Podatek od wynajmu mieszkania

Niezależnie od tego, czy wynajmujemy prywatnie czy w ramach działalności gospodarczej, jesteśmy zobowiązani do odprowadzania podatku od najmu. Poznajmy dostępne formy opodatkowania i dowiedzmy się, która jest odpowiedniejsza w konkretnym przypadku.

Kiedy wynajem mieszkania trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Przy nawiązywaniu standardowej umowy najmu nie mamy obowiązku zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego. Nie oznacza to jednak braku obowiązku odprowadzania podatku od wynajmu pokoju czy mieszkania. O formach opodatkowania najmu dokładniej opowiemy w dalszej części artykułu.

W przypadku, gdy nawiązujemy umowę najmu okazjonalnego, jesteśmy zobligowani do powiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Informację taką musimy przekazać w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Pamiętajmy, że jeśli zaniechamy ten obowiązek, umowa okazjonalna stanie się zwykłą umową.

Do urzędu skarbowego musimy zgłosić też informację dotyczącą wybranej przez nas formy opodatkowania najmu. Jeżeli jest nią ryczałt, deklarację do naczelnika urzędu skarbowego należy wnieść do 20 stycznia. W przypadku, gdy przychód z najmu uzyskaliśmy w innym miesiącu, czas na przekazanie deklaracji mija 20 dnia następnego miesiąca. Z kolei roczną deklarację PIT za wynajem mieszkania na zasadach ryczałtu musimy złożyć na druku PIT-28 do końca stycznia, a na zasadach ogólnych – na druku PIT-36 do końca kwietnia.

Formy opodatkowania nieruchomości

Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć w związku z najmem mieszkania. Od niej zależy bowiem to, jak wysoki podatek od najmu będziemy musieli odprowadzać, a tym samym – ile pieniędzy pozostanie w naszej kieszeni. Wyróżnia się trzy formy rozliczania podatku od wynajmu mieszkania:

  • ryczałt od najmu – podatek wynosi 8,5% od przychodu z najmu (dochód netto + koszty jego uzyskania), a jeśli roczne przychody przekraczają wartość 100 tys. zł to stawka podatku wzrasta do 12,5%,
  • opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych – w przypadku rocznych dochodów mniejszych niż 85 528 zł stawka podatku wynosi 18%, powyżej tej kwoty – 32%,
  • podatek od najmu według podatku liniowego – stawka podatku jest niezależna od rocznej kwoty przychodów i dochodów – wynosi 19%.

Czytaj także: Mieszkanie pod wynajem

Czy posiadanie firmy wpływa na formę opodatkowania wynajmu?

Prowadzenie działalności gospodarczej ogranicza wybór form opodatkowania najmu. Nie mamy możliwości skorzystania wówczas z opodatkowania ryczałtowego. Nadal jednak możemy dokonywać wyboru spośród rozliczenia na zasadach ogólnych i podatku liniowego. Drugą opcję warto wybrać zwłaszcza wtedy, gdy roczne dochody mocno przekraczają kwotę 85 528 zł, gdyż wówczas zamiast podatku od najmu w wysokości 32% odprowadzimy go w wysokości jedynie 19%. Wadą liniowego podatku od umowy najmu jest jednak brak możliwości rozliczania podatku ze współmałżonkiem. Jeśli chodzi natomiast o ilość formalności, jakich musimy dokonać w związku z odprowadzeniem podatku od najmu to w obydwu rozwiązaniach jest ona podobna.

Kiedy opłaca się podatek na zasadach ogólnych?

Rozliczenie wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych opłaca się wtedy, gdy istnieje wiele rzeczy, które możemy wliczyć w koszty, np. opłaty za media, amortyzację nieruchomości czy odsetki od kredytu mieszkaniowego. Jak pokazuje praktyka, podatek od wynajmu mieszkania rozliczany na zasadach ogólnych przy sprzyjających okolicznościach może zapewnić nam nawet mniejsze obciążenie podatkiem, niż ryczałt od najmu. Na najlepsze korzyści możemy liczyć wtedy, gdy oprócz wielu wydatków kwalifikujących się do wliczenia w koszty nasze roczne dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł.

Pamiętajmy też, że podatek od wynajmu mieszkania przy najmie prywatnym musi być odprowadzany co miesiąc, natomiast przy najmie w ramach działalności gospodarczej możemy robić to co kwartał. Wybór formy rozliczenia wynajmu mieszkania powinien być zatem poprzedzony przemyśleniem wszystkich za i przeciw. Warto także zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie flip mieszkaniowy, który także zapewnia dobry dochód. Okazje inwestycyjne można znaleźć prawie wszędzie, a jeżeli chce się dowiedzieć jak skutecznie flipować mieszkaniami, zapraszamy na nasze szkolenia.

Zalety opodatkowania ryczałtowego

Zastanawiając się jaki podatek od wynajmu mieszkania wybrać, wiele osób wybiera właśnie ryczałt. Wszystko przez to, że jest to prosta i wygodna forma opodatkowania najmu, a stawka podatku jest tutaj bardzo niska w porównaniu do podatku od najmu, jaki trzeba odprowadzić przy rozliczeniu na zasadach ogólnych czy według podatku liniowego. Pamiętajmy jednak, że ryczałt od najmu ma też swoje wady. Główną jest to, że nie możemy odliczyć od podatku kosztów uzyskania dochodu, czyli np. odsetek od kredytu hipotecznego.

Podatek od najmu to kwestia, którą warto dobrze przemyśleć. Odpowiedni wybór formy opodatkowania wielokrotnie pozwala nam na zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy. Pamiętajmy też, że w trakcie roku podatkowego nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania najmu. Możemy to zrobić jedynie pomiędzy 1 a 20 stycznia.

Czytaj także: Czy od zakupu mieszkania płaci się podatek
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk