blank
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?

Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?

Prowizja dla agenta — dlaczego jest pobierana?

Prowizję można zamiennie nazywać opłatą za wykonaną usługę. Osoby nawiązujące współpracę z biurem nieruchomości muszą liczyć się z poniesieniem kosztów za pracę wykonaną przez agentów. Ich zadaniem jest pośredniczenie w transakcji sprzedaży mieszkania, na co składa się wiele etapów i wypracowanych procedur. Zwykle prowizja biura nieruchomości naliczana jest od wartości nieruchomości. Szczegółowa stawka ustalana jest przez każdego pośrednika osobno i zależy od zaangażowania w poszukiwanie osób zainteresowanych zakupem. Czasem lepiej zapłacić więcej, by uzyskać lepszą promocję oferty i szybsze doprowadzenie transakcji do końca.

Prowizję dla biura płacą obie strony

Podstawowe pytanie stawiane pośrednikom dotyczy tego, kto zobowiązany jest do zapłaty prowizji. W praktyce przyjęło się, że za transakcję płacą obie jej strony - zarówno kupujący, jak i sprzedający ponoszą koszt obsługi przez biuro nieruchomości. Pogodzenie interesów stron nie jest łatwe, gdyż jedna chce zapłacić możliwie najniższą cenę, a druga chce jak najwięcej zyskać. Pomocy w dokonaniu transakcji potrzebują jednak obie z nich. Za co płaci kupujący i sprzedający?

Biuro nieruchomości pomaga sprzedającemu poprzez:

  • formułowanie oferty sprzedaży,
  • aktywną promocję ogłoszenia,
  • kontaktowanie się z potencjalnymi kupującymi,
  • kompletowanie dokumentacji związanej ze sprzedażą,
  • negocjacje z kupującym,
  • doradzanie i odpowiadanie na pytania na temat zbycia nieruchomości.

Pośrednicy zdejmują z głowy sprzedających wszelkie kwestie związane z redagowaniem, obsługą i promocją ogłoszenia. Na barkach agentów spoczywa kontakt z osobami zainteresowanymi ofertą, a także zebranie pełnej dokumentacji do sfinalizowania transakcji. Sprzedający mogą więc zupełnie przestać martwić się sprzedażą swojej nieruchomości, gdyż wszystko załatwiają za nich pośrednicy.

Dlaczego kupujący także zapłaci prowizję dla biura?

Wspieranie kupującego polega natomiast na szczegółowym odpowiadaniu na pytania dotyczące mieszkania. Agenci tłumaczą potencjalnym nabywcom kwestie związane z zakupem nieruchomości, opisują jej wygląd, układ pomieszczeń oraz wskazują na wielkość przylegającej działki. Są w posiadaniu kompleksowej wiedzy na temat nieruchomości, dlatego są w stanie nakreślić jej stan prawny i szczegółowo odpowiedzieć na pytania pojawiające się w głowie kupujących. Potencjalny inwestor może skorzystać z pomocy w finalizacji transakcji, a także ustalić termin oględzin. W każdej chwili dostanie fachową odpowiedź od osoby dysponującej wiedzą oraz doświadczeniem na temat rynku nieruchomości. Właśnie z tego względu przy ustalaniu prowizji dla agentów uwzględnia się także opłatę ponoszoną przez inwestorów.

Pomimo iż kupujący aktywnie korzystają z pomocy pośredników podczas zakupu nieruchomości, to w dalszym ciągu kwestią sporną jest prowizja, jaką ci muszą zapłacić do biura obsługującego transakcję. Wielu decyduje się tym samym na oferty sprzedaży mieszkań z prowizją 0%, które w ich opinii przestrzec mają przed poniesieniem zbędnych opłat. W praktyce uniknięcie zapłaty dla pośrednika nie jest proste. Dlaczego?

Czy kupujący może uniknąć zapłaty prowizji dla pośrednika?

Oferty sprzedaży mieszkań z zerową prowizją dla kupującego zawierają w rzeczywistości opłaty ukryte. Dzieje się tak, ponieważ pożądana przez biuro nieruchomości zapłata jest zwykle uwzględniona w wartości mieszkania. Sprzedający zobowiązany jest do wniesienia na konto pośrednika wyższej kwoty, niż w przypadku wystawienia oferty z prowizją dla obu stron transakcji. W związku z tym powiększa on wartość nieruchomości o honorarium, jakie chce uzyskać agent. Wraz z finalizacją transakcji odpowiednia kwota wpływa na konto pośrednika i jest ona płacona właśnie przez kupującego. Zwykle nabywca nie jest świadomy opisanej praktyki, przez co oferty 0% w większym stopniu przyciągają jego uwagę. W praktyce odpowiednia wysokość prowizji, tak czy inaczej, jest przez niego płacona i wpływa na konto pośrednika.

Stawka prowizji dla biura nieruchomości

Każde biuro nieruchomości posiada własną politykę ustalania ceny za usługę. Zwykle wynosi ona kilka procent i jest liczona od wartości transakcji. Niektórzy pośrednicy pobierają opłatę już w wysokości 2-3% kwoty sprzedaży, inni decydują się na stawkę w granicach 5-6%. Naturalnie na rynku znaleźć można oferty oprocentowane w inny sposób — wszystko zależy od praktyki stosowanej przez dane biuro nieruchomości.

Osoby chcące nawiązać współpracę z pośrednikiem powinny wystrzegać się zarówno zbyt niskich, jak i wysokich stawek prowizji. Najlepiej porównać je z aktualnie panującymi warunkami rynkowymi i na tej podstawie wybrać satysfakcjonującą opłatę. Zaniżona prowizja może świadczyć o słabym doświadczeniu agenta, bądź niskim zaangażowaniu w poszukiwanie kupującego. Zbyt wysoka opłata może okazać się z kolei zbędnym wydatkiem.

W niektórych przypadkach dobrze zdecydować się na wyższe stawki prowizji niż proponowane przez większość biur nieruchomości. Przed podpisaniem umowy należy jednak dowiedzieć się, skąd wynika cena za usługę zaproponowana przez agenta. Jeśli ten jest w stanie uargumentować opłatę w sensowny sposób, wówczas warto zdecydować się na współpracę. Argumentem przemawiającym za wyższą prowizją może być doświadczenie, renoma biura lub zdolności negocjacyjne. Czasem są to także opracowane procedury i metody działania, które podnoszą odsetek sprzedanych nieruchomości. Należy upewnić się więc, że wynagrodzenie płacone agentowi jest tego warte.

Sprzedawać samodzielnie czy z pośrednikiem?

Stosunkowo wysoki koszt usługi oferowanej przez biura nieruchomości skłania do refleksji nad koniecznością korzystania z pomocy pośrednika. Specjaliści zalecają jednak, by nie zniechęcać się wartością opłaty. Profesjonalni agenci okazują się bowiem niesamowitym wsparciem podczas drogi od wystawienia ogłoszenia sprzedaży, aż do sfinalizowania transakcji. Kupujący zwykle dokonują tylko jednej transakcji na rynku nieruchomości w życiu — pośrednicy mają natomiast spore doświadczenie w tej dziedzinie. Są w stanie odszukać osoby zainteresowane zakupem mieszkania, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości oraz zachęcić do dokonania transakcji. Profesjonalne wsparcie w sprzedaży nieruchomości jest więc dobrym pomysłem.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat negocjowania z deweloperami, lub interesuje cię flipowanie nieruchomościami to dobrze trafiłeś. Na naszych szkoleniach dowiesz się jak skutecznie zarabiać na nieruchomościach!

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

blank

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Jak zbudować zdolność kredytową?
Każdy, kto starał się o przyznanie kredytu spotkał się z pojęciem "zdolność kredytowa". Banki nie udzielają kredytów pochopnie, a na decyzję w sprawie kredytu ma wpływ wiele czynników. Przed przyznaniem kredytu bank weźmie pod uwagę zdolność kredytową osoby ubiegającej się o kredyt. Mieszkanie na kredyt to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób.
blank
Kredyt hipoteczny, czym jest i jak go uzyskać?
Kredyt hipoteczny da możliwość zakupu nieruchomości każdej osobie, która ma zdolność kredytową. Bank zabezpiecza kredyt hipoteką ustanowioną na nieruchomość, czyli wpisem do księgi wieczystej. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, z którego wg danych BIK korzysta ponad 2 mln klientów. Co to jest kredyt hipoteczny? Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, która zabezpieczona jest hipoteką. Dla banku […]
blank
Czym jest flipping mieszkań?
Słowo flip pochodzi od angielskiego zwrotu "house flipping", a ideą flipowania jest zakup nieruchomości i sprzedanie jej z zyskiem. Wartość mieszkania podnosi się np. dzięki wykonaniu remontu lub zwiększeniu ilość pokoi. W niektórych sytuacjach wystarczy odświeżyć mieszkanie, aby móc podnieść cenę nieruchomości. Flipowanie to coraz częściej stosowana forma inwestowania pieniędzy. Czy warto inwestować w nieruchomości? […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

Warszawa 2 - 3 grudnia

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Poznań 27 - 28 stycznia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł

6 750 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł

12 000 zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Pierwszeństwo w okazjach inwestycyjnych

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk