'}}
Podnajem i jego sekrety

Podnajem nieruchomości to forma inwestowania nieco w opozycji do klasycznego najmu. Dlaczego? Eksperci branżowi i inwestorzy często zwracają na szkoleniach z inwestowania uwagę, że warto kupować mieszkania o jak najmniejszej powierzchni użytkowej - są to prawdziwe okazje inwestycyjne. Zazwyczaj mają na uwadze kawalerki lub nowoczesne mieszkania dwupokojowe. Jest to taktyka w pełni zrozumiała - takie mieszkania są z reguły tańsze, a dodatkowo można je stosunkowo szybko wynająć, gdyż popyt przewyższa często podać. Zupełnie inna sytuacja ma jednak miejsce przy podnajmie mieszkania - tutaj metraż ma kluczowe znaczenie.

Co to jest i na czym polega podnajem?

Definicja podnajmu nieruchomości sprowadza się do takiej formy inwestowania, w której dochodzi do wynajęcia lokalu od właściciela a następnie wynajęcia go z zyskiem innej osobie lub grupie osób. W praktyce najczęściej wygląda to, że wynajmujemy mieszkanie z dużą powierzchnią użytkową, w bardzo dobrej lokalizacji, a następnie podnajmujemy je komuś na pokoje lub w całości narzucając swoją “marżę od najmu”.

Jakie mieszkania nadają się na podnajem?

Kluczem w tego typu inwestycjach jest odpowiednia strategia działania. Jak już wspomnieliśmy wyżej, warto zwrócić uwagę na 2 aspekty - lokalizację i powierzchnię użytkową mieszkania. Oprócz tego powinniśmy szukać jeszcze innych luk, które mogą spotęgować nasze zyski. Jakich?

Pierwsza zasada jest taka - poszukajmy ogłoszeń ludzi, którzy nie mają pojęcia o rynku nieruchomości. Takie ogłoszenia widać na “pierwszy rzut oka”. Cechą charakterystyczną która wyróżnia takie mieszkania mogą być słabej jakości zdjęcia w ofertach wynajmu, słabe wyposażenie, brudne ściany, nieposprzątane pokoje itp. Najemca tego typu nieruchomości, wychodzi tutaj z założenia, że skoro koszt najmu jest tak niski, to nie warto w niego inwestować. Co więcej z reguły nie ma środków i ochoty, aby to zrobić.

O czym warto pamiętać przy podnajmie nieruchomości?

W tego typu biznesie dużą rolę odgrywa zaufanie. Optymalnie będzie już na starcie powiadomić wynajmującego o swoich planach. Jeżeli jest osobą normalną i inteligentną to zrozumie naszą koncepcję działania. Wszystko oczywiście warto mieć na piśmie. Ważną kwestią jest np. to w jakim stanie mieszkanie powinno wrócić do właściciela po zakończeniu współpracy. Znane są bowiem przypadki, kiedy za “nowoczesną aranżację” można jeszcze na koniec wynajmu solidnie dopłacić - jeżeli mamy do czynienia z upartym wynajmującym.

Przede wszystkim pamiętajmy także, o tym, aby nie przepłacać. Nie jesteśmy i prawdopodobnie nie będziemy właścicielem tej nieruchomości - więc jeżeli chcemy zainwestować w jej wykończenie kilka czy kilkanaście tysięcy złotych to warto podpisać długoletnią umowę, na maksymalnie dobrych warunkach - tak aby inwestycja w wykończenie się zwróciła.

Z kwestii stricte prawnych, kluczową sprawą jest to, że niestety w przypadku podnajmu musimy założyć działalność gospodarczą. Podnajem jest działaniem o charakterze cyklicznym, powtarzalnym a przede wszystkim zaplanowanym i zorganizowanym. Niestety w tym przypadku warto założyć działalność, a najlepszą opcją będzie spółka z.o.o. Warto też pamiętać o ubezpieczeniu nieruchomości na własną rękę - tak na wszelki wypadek 😉
Lepszą opcją na zarabianie pieniędzy jest flipowanie nieruchomości. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, czym jest flip oraz jak on działa, to zapraszamy na nasze szkolenia!

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

'}}
Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
'}}
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
'}}
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]
×
×

Koszyk