Podnajem nieruchomości to forma inwestowania nieco w opozycji do klasycznego najmu. Dlaczego? Eksperci branżowi i inwestorzy często zwracają na szkoleniach z inwestowania uwagę, że warto kupować mieszkania o jak najmniejszej powierzchni użytkowej - są to prawdziwe okazje inwestycyjne. Zazwyczaj mają na uwadze kawalerki lub nowoczesne mieszkania dwupokojowe. Jest to taktyka w pełni zrozumiała - takie mieszkania są z reguły tańsze, a dodatkowo można je stosunkowo szybko wynająć, gdyż popyt przewyższa często podać. Zupełnie inna sytuacja ma jednak miejsce przy podnajmie mieszkania - tutaj metraż ma kluczowe znaczenie.
Co to jest i na czym polega podnajem?
Definicja podnajmu nieruchomości sprowadza się do takiej formy inwestowania, w której dochodzi do wynajęcia lokalu od właściciela a następnie wynajęcia go z zyskiem innej osobie lub grupie osób. W praktyce najczęściej wygląda to, że wynajmujemy mieszkanie z dużą powierzchnią użytkową, w bardzo dobrej lokalizacji, a następnie podnajmujemy je komuś na pokoje lub w całości narzucając swoją “marżę od najmu”.
Jakie mieszkania nadają się na podnajem?
Kluczem w tego typu inwestycjach jest odpowiednia strategia działania. Jak już wspomnieliśmy wyżej, warto zwrócić uwagę na 2 aspekty - lokalizację i powierzchnię użytkową mieszkania. Oprócz tego powinniśmy szukać jeszcze innych luk, które mogą spotęgować nasze zyski. Jakich?
Pierwsza zasada jest taka - poszukajmy ogłoszeń ludzi, którzy nie mają pojęcia o rynku nieruchomości. Takie ogłoszenia widać na “pierwszy rzut oka”. Cechą charakterystyczną która wyróżnia takie mieszkania mogą być słabej jakości zdjęcia w ofertach wynajmu, słabe wyposażenie, brudne ściany, nieposprzątane pokoje itp. Najemca tego typu nieruchomości, wychodzi tutaj z założenia, że skoro koszt najmu jest tak niski, to nie warto w niego inwestować. Co więcej z reguły nie ma środków i ochoty, aby to zrobić.
O czym warto pamiętać przy podnajmie nieruchomości?
W tego typu biznesie dużą rolę odgrywa zaufanie. Optymalnie będzie już na starcie powiadomić wynajmującego o swoich planach. Jeżeli jest osobą normalną i inteligentną to zrozumie naszą koncepcję działania. Wszystko oczywiście warto mieć na piśmie. Ważną kwestią jest np. to w jakim stanie mieszkanie powinno wrócić do właściciela po zakończeniu współpracy. Znane są bowiem przypadki, kiedy za “nowoczesną aranżację” można jeszcze na koniec wynajmu solidnie dopłacić - jeżeli mamy do czynienia z upartym wynajmującym.
Przede wszystkim pamiętajmy także, o tym, aby nie przepłacać. Nie jesteśmy i prawdopodobnie nie będziemy właścicielem tej nieruchomości - więc jeżeli chcemy zainwestować w jej wykończenie kilka czy kilkanaście tysięcy złotych to warto podpisać długoletnią umowę, na maksymalnie dobrych warunkach - tak aby inwestycja w wykończenie się zwróciła.
Z kwestii stricte prawnych, kluczową sprawą jest to, że niestety w przypadku podnajmu musimy założyć działalność gospodarczą. Podnajem jest działaniem o charakterze cyklicznym, powtarzalnym a przede wszystkim zaplanowanym i zorganizowanym. Niestety w tym przypadku warto założyć działalność, a najlepszą opcją będzie spółka z.o.o. Warto też pamiętać o ubezpieczeniu nieruchomości na własną rękę - tak na wszelki wypadek 😉
Lepszą opcją na zarabianie pieniędzy jest flipowanie nieruchomości. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, czym jest flip oraz jak on działa, to zapraszamy na nasze szkolenia!
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: