Protokół zdawczo-odbiorczy

Niezależnie od tego, czy jesteśmy sprzedającym lub wynajmującym, czy nabywcą lub najemcą, warto orientować się w zasadach sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego. To dokument, który może uchronić nas od wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, z którym możemy spotkać się przy różnych okazjach. Jego cel zawsze jest jednak taki sam – potwierdzenie przekazania czegoś w określonym stanie technicznym i z określonym wyposażeniem. Protokół zdawczo-odbiorczy to bardzo ważny dokument, który chroni interesy stron uczestniczących w transakcji sprzedaży lub wynajmu nieruchomości bądź ruchomości.

Wiele osób wciąż nie praktykuje sporządzania protokołu przekazania nieruchomości przy wynajmie. W innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, dokument ten prawie zawsze idzie w parze z umową najmu i sprzedaży. Powstają tam nawet firmy specjalizujące się w inwentaryzacji, którym można zlecić sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu użytkowego czy ruchomości.

Czytaj także: Jak sprawdzić czy mieszkanie jest zadłużone?

Czego może dotyczyć protokół zdawczo-odbiorczy?

Najczęściej protokół zdawczo-odbiorczy dotyczy budynku. Może nosić wówczas nazwę protokołu odbioru mieszkania albo protokołu przekazania domu. Równie dobrze możemy jednak spotkać się np. z protokołem zdawczo-odbiorczym samochodu lub innej ruchomości, która jest sprzedawana bądź wynajmowana. Dokument ten może dotyczyć również gruntów, zwłaszcza jeśli na ich obszarze znajdują się zabudowania.

Kiedy i jak sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy?

Zasadniczo, protokół zdawczo-odbiorczy lokalu możemy sporządzić na dowolnym etapie transakcji. W praktyce jednak najlepiej zrobić to tuż przed oddaniem nieruchomości lub ruchomości do użytkowania. Dzięki temu unikniemy np. sytuacji, że w chwili przygotowywania protokołu zdawczo-odbiorczego liczniki będą wskazywały inne wartości, niż w dniu, kiedy nastąpi oddanie.

Odpowiadając na pytanie kiedy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy należałoby podkreślić, że w żadnym wypadku nie jest to obowiązkowe. Wiele osób decyduje się jednak na ten krok, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i kłopotów. W ustawie o ochronie praw lokatorów jest bowiem mowa o tym, że protokół zdawczo-odbiorczy stanowi podstawę rozstrzygania roszczeń pomiędzy najemcą a wynajmującym. W razie stwierdzenia wad w zakupionym lokalu, jest także podstawą do dochodzenia praw z tytułu rękojmi.

Protokół odbioru mieszkania czy protokół przekazania domu możemy sporządzić samodzielnie. Jeśli to nasz pierwszy dokument tego typu, warto posiłkować się wzorami protokołów, które dostępne są w Internecie. Protokół odbioru mieszkania jest także sporządzany podczas sprzedaży mieszkania. Należy taki protokół sporządzić, ponieważ zabezpieczy on nasze mieszkanie przed ewentualnymi wadami ukrytymi. Warto się zabezpieczyć, zwłaszcza gdy kupujemy okazję inwestycyjną, co do której nie jesteśmy pewni.

Co sprawdzić przed wykonaniem protokołu?

Przygotowanie protokołu zdawczo odbiorczego mieszkania czy innej nieruchomości wymaga przeprowadzenia czegoś w rodzaju inwentaryzacji lokalu. Następnie, w gestii najemcy lub nabywcy jest to, aby zweryfikować, czy zapisy protokołu przekazania nieruchomości pokrywają się ze stanem faktycznym. Trzeba dokładnie sprawdzić każdy element, o którym mowa w protokole, a także upewnić się czy wszystkie usterki zostały uwzględnione i szczegółowo opisane w tym dokumencie. W celu sprawdzenia prawdziwości protokołu odbioru mieszkania najlepiej umówić się na spotkanie i ocenić stan lokalu na spokojnie, przy świetle dziennym. Wszelkie niedopatrzenia mogą bowiem skutkować dla którejś ze stron późniejszymi kosztami.

Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy?

Nie ma jednej z góry narzuconej formy protokołu zdawczo-odbiorczego nieruchomości. Prawda jest jednak taka, im bardziej szczegółowo sporządzimy protokół, tym będzie stanowił on skuteczniejsze zabezpieczenie dla obydwu stron, które go podpisują. Dąży się więc do tego, aby dokument ten zawierał następujące informacje:

  • miejsce i data przekazania nieruchomości,
  • numer umowy,
  • opis stanu technicznego i ewentualnych usterek,
  • spis wyposażenia w poszczególnych pomieszczeniach lokalu,
  • stan sufitów, ścian, podłogi, drzwi, okien,
  • stan liczników wody, gazu i energii elektrycznej,
  • przekazywane akcesoria wraz z podaniem ich liczby, np. pilot do garażu, klucze,
  • informacje dotyczące dodatkowych pomieszczeń przynależnych do lokalu, np. piwnica.

Załącznik do protokołu zdawczo-odbiorczego nieruchomości powinna stanowić dokumentacja fotograficzna. Mowa o zdjęciach zarówno lokalu, jak i poszczególnych elementów jego wyposażenia, ale szczególnie ważne jest sfotografowanie usterek. Powinno zależeć na tym przede wszystkim najemcy, aby nie został on posądzony o spowodowanie lub pogłębienie tych usterek.

Kto i jak długo powinien przechowywać protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania czy innej nieruchomości zawsze powinien być sporządzany w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Należy przechowywać go do końca okresu wynajmu, gdyż wówczas posłuży do weryfikacji zmian w stanie technicznym i stanie wyposażenia lokalu. Jeśli obawiamy się, że papierowa wersja protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu może ulec zagubieniu, warto zrobić jej skan.

Protokół zdawczo-odbiorczy to bez wątpienia ważny dokument. Jeśli zainwestujemy czas w jego sporządzenie, mamy szansę zaoszczędzić sobie wiele wydatków i nerwów.

Czytaj także: Dokumenty potrzebne do sprzedania działki
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk