Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok, w Polsce oddano do użytkowania o 7% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Największy odsetek stanowiły nowe inwestycje mieszkaniowe Warszawy i okolic.
Inwestowanie i zarabianie na nieruchomości wciąż należy do najpopularniejszych form lokowania wolnych środków oraz oszczędności. Wynika to ze stabilnych i wciąż rosnących cen, a także utrzymującego się na wysokim poziomie popytu. Efektem są nowe inwestycje deweloperskie. Warszawa przoduje w liczbie oddanych mieszkań.
Nawet bez szczegółowej znajomości rynku nieruchomości w Polsce można zauważyć, że przybywa nowych inwestycji budowlanych. Warszawa jest znakomitym przykładem całych osiedli, powstających głównie na przedmieściach. Według GUS-u w 2020 roku oddano do użytkowania 222 000 mieszkań w całym kraju. To wzrost względem wcześniejszych dwunastu miesięcy o 7%. Liczby te nie wynikają jedynie z faktu, że sporo osób szuka własnościowego mieszkania w Warszawie. Deweloperzy nowe inwestycje czynią też ze względu na inwestorów, którzy w nieruchomościach lokują swoje środki. Czynią to z kilku powodów.
Po pierwsze ceny nieruchomości w Polsce kilku lat mają tendencję wznoszącą. Po spadkach, które rozpoczęły się w 2011 roku i utrzymywały do 2017 roku, od czterech lat ceny mieszkań galopują w górę, znacząco przewyższając wartości sprzed wspomnianej obniżki. Nawet pandemia koronawirusa nie odbiła się na rynku nieruchomości w takim stopniu, żeby zatrzymać inwestycje. Spadło nieznacznie ich tempo, jednak nadal utrzymała się tendencja wzrostowa. Inwestycje w Warszawie są niezmiennie opłacalne już od pięciu lat. Według prognoz wzrost cen mieszkań prawdopodobnie się utrzyma.
Drugim argumentem za inwestowaniem w nieruchomości jest szeroki wachlarz możliwości dla inwestorów. Można kupić mieszkanie od dewelopera, wykończyć je i zaoferować pod wynajem. Comiesięczne opłaty od najemców będą stanowić zysk dla inwestora, a jeśli ten zdecyduje się na flipowanie nieruchomością, nie musi mieć obaw o stratę początkowego kapitału. Innym rozwiązaniem jest tzw. flipowanie, czyli kupowanie nieruchomości w niższej cenie, a w niedługim czasie sprzedaż z zyskiem. Inwestorzy często zdają się wyłącznie na wzrostowe tendencje na rynku lub np. wykańczają lokal niewielkim kosztem, by potem odsprzedać go z wydatną nadwyżką. Wreszcie warto pamiętać, że nowe inwestycje budowlane Warszawy to nie tylko mieszkania, ale też lokale użytkowe. Z ich wynajmu można otrzymać dużo wyższą stopę zwrotu.
Jednym z kluczowych aspektów dla korzystnego inwestowania w nieruchomości jest lokalizacja. Czasami to kryterium przeważa nawet nad jakością wykończenia czy tak podstawowymi parametrami jak metraż. Z tego względu najdroższe w kraju są nieruchomości warszawskie. Nowe inwestycje w atrakcyjnych miejscach są wyprzedawane w mgnieniu oka. Dlatego też planowane inwestycje mieszkaniowe Warszawy w najbliższych latach nadal będą gwarantować stolicy prym w zestawieniach ruchu budowlanego w obszarze budownictwa mieszkaniowego. Nie wolno zapominać również o lokalach usługowych, które często wydzielane są z części budynków mieszkalnych. Dla sklepów oferujących uniwersalny asortyment, lokalizacja bywa kluczowym czynnikiem dla powodzenia biznesu.
Eksperci rynku nieruchomości zwracają jednocześnie uwagę na rosnący popyt mieszkaniowy w miastach w przedziale 50-150 tysięcy mieszkańców. W tym przypadku atrakcyjna lokalizacja często ma związek z bliskością kluczowych zakładów przemysłowych, które zatrudniają spory odsetek mieszkańców regionu. Stąd wzrost liczby lokalnych deweloperów, którzy coraz prężniej radzą sobie na rynku.
Bez względu na to, czy mieszkania kupowane są przez inwestorów, czy też przez osoby, które planują spędzić w tym miejscu wiele lat – ostatecznie zamieszkują w nich najemcy bądź właściciele, którymi kierowały konkretne oczekiwania. W ostatnich latach na rynku nieruchomości można obserwować trend związany z najchętniej wybieranymi ofertami. Statystyczny mieszkaniec nowej inwestycji deweloperskiej najchętniej wprowadziłby się do mieszkania, które spełnia następujące kryteria:
Uwzględniając powyższe kryteria, największym powodzeniem cieszą się nowo powstałe[3] osiedla na przedmieściach dużych miast, takich jak Warszawa. Deweloperzy nowe inwestycje dostosowują do oczekiwań, dlatego wśród ofert można znaleźć bardzo dużą liczbę mieszkań dwupoziomowych z niewielkim ogródkiem. Na przedmieściach łatwiej też o dostęp do parku lub lasu, jednocześnie w pobliżu znajdują się także wszelkiego rodzaju usługi, sklepy, a także szkoły i ośrodki zdrowia.
Inwestycje w Warszawie i w całej Polsce znajdują chętnych, którzy szukają własnych czterech ścian lub traktują zakup jako formę inwestycji. Hossa na rynku budownictwa również zachęca do lokowania środków w okazjach inwestycyjnych, gdyż w obliczu niekorzystnych zwrotów z chociażby lokat bankowych, zakup mieszkania wiąże się z niewielkim ryzykiem, za to potencjalnie wysokim zyskiem.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:
JESTEM ZAINTERESOWANY