0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Podatek od wynajmu mieszkania

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2021/12/pexels-olia-danilevich.jpg

Niezależnie od tego, czy wynajmujemy prywatnie czy w ramach działalności gospodarczej, jesteśmy zobowiązani do odprowadzania podatku od najmu. Poznajmy dostępne formy opodatkowania i dowiedzmy się, która jest odpowiedniejsza w konkretnym przypadku.

Kiedy wynajem mieszkania trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Przy nawiązywaniu standardowej umowy najmu nie mamy obowiązku zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego. Nie oznacza to jednak braku obowiązku odprowadzania podatku od wynajmu pokoju czy mieszkania. O formach opodatkowania najmu dokładniej opowiemy w dalszej części artykułu.

W przypadku, gdy nawiązujemy umowę najmu okazjonalnego, jesteśmy zobligowani do powiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego. Informację taką musimy przekazać w ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Pamiętajmy, że jeśli zaniechamy ten obowiązek, umowa okazjonalna stanie się zwykłą umową.

Do urzędu skarbowego musimy zgłosić też informację dotyczącą wybranej przez nas formy opodatkowania najmu. Jeżeli jest nią ryczałt, deklarację do naczelnika urzędu skarbowego należy wnieść do 20 stycznia. W przypadku, gdy przychód z najmu uzyskaliśmy w innym miesiącu, czas na przekazanie deklaracji mija 20 dnia następnego miesiąca. Z kolei roczną deklarację PIT za wynajem mieszkania na zasadach ryczałtu musimy złożyć na druku PIT-28 do końca stycznia, a na zasadach ogólnych – na druku PIT-36 do końca kwietnia.

Formy opodatkowania nieruchomości

Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć w związku z najmem mieszkania. Od niej zależy bowiem to, jak wysoki podatek od najmu będziemy musieli odprowadzać, a tym samym – ile pieniędzy pozostanie w naszej kieszeni. Wyróżnia się trzy formy rozliczania podatku od wynajmu mieszkania:

  • ryczałt od najmu – podatek wynosi 8,5% od przychodu z najmu (dochód netto + koszty jego uzyskania), a jeśli roczne przychody przekraczają wartość 100 tys. zł to stawka podatku wzrasta do 12,5%,
  • opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych – w przypadku rocznych dochodów mniejszych niż 85 528 zł stawka podatku wynosi 18%, powyżej tej kwoty – 32%,
  • podatek od najmu według podatku liniowego – stawka podatku jest niezależna od rocznej kwoty przychodów i dochodów – wynosi 19%.

Czytaj także: Mieszkanie pod wynajem

Czy posiadanie firmy wpływa na formę opodatkowania wynajmu?

Prowadzenie działalności gospodarczej ogranicza wybór form opodatkowania najmu. Nie mamy możliwości skorzystania wówczas z opodatkowania ryczałtowego. Nadal jednak możemy dokonywać wyboru spośród rozliczenia na zasadach ogólnych i podatku liniowego. Drugą opcję warto wybrać zwłaszcza wtedy, gdy roczne dochody mocno przekraczają kwotę 85 528 zł, gdyż wówczas zamiast podatku od najmu w wysokości 32% odprowadzimy go w wysokości jedynie 19%. Wadą liniowego podatku od umowy najmu jest jednak brak możliwości rozliczania podatku ze współmałżonkiem. Jeśli chodzi natomiast o ilość formalności, jakich musimy dokonać w związku z odprowadzeniem podatku od najmu to w obydwu rozwiązaniach jest ona podobna.

Kiedy opłaca się podatek na zasadach ogólnych?

Rozliczenie wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych opłaca się wtedy, gdy istnieje wiele rzeczy, które możemy wliczyć w koszty, np. opłaty za media, amortyzację nieruchomości czy odsetki od kredytu mieszkaniowego. Jak pokazuje praktyka, podatek od wynajmu mieszkania rozliczany na zasadach ogólnych przy sprzyjających okolicznościach może zapewnić nam nawet mniejsze obciążenie podatkiem, niż ryczałt od najmu. Na najlepsze korzyści możemy liczyć wtedy, gdy oprócz wielu wydatków kwalifikujących się do wliczenia w koszty nasze roczne dochody nie przekraczają kwoty 85 528 zł.

Pamiętajmy też, że podatek od wynajmu mieszkania przy najmie prywatnym musi być odprowadzany co miesiąc, natomiast przy najmie w ramach działalności gospodarczej możemy robić to co kwartał. Wybór formy rozliczenia wynajmu mieszkania powinien być zatem poprzedzony przemyśleniem wszystkich za i przeciw. Warto także zastanowić się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie flip mieszkaniowy, który także zapewnia dobry dochód. Okazje inwestycyjne można znaleźć prawie wszędzie, a jeżeli chce się dowiedzieć jak skutecznie flipować mieszkaniami, zapraszamy na nasze szkolenia.

Zalety opodatkowania ryczałtowego

Zastanawiając się jaki podatek od wynajmu mieszkania wybrać, wiele osób wybiera właśnie ryczałt. Wszystko przez to, że jest to prosta i wygodna forma opodatkowania najmu, a stawka podatku jest tutaj bardzo niska w porównaniu do podatku od najmu, jaki trzeba odprowadzić przy rozliczeniu na zasadach ogólnych czy według podatku liniowego. Pamiętajmy jednak, że ryczałt od najmu ma też swoje wady. Główną jest to, że nie możemy odliczyć od podatku kosztów uzyskania dochodu, czyli np. odsetek od kredytu hipotecznego.

Podatek od najmu to kwestia, którą warto dobrze przemyśleć. Odpowiedni wybór formy opodatkowania wielokrotnie pozwala nam na zaoszczędzenie dużych sum pieniędzy. Pamiętajmy też, że w trakcie roku podatkowego nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania najmu. Możemy to zrobić jedynie pomiędzy 1 a 20 stycznia.

Czytaj także: Czy od zakupu mieszkania płaci się podatek
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!