'}}
Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?

Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.

Plan mieszkania – co to jest? Rodzaje planów

Już na wstępie musisz wiedzieć, że w branży nieruchomości stosuje się dwa rodzaje planów mieszkań:

  • sprzedażowe,
  • architektoniczne.

Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Plan sprzedażowy mieszkania – kiedy się go stosuje?

Plan sprzedażowy mieszkania to dokument, który – w pewnym uproszczeniu – daje ogólny ogląd na rozkład pomieszczeń w danym mieszkaniu. Pokazuje, jakiej wielkości są poszczególne pokoje, ile okien się w nich znajduje, itp.

W obecnych czasach plan sprzedażowy to dokument stosowany w celach marketingowych. W niektórych biurach nieruchomości plan ten przypomina wręcz folder reklamowy – jest on pełen kolorowych elementów, a czasem nawet przedstawia przykładowy projekt aranżacji. Celem planu sprzedażowego jest wzbudzenie u potencjalnego klienta zainteresowania oraz pokazanie mu korzyści, jakie daje wybór takiego lokalu.

Plan sprzedażowy z pewnością jest użyteczny podczas podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ilustracje są na nim bardzo często "podrasowane". Jak sama nazwa wskazuje, dokument ten ma za zadanie zachęcić odwiedzającego do zakupu danej nieruchomości. Trzeba zatem z pewną rezerwą analizować to, co przedstawia plan sprzedażowy. Takie rozwiązanie z pewnością pobudza wyobraźnię, nie powinno być jednak traktowane jako "wyrocznia" podczas podejmowania kluczowej decyzji, jaką jest zakup mieszkania.

Plan architektoniczny lokalu mieszkalnego – jakie elementy powinien zawierać?

Plan architektoniczny mieszkania to dokument, który zawiera znacznie więcej informacji, niż ma to miejsce w przypadku sprzedażowego odpowiednika. Taki schemat zawiera znacznie więcej informacji, w tym między innymi:

  • rozmieszczenie słupów konstrukcyjnych oraz ścian nośnych — przeanalizowanie tego elementu jest niezbędne, jeżeli zamierzasz w przyszłości wyburzyć ściany, by połączyć dwa pomieszczenia w jedno. Dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: słupy konstrukcyjne i ściany nośne to takie elementy, których nie można naruszyć podczas prac remontowych,
  • prześwit drzwi,
  • rozkład ciągów wentylacyjnych.

Plan architektoniczny – w jaki sposób odczytuje się informacje?

Plan architektoniczny to schemat, który przedstawia multum różnorodnych informacji. W związku z tym czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą plan jest przeznaczony jedynie dla osób o odpowiednim wykształceniu. Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej.

Praca z tym dokumentem może być początkowo trudna, szczególnie dla osoby, która zawodowo nie jest związana z branżą budowlaną. W rzeczywistości jednak wystarczy odrobina cierpliwości, by móc zrozumieć treść informacji zamieszczanych na schemacie architektonicznym.

Sprawę dodatkowo ułatwia fakt, że stosowane oznaczenia mają charakter uniwersalny. Wykorzystuje się je niezależnie od miejscowości, powierzchni lokalu czy wieku nieruchomości. Oczywiście, mogą pojawić się drobne różnice. Nie powinny one jednak znacząco wpłynąć na jakość dokumentu.

W planach architektonicznych stosuje się następujące oznaczenia:

  • kwadrat (prostokąt) z przekreśleniem — oznaczenie to wskazuje, że w danym punkcie znajduje się kanał wentylacyjny;
  • kompas — wskazanie północy oraz pozostałych kierunków świata. Pozornie element ten może wydawać się nieistotny, w rzeczywistości jednak odgrywa niebagatelne znaczenie;
  • dwie cienkie linie — ściana działowa, która oddziela np. salon od aneksu kuchennego;
  • symbole typu L/P — oznaczenie wskazujące, w jaki sposób otwierają się dane drzwi. Litera "L" oznacza drzwi otwierające się na lewo, zaś "P" — na prawo;
  • liczby znajdujące się w kółeczku — wymiary drzwi oraz okien (wysokość i szerokość);
  • dwie grube linie — układ ścian nośnych.

Wyżej wymienione symbole należą do najczęściej stosowanych oznaczeń. Jak widać, są one dość intuicyjne. Taki stan rzeczy oznacza, że odczytanie treści znajdujących się na planie architektonicznym nie powinno stanowić większej trudności.

To jeszcze nie wszystko. Plany architektoniczne są często wyposażone — podobnie jak mapy czy plany miasta — w legendę wyjaśniającą znacznie oznaczeń. Dzięki temu plan architektoniczny przestaje być zbiorem niewiele mówiących linii i obiektów, a zaczyna być przewodnikiem wskazującym zalety i wady danej nieruchomości.

Plan mieszkania — na jakie aspekty szczególnie warto zwrócić uwagę?

Podczas zapoznawania się z planem warto zwrócić uwagę szczególnie na takie elementy jak między innymi:

  • ułożenie gniazdek, domofonów itp. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny element. Nieprzemyślane rozwiązania w tym zakresie mogą utrudnić na przykład aranżację wnętrza;
  • wysokość i ułożenie okien — dzięki temu możesz określić, czy i gdzie można będzie ustawić poszczególne elementy wyposażenia wnętrz (w tym na przykład biurka, szafkę z telewizorem itp.), by ich używanie zapewniało komfort,
  • rozmiary (długość, szerokość, wysokość) poszczególnych pomieszczeń. Aspekt ten to zdecydowanie jeden z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę podczas analizy planu. Od tego zależy bowiem, jakie meble możemy rozmieścić w mieszkaniu. Dotyczy to zarówno gotowego, standardowego wyposażenia znajdującego się w asortymencie sklepów, jak i mebli na wymiar.

Oczywiście, sprawdzenie powyższych elementów nie gwarantuje osiągnięcia sukcesu, jednak zwiększa szanse na trafny wybór nieruchomości pod inwestycje.

Plany mieszkań — na co zwracać uwagę? Podsumowanie

Skorzystanie z planów sprzedażowych i architektonicznych to absolutne must have, jeśli przymierzasz się do zakupu lokalu mieszkalnego. Zapoznanie się z tymi dokumentami to rozwiązanie, które cechuje się obiektywizmem, podczas gdy zdjęcia zamieszczone na portalach sprzedażowych wykonane są w taki sposób, by ukryć niedoskonałości.

Z planami warto zapoznać się niezależnie od tego, czy mowa jest o mieszkaniach z rynku pierwotnego (w stanie deweloperskim), czy też dotyczy to lokali z rynku wtórnego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na jakie szczegóły warto zwracać uwagę analizując plan mieszkania, a także poznać wszystkie tajniki skutecznego inwestowania w nieruchomości, kup naszą książkę lub skorzystaj z naszych szkoleń stacjonarnych.

 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

'}}
Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem. […]
'}}
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
'}}
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]
×
×

Koszyk