Przygotowania do kupna mieszkania najlepiej rozpocząć od uzupełnienia swojej wiedzy w najważniejszych kwestiach związanych z rynkiem nieruchomości oraz budownictwem, a dopiero potem można zasiąść do przeglądania konkretnych ogłoszeń. W czasie spotkania ze sprzedawcą lub agentem nieruchomości dobrze zapytać o kwestie, które mogą okazać się kluczowe dla ostatecznej decyzji.
Decyzja o kupnie mieszkania – od czego zacząć?
Zakup mieszkania to nie tylko sam budynek, rozkład pomieszczeń czy układ okien względem stron świata. Przede wszystkim to codzienność domowników, dlatego na samym początku warto sporządzić listę priorytetów związanych z nowym miejscem do życia. Zazwyczaj te elementarne kwestie dotyczą samego mieszkania, a także bezpośredniej okolicy. Jeszcze przed pierwszym spotkaniem można zadać sobie następujące pytania przy kupnie mieszkania:
- Jaka liczba pokoi cię interesuje?
- Które piętro preferujesz?
- Jaki rodzaj zabudowy będzie dla ciebie optymalny (blok, bliźniak, zabudowa szeregowa)?
- Czy decydujesz się na rynek pierwotny czy wtórny?
Następnie podobną listę można stworzyć dla aspektów niezwiązanych bezpośrednio z mieszkaniem. Na co dzień są one jednak równie istotne jak to, czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy może stanowi część salonu. Do najczęściej wymienianych zagadnień związanych z lokalizacją zalicza się:
- Bliskość placówki opieki zdrowotnej,
- Bliskość centrum miasta,
- Bliskość żłobka, przedszkola, szkoły podstawowej,
- Bliskość sklepów,
- Dostęp do komunikacji miejskiej,
- Dostępność miejsc parkingowych lub garażu,
- Bliskość terenów zielonych.
Z raportu przygotowanego przez Home Broker wynika, że poza metrażem oraz ceną Polacy coraz większą wagę przykładają do lokalizacji. Ważne są takie kwestie jak możliwość wygodnego zaparkowania więcej niż jednego auta czy też bliskość placu zabaw dla najmłodszych.
Czytaj także: Sprzedajemy mieszkanie - jak zmaksymalizować cenę?
Oglądanie mieszkania – o co pytać, żeby oszczędzić sobie czasu?
Kiedy znane są już priorytety, można rozpocząć przeglądanie ofert okazji inwestycyjnych lub wizyty w agencjach nieruchomości. Kolejnym etapem są oględziny lokalu. Zazwyczaj nabywcy odwiedzają co najmniej kilka lokalizacji, zanim podejmą ostateczną decyzję. Jeżeli takich wizyt jest wiele, niektóre szczegóły mogą umknąć, a fakty mieszać. Dlatego najlepiej na oglądanie mieszkania przygotować sobie checklistę tych samych pytań, żeby potem móc rzetelnie porównać każdy lokal. Przyda się też relacja fotograficzna z poszczególnych wizyt, żeby po czasie odświeżyć sobie pamięć.
Co powinna zawierać lista pytań i dlaczego są one tak ważne? Oto najważniejsze kwestie, które dobrze podjąć podczas oglądania mieszkania z krótkim wyjaśnieniem.
- Pytania o stan budynku – dotyczy przede wszystkim rynku wtórnego. Czasami mieszkanie jest odnowione i nowocześnie wyposażone, ale problemem może być np. wiekowa instalacja wodno-ściekowa, która będzie wymagać sporej inwestycji w filtry do odkamieniania wody. Dlatego należy otrzymać odpowiedź na pytania o rok budowy, materiały wykorzystane do budowy czy też ostatnie poważne remonty (np. remont dachu, klatki schodowej albo piwnicy). W starszych budynkach trzeba zwrócić uwagę na stan instalacji elektrycznej. Nie trzeba tu specjalistycznej wiedzy, wystarczy kilkukrotnie włączyć i wyłączyć światło, sprawdzając przy tym, czy żarówki nie mrugają, a czynnościom nie towarzyszą niepokojące odgłosy.
- Pytania o wyciszenie i hałas – większości nabywców zależy na tym, żeby w mieszkaniu móc zaznać czasami ciszy i spokoju. Dlatego dobrze zapytać o kwestie wyciszenia, stan okien i drzwi, które są głównym źródłem odgłosów z zewnątrz. W przypadku rynku wtórnego czasami trzeba się liczyć, że dotychczasowi właściciele przemilczą kwestię uciążliwych sąsiadów, dlatego dobrze odwiedzić mieszkanie kilkukrotnie, np. w godzinach szczytu w mieście lub w weekend, kiedy większość sąsiadów jest tuż za ścianą.
- Pytania o stan prawny – jedno z elementarnych pytań, które należy zadać przed przejściem do dalszych rozmów. Problemy własnościowe są stosunkowo rzadkie, jednak jeśli się pojawią, mogą przysporzyć kupującym niemałych problemów i wydłużyć znacząco finalizację transakcji. Najczęściej trudności pojawiają się w przypadku lokali odziedziczonych w spadku, gdyż może okazać się, że nieruchomość jest de facto własnością kilku osób, np. rodzeństwa, które nie może dojść do porozumienia. Inną kwestią jest również obciążenie mieszkania kredytem hipotecznym. Nie musi to stanowić przeszkody w zakupie, jednak trzeba o tym wiedzieć.
- Pytania o możliwość przebudowy – jest to jedna z kwestii, która wielu osobom wydaje się oczywista, tymczasem często wcale tak nie jest. Czasami lokalizacja i cena są na tyle atrakcyjne, że warto uwzględnić gruntowny remont mieszkania z rynku wtórnego, np. dzieląc pokój lub łącząc dwa pomieszczenia w jedno. Dobrze już na początku wiedzieć, które ściany są nośne. W przypadku mieszkań z ogródkiem warto zapytać o swobodę w aranżacji przestrzeni, gdyż czasami wszelkie zmiany wymagają zgody wspólnoty mieszkaniowej.
O co jeszcze pytać przy zakupie mieszkania?
Szukając wymarzonego mieszkania czasami trzeba być trochę wścibskim. Dlatego wśród pytań przy zakupie mieszkania warto dowiedzieć się, z jakiego powodu dotychczasowi właściciele sprzedają nieruchomość, a w przypadku rynku pierwotnego dobrze podpytać dewelopera czy wiadomo już, kto będzie mieszkał w sąsiednich mieszkaniach. Dobrze również doprecyzować, co dokładnie należy do wyposażenia lokalu. Coraz częstszą praktyką jest sprzedaż nieruchomości wraz z meblami, dlatego tym bardziej warto ustalić tę kwestię na samym początku.
Dochodząc do bardziej szczegółowych pytań, powinno się zapytać o wysokość opłat za media. Może to dać potencjalnym nabywcom wskazówkę na temat jakości ogrzewania czy też energochłonności poszczególnych sprzętów. Kolejny ważny aspekt to termin zwolnienia nieruchomości. Sprzedaż mieszkania to zazwyczaj skomplikowany proces, w który zaangażowane są dwie rodziny. Zgranie wszystkich terminów zgodnie z oczekiwaniami nie zawsze jest łatwe.
Koniecznie należy też dowiedzieć się, czy mieszkanie było wynajmowane. Można założyć, że najemcy traktują lokale gorzej niż ich właściciele. Dlatego kupno mieszkania, które było wynajmowane może być obarczone ryzykiem większego zużycia niektórych elementów wyposażenia. Na koniec oględzin mieszkania na sprzedaż, dobrze obejrzeć budynek z zewnątrz i zapytać o opinie sąsiadów. Czasami ich bezinteresowność może dostarczyć potencjalnym nabywcom cennej wiedzy na temat codziennego życia w danej lokalizacji.
Kupowanie mieszkania to długotrwały i skomplikowany proces, w czasie którego nie warto ulegać emocjom, ani podejmować spontanicznych decyzji. Zakup nieruchomości wymaga chłodnej głowy i analitycznego podejścia tym bardziej, że nierzadko jest to decyzja na całe życie.
Jeżeli chcesz flipować nieruchomościami, oraz chcesz to robić skutecznie, to zapraszamy na nasze szkolenia. U nas dowiesz się, jak handlować nieruchomościami tak, aby na tym zarabiać. Zapraszamy!
Czytaj także: Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: