0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Plany zagospodarowania terenu a lokalizacja inwestycji

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/01/wynajem-krotkoterminowy-768x510-1.jpg

Inwestycje w nieruchomości lub ziemię wymagają dość dużego nakładu kapitału, dlatego warto przygotować się do nich jak najlepiej. Wybierając lokalizację swojej inwestycji musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jedną z najważniejszych rzeczy jest plan zagospodarowania przestrzennego.

Co to jest plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zwany też planem zagospodarowania terenu to akt prawny określający przeznaczenie poszczególnych gruntów w obrębie gminy. Dodatkowo można w nim znaleźć warunki zabudowy i zagospodarowania poszczególnych działek oraz strategiczne punkty przeznaczone na inwestycje celu publicznego. 

Plan zagospodarowania przestrzennego tworzy administracja gminy (pod kierownictwem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) na podstawie planów miejscowych oraz celów rozwojowych miejscowości. Tak stworzony plan zagospodarowania przestrzeni, składający się z mapy oraz części tekstowej, jest uchwalany przez radę gminy i publikowany przez wojewodę w wojewódzkim dzienniku urzędowym. 

Dlaczego warto się zapoznać z planami zagospodarowania przestrzeni?

Obecnie planami zagospodarowania jest objęte około 30% powierzchni Polski. Jest więc spora szansa na to, że teren naszej przyszłej inwestycji jest w nich ujęty. Plany zagospodarowania przestrzennego zawierają między innymi informacje o terenach:

  • – pod zabudowę mieszkaniową, 
  • – pod zabudowę usługową,
  • – dla przemysłu górniczego,
  • – pod składy i magazyny,
  • – pod infrastrukturę zieloną,
  • – zagrożone powodziami,
  • – pod infrastrukturę drogową.

Zapoznanie się z takimi informacjami pozwoli nam wybrać dogodną lokalizację naszej inwestycji. Zgodnie z jej przeznaczeniem będą nas interesowały różne aspekty, co omówimy w kolejnym akapicie. 

Na co zwrócić uwagę przeglądając mapę zagospodarowania przestrzennego?

Kupując działkę zdecydowanie powinniśmy wiedzieć czy teren nie jest podmokły lub narażony na powodzie. Niezależnie od przeznaczenia działki znacznie zmniejsza to jej wartość. Dodatkowo jeśli kupujemy działkę o przeznaczeniu mieszkalnym lub mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na zagospodarowanie gruntów w najbliższym otoczeniu. Najbardziej optymalne byłoby, gdyby w sąsiedztwie było jak najwięcej przestrzeni przeznaczonej na zieleń. Bardzo ryzykowne jest kupno działki w pobliżu terenu przeznaczonego na obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Może się to wiązać z ciągłym hałasem, nieprzyjemnymi i szkodliwymi zapachami.

Za kompromis można uznać tereny rolnicze. Godzimy się wtedy na umiarkowaną dawkę niemiłych zapachów (nawozu), chemicznych natrysków oraz hałas w czasie żniw i innych procesów związanych z uprawą pól. Nie polecamy natomiast wyboru działki w okolicach gospodarstw rolnych i zabudowy zagrodowej. Możemy mieć szczęście i w tym miejscu powstanie gospodarstwo leśne lub ogrodnicze. Ryzyko jest jednak ogromne, ponieważ może tam powstać również przemysłowy chlew lub kurnik. Gwarantuje to bardzo brzydkie zapachy przez właściwie cały rok. 

Wybierając działkę pod inwestycję przemysłową dobrze jest by wokół była solidna infrastruktura drogowa oraz infrastruktura techniczna. Umożliwi to nam łatwiejsze podłączenie do kanalizacji, sieci elektroenergetycznej lub sieci ciepłowniczej. Dobrze, jeśli w okolicy znajdzie się również miejsce na zabudowy mieszkaniowe, łatwiej będzie wtedy o pracowników potencjalnej fabryki.

Jak zdobyć plan zagospodarowania terenu i ile to kosztuje?

Trudność uzyskania planu zagospodarowania przestrzennego jest bardzo uzależniona od lokalnej administracji. W niektórych przypadkach jest on dostępny do przejrzenia za darmo na stronie internetowej gminy lub miasta, coraz częściej można znaleźć też plany zagospodarowania przestrzennego na geoportalach, dlatego zawsze warto najpierw przejrzeć Internet. Jeśli w Internecie nic nie znajdziemy to musimy udać się do siedziby urzędu gminy (miasta). Wgląd na miejscu jest darmowy, jednak jeśli chcemy dostać wypis i wyrys musimy złożyć wniosek i uiścić opłatę. W zależności od tego jak duży teren ma objąć nasz wyrys, kwota będzie wynosiła od 50 zł do 250 zł. A dokładniej 20 zł za każdą stronę A4 mapy i 30-50 zł za pełny opis. Możecie nam jednak zaufać, że jest to dobra okazja inwestycyjna, ponieważ na starannym wybraniu lokalizacji jesteśmy w stanie zarobić znacznie więcej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy na nasze szkolenia. Dowiesz się tam, jak handlować nieruchomościami, co to jest flipowanie oraz będziesz miał okazję do zakupu okazji inwestycyjnej w nieruchomościach.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!