Przygotowania do kupna mieszkania najlepiej rozpocząć od uzupełnienia swojej wiedzy w najważniejszych kwestiach związanych z rynkiem nieruchomości oraz budownictwem, a dopiero potem można zasiąść do przeglądania konkretnych ogłoszeń. W czasie spotkania ze sprzedawcą lub agentem nieruchomości dobrze zapytać o kwestie, które mogą okazać się kluczowe dla ostatecznej decyzji.
Zakup mieszkania to nie tylko sam budynek, rozkład pomieszczeń czy układ okien względem stron świata. Przede wszystkim to codzienność domowników, dlatego na samym początku warto sporządzić listę priorytetów związanych z nowym miejscem do życia. Zazwyczaj te elementarne kwestie dotyczą samego mieszkania, a także bezpośredniej okolicy. Jeszcze przed pierwszym spotkaniem można zadać sobie następujące pytania przy kupnie mieszkania:
Następnie podobną listę można stworzyć dla aspektów niezwiązanych bezpośrednio z mieszkaniem. Na co dzień są one jednak równie istotne jak to, czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy może stanowi część salonu. Do najczęściej wymienianych zagadnień związanych z lokalizacją zalicza się:
Z raportu przygotowanego przez Home Broker wynika, że poza metrażem oraz ceną Polacy coraz większą wagę przykładają do lokalizacji. Ważne są takie kwestie jak możliwość wygodnego zaparkowania więcej niż jednego auta czy też bliskość placu zabaw dla najmłodszych.
Czytaj także: Sprzedajemy mieszkanie – jak zmaksymalizować cenę?
Kiedy znane są już priorytety, można rozpocząć przeglądanie ofert okazji inwestycyjnych lub wizyty w agencjach nieruchomości. Kolejnym etapem są oględziny lokalu. Zazwyczaj nabywcy odwiedzają co najmniej kilka lokalizacji, zanim podejmą ostateczną decyzję. Jeżeli takich wizyt jest wiele, niektóre szczegóły mogą umknąć, a fakty mieszać. Dlatego najlepiej na oglądanie mieszkania przygotować sobie checklistę tych samych pytań, żeby potem móc rzetelnie porównać każdy lokal. Przyda się też relacja fotograficzna z poszczególnych wizyt, żeby po czasie odświeżyć sobie pamięć.
Co powinna zawierać lista pytań i dlaczego są one tak ważne? Oto najważniejsze kwestie, które dobrze podjąć podczas oglądania mieszkania z krótkim wyjaśnieniem.
Szukając wymarzonego mieszkania czasami trzeba być trochę wścibskim. Dlatego wśród pytań przy zakupie mieszkania warto dowiedzieć się, z jakiego powodu dotychczasowi właściciele sprzedają nieruchomość, a w przypadku rynku pierwotnego dobrze podpytać dewelopera czy wiadomo już, kto będzie mieszkał w sąsiednich mieszkaniach. Dobrze również doprecyzować, co dokładnie należy do wyposażenia lokalu. Coraz częstszą praktyką jest sprzedaż nieruchomości wraz z meblami, dlatego tym bardziej warto ustalić tę kwestię na samym początku.
Dochodząc do bardziej szczegółowych pytań, powinno się zapytać o wysokość opłat za media. Może to dać potencjalnym nabywcom wskazówkę na temat jakości ogrzewania czy też energochłonności poszczególnych sprzętów. Kolejny ważny aspekt to termin zwolnienia nieruchomości. Sprzedaż mieszkania to zazwyczaj skomplikowany proces, w który zaangażowane są dwie rodziny. Zgranie wszystkich terminów zgodnie z oczekiwaniami nie zawsze jest łatwe.
Koniecznie należy też dowiedzieć się, czy mieszkanie było wynajmowane. Można założyć, że najemcy traktują lokale gorzej niż ich właściciele. Dlatego kupno mieszkania, które było wynajmowane może być obarczone ryzykiem większego zużycia niektórych elementów wyposażenia. Na koniec oględzin mieszkania na sprzedaż, dobrze obejrzeć budynek z zewnątrz i zapytać o opinie sąsiadów. Czasami ich bezinteresowność może dostarczyć potencjalnym nabywcom cennej wiedzy na temat codziennego życia w danej lokalizacji.
Kupowanie mieszkania to długotrwały i skomplikowany proces, w czasie którego nie warto ulegać emocjom, ani podejmować spontanicznych decyzji. Zakup nieruchomości wymaga chłodnej głowy i analitycznego podejścia tym bardziej, że nierzadko jest to decyzja na całe życie.
Jeżeli chcesz flipować nieruchomościami, oraz chcesz to robić skutecznie, to zapraszamy na nasze szkolenia. U nas dowiesz się, jak handlować nieruchomościami tak, aby na tym zarabiać. Zapraszamy!
Czytaj także: Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:
JESTEM ZAINTERESOWANY