Odbiór mieszkania to moment, który zwykle wywołuje w nas radość i ekscytację. W przypływie emocji nie można jednak zapominać, że odbiór techniczny jest bardzo ważnym etapem, który wymaga naszej uwagi i skrupulatności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Odbiór mieszkania – czym jest prawnie?
Odbiór mieszkania to obowiązek narzucony przez Ustawę deweloperską, ale nie zawsze ma on zastosowanie. Jeśli mówimy o odbiorze mieszkania od dewelopera, który uzyskał już pozwolenie na użytkowanie budynku od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, przeprowadzenie odbioru technicznego nie jest konieczne.
Co istotne, odbiór techniczny mieszkania nie oznacza jeszcze przeniesienia własności lokalu na nabywcę, a jedynie służy sprawdzeniu stanu nieruchomości przed oddaniem jej w użytkowanie. Pamiętajmy, że zgodnie z prawem odbiór mieszkania może być przeprowadzony samodzielnie lub w asyście specjalistów – inspektorów nadzoru budowlanego, którzy doskonale orientują się w regułach prawa budowlanego i będą w stanie wychwycić ewentualne wady i niedociągnięcia. Warto zatem przemyśleć skorzystanie z ich pomocy, zwłaszcza, że jest to koszt rzędu kilkuset złotych, który może uchronić nas od wielu większych kosztów w przyszłości. Na pewno warto zatrudnić inspektorów gdy flipujemy nieruchomościami - mieszkanie bez wad zagwarantuje nam pomyślną sprzedaż okazji inwestycyjnej.
Czytaj także: O co pytać dewelopera?
Czym jest odbiór techniczny mieszkania?
Odbiór techniczny mieszkania to weryfikacja, czy zostało ono wykonane zgodnie z określonymi w umowie standardami. Istotne znaczenie ma również Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, a także normy – odbiór mieszkania musi potwierdzać, że poszczególne elementy zostały wykonane w zgodzie z ich zapisami.
Dlaczego odbiór mieszkania jest tak ważny? Nawet drobne nierówności tynków, nieszczelność okien czy nieprawidłowości w instalacjach mogą skutkować koniecznością wykonania kosztownych prac budowlanych. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania bez zapisania w nim zauważonych usterek równoznaczne jest z zaakceptowaniem stanu nieruchomości. Oznacza to, że wspomniane prace naprawcze będziemy musieli wykonać już na swój koszt albo domagać się od dewelopera naprawy w drodze rękojmi.
Lista kontrolna przy odbiorze mieszkania
Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania? Najlepiej weryfikować poszczególne elementy lokalu korzystając z wcześniej przygotowanej listy kontrolnej. Odbiór mieszkania przebiega wówczas sprawniej i mamy pewność, że nie umknie nam nic ważnego. Koniecznie należy sprawdzić:
- pomiar powierzchni mieszkania – przyjmuje się, że powierzchnia rzeczywista nie powinna różnić się od deklarowanej o więcej niż 3%. W celu pomiaru mieszkania warto zabrać ze sobą takie sprzęty jak taśma miernicza, dalmierz laserowy, kątownik, poziomica,
- ściany, podłogi, tynki – w ramach odbioru mieszkania koniecznie należy sprawdzić równość posadzek, ścian i sufitów,
- okna i drzwi – badania termowizyjne pozwoli sprawdzić szczelność tych elementów,
- instalacje – kanalizacyjna, grzewcza, wentylacyjna, elektryczna – tutaj również warto zaopatrzyć się w takie sprzęty jak próbnik czy anemometr,
- garaż, piwnica, balkon – sprawdzamy przede wszystkim wymiary i spadek zapewniający prawidłowy odpływ wody.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to dokument, który stanowi potwierdzenie odbioru lokalu w określonym stanie technicznym i z określonym wyposażeniem. Warto sporządzić go przy odbiorze mieszkania, gdyż stanowi on podstawę do rozstrzygania późniejszych ewentualnych roszczeń między nabywcą a deweloperem, a także jest podstawą przy dochodzeniu praw z tytułu rękojmi.
Jeżeli podczas odbioru technicznego zauważymy usterki lub nieprawidłowości, koniecznie zapiszmy je w protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania. Nie zapomnijmy o umieszczeniu na nim daty, aby wiadomo było, że dane usterki istniały jeszcze przed oddaniem lokalu do użytkowania, a nie powstały z winy nabywcy.
Formalności po odbiorze mieszkania
Jeżeli w podpisanym protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania wypisaliśmy usterki, deweloper w ciągu 14 dni ma obowiązek je uznać bądź odrzucić, a w ciągu 30 dni usunąć uznane usterki.
W ramach formalności po odbiorze mieszkania powinniśmy otrzymać od dewelopera dokumentację podwykonawczą mieszkania. To w niej znajdziemy informacje między innymi na temat tego, jak przebiegają instalacje, a to może być przydatne choćby podczas późniejszego przewiercania ścian, na przykład w celu montażu wiszących szafek. Odbiór mieszkania od dewelopera zakańczany jest także wręczeniem instrukcji użytkowania mieszkania oraz jego elementów wyposażenia.
Wiedza na temat tego, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania to ważna sprawa, ale równie ważne jest odpowiednie zaplanowanie spotkania. Umówmy się na odbiór przy świetle dziennym i zarezerwujmy tyle czasu, aby każdy element mieszkania sprawdzić bez pośpiechu.
Czytaj także: O co pytać przy kupnie mieszkania?
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: