, natomiast standard wykończenia jest dla nich ważny choćby z tego względu, że mieszkanie będzie miejscem spotkań rodzinnych. Tego typu różnice znacząco wpływają oczywiście na koszty remontu mieszkania.

Czytaj także: Mieszkanie pod wynajem

Bilans kosztów remontu

Gdy określimy już kto będzie nabywcą mieszkania po remoncie, czas na obliczenie kosztów. Dobrą praktyką jest zrobienie planu, w którym wypiszemy poszczególne pomieszczenia i zakres prac, jakie trzeba będzie w nich wykonać. Nie tylko ułatwi to wyliczenie kosztów remontu mieszkania, ale przyda się także w ustaleniach prowadzonych z ekipą, z którą podpiszemy umowę na remont mieszkania.

Możemy też skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów kosztów remontu mieszkania. Pamiętajmy jednak, że koszty wyliczone w ten sposób są jedynie orientacyjne, choćby z tego względu, że ceny materiałów wykończeniowych nie wszędzie są takie same.

Zamówienie materiałów

Zanim przystąpimy do remontu mieszkania, warto zamówić wszystkie materiały, które będą potrzebne. Najlepiej zrobić to nawet kilka tygodni wcześniej. Dlaczego? Wiele materiałów wykończeniowych dostępnych jest na zamówienie. To samo dotyczy spersonalizowanych produktów, np. drzwi na wymiar. Szkoda, aby remontowanie mieszkania na sprzedaż przedłużało się tylko z tego względu, że zbyt późno zamówimy materiały. Zamówienie wszystkiego wcześniej w wielu przypadkach pozwala także obniżyć koszty remontu mieszkania, bowiem składając jednorazowe, większe zamówienia u dostawców materiałów, możemy liczyć na rabaty.

Przy remoncie mieszkania nie wszystko udaje się za pierwszym razem, dlatego wielu specjalistów zaleca zamówienie materiałów z niewielką nadwyżką. Dotyczy to np. tapet czy paneli podłogowych. Wówczas w razie popełnienia błędu i zmarnowania materiału, mamy pod ręką zapas, z którego możemy skorzystać. Nie ma co obawiać się, że nadwyżki znacząco podniosą cenę remontu mieszkania, gdyż wiele sklepów oferuje możliwość zwrotu niewykorzystanych materiałów.

Odpowiednia kolejność remontowa

Obniżenie kosztów remontu mieszkania możliwe jest również wtedy, gdy zrezygnujemy z pomocy ekipy remontowej i zdecydujemy się przeprowadzić go na własną rękę. Często pojawia się jednak pytanie jak zrobić remont? Nie chodzi tylko o to, jak poprawnie wykonać poszczególne prace, ale również o to, w jakiej kolejności.

Mieszkanie do remontu często wymaga gruntownej przeróbki. Warto zacząć od wymiany okien i parapetów wewnętrznych. Następnie przechodzimy do „mokrych” prac, czyli do usunięcia tynków, gipsowania i malowania ścian. Kładzenie podłogi to etap remontu mieszkania, który lepiej zostawić na koniec, aby uniknąć jej zabrudzenia podczas pracy nad ścianami. Tynkowanie powoduje też zwiększenie wilgotności powietrza, które działa niekorzystnie na drewniane podłogi.

Gdy całe mieszkanie zostanie odświeżone, pozostaje nam zadbanie o jego wyposażenie. Pamiętajmy, aby nie dać za bardzo ponieść się fantazji w aranżowaniu wnętrz, gdyż to, co podoba się nam, niekoniecznie będzie podobało się nabywcy i wpłynie na podwyższenie ceny remontu mieszkania. Najlepiej postawić na neutralny wystrój i pamiętać o tym, jakie są potrzeby nabywców z naszej grupy docelowej.

Porządki po remoncie

Remont mieszkania zawsze kończy się koniecznością posprzątania odpadów i zanieczyszczeń, które powstały podczas prac. Jeśli remont powierzyliśmy firmie remontowej, to na jej barkach spoczywa obowiązek zrobienia porządku po remoncie, chyba że umowa remontu mieszkania stanowi inaczej.

Jeżeli sami przeprowadzaliśmy remont mieszkania, pamiętajmy, że odpadów poremontowych nie wolno umieszczać na śmietniku. Ich odbiorem zajmują się specjalne firmy, które udostępniają także kontenery i worki na tego typu odpady. Niektóre odpady zbierane są przez Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale warto dopytać o to w lokalnym punkcie.

Jak remontować mieszkanie? Przede wszystkim należy starannie przemyśleć i zaplanować remont. Jeśli nie czujemy się w tym na siłach lub chcemy uniknąć popełnienia błędu, warto zdać się na pomoc architekta i ekipy remontowej. Czasami warto zastanowić się nad zakupem mieszkania do remontu - może to być dobra okazja inwestycyjna, która w krótkim czasie może się zwrócić.

Czytaj także: Zniszczenia w wynajmowanym mieszkaniu - jak się przed nimi zabezpieczyć?
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

'}}
Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
'}}
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
'}}
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]
×
×

Koszyk