0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Nieruchomości w małych miejscowościach

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/02/okazja-inwestycyjna-1024x576-1.jpg

Rynek nieruchomości w Polsce jest zróżnicowany lokalnie. W dużych miastach z reguły mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego są droższe, nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do tych lokali, jakie można znaleźć w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich, choć na wsi na ogół kupić można nie tyle mieszkanie, co dom jednorodzinny. Czy jednak z perspektywy inwestora nastawionego na czerpanie korzyści finansowych z inwestycji w nieruchomości kupowanie lokali mieszkalnych w małych miejscowościach jest uzasadnione ekonomicznie?

Czy opłaca się inwestować w kupno domu na wsi?

Ogłoszenia typu „sprzedam dom na wsi” czy „domy na wsi na sprzedaż” pojawiają się cyklicznie we wszystkich województwach. Czy warto skorzystać z atrakcyjnych ogłoszeń i kupić np. tanie domy na wsi w woj. Kujawsko-pomorskim czy dom na wsi w zachodniopomorskim? To zależy.

Myśląc o zakupie okazji inwestycyjnej, można rozważyć dwa scenariusze. Jeden to nabycie mieszkania w centrum dużego miasta – w Warszawie, Wrocławiu, w Krakowie czy w Poznaniu, albo też zdecydować się na zakup dwóch mieszkań w tej samej cenie w nieco mniejszej miejscowości, bądź też nawet domu jednorodzinnego na wsi. Co w takiej sytuacji będzie bardziej opłacalne?

Eksperci rynku nieruchomości są zgodni co do tego, że tendencje na rynku okresowo ulegają zmianom. Trzeba więc, kupując dom na wsi w korzystnej cenie, „wstrzelić się” w moment, gdy klient zechce zainwestować w nieruchomość w takiej lokalizacji, zamiast mieszkania w mieście.

Bezpieczniej jest kupić lokal np. w ramach flippingu nieruchomości, w mieście, a później szybko je sprzedać, ponieważ popyt przeważa nad podażą. W mieście jest też większa gwarancja stałej lub rosnącej ceny za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej.

Jednak kupno domu na wsi, w bardzo niskiej cenie, a także późniejsze jego wyremontowanie, może dać o wiele większe zyski, o ile inwestor znajdzie w krótkim czasie potencjalnego kupca na taką nieruchomość.

Ile kosztują mieszkania w mniejszych miejscowościach?

Dwa stare domy na wsi na sprzedaż w takich województwach jak kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie czy podlaskie, mogą kosztować tyle samo co mieszkanie w prestiżowej lokalizacji w Gdańsku czy w Warszawie. A ile kosztują nieruchomości w mniejszych miejscowościach, jak Koszalin, Radomsko czy Wieluń? Znacznie mniej.

Mniejsze rynki mieszkaniowe charakteryzują się niższymi cenami za metr kwadratowy, ale zwykle są to lokale dostępne w blokach z wielkiej płyty. Brakuje też nowych inwestycji prowadzonych przez deweloperów. Na przykład w Przasnyszu, który leży w odległości 100 km od Warszawy, można kupić mieszkanie, którego cena metra kwadratowego oscyluje w granicach 4-4,3 tys. zł, podczas gdy w stolicy będzie to 9 tys. zł za mkw i więcej. W Mińsku Mazowieckim za mieszkanie dwupokojowe o powierzchni około 40 mkw zapłacić trzeba do 200 tys. zł. Za kwotę 4-5 tys. zł w mniejszych i średnich miejscowościach w Polsce można kupić 1 mkw mieszkania. Nieco droższe są lokale z rynku pierwotnego. Nieruchomości w małych miejscowościach z pewnością są więc atrakcyjną inwestycją pod względem kosztów nabycia.

W jakich województwach najlepiej inwestować?

W województwie mazowieckim, w okolicy Warszawy mieszkania nie są najtańsze, ale też nie brakuje chętnych do ich wynajmowania. Poza tym warto zwrócić uwagę przy planowaniu inwestycji w lokale na wynajem czy na sprzedaż w wyższej cenie (w ramach flippingu) na nieruchomości zachodniopomorskie. Na wsi, w okolicy kurortów nadmorskich, można kupić mieszkanie, które po odpowiednim dostosowaniu można potraktować jako inwestycję w apartamenty wakacyjne na wynajem. Można też nabyć małe domy na wsi w zachodniopomorskim lub kujawsko-pomorskim, aby móc je później wynajmować lub sprzedać jako letniskowe obiekty w urokliwych okolicznościach przyrody. Ceny domów jednorodzinnych na wsi z pewnością są niższe niż podobnych nieruchomości zlokalizowanych w pasie przygranicznym dużych miast.

Czy w małych miejscowościach znajdziemy najemców?

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Inwestor może zastanawiać się, czy jak kupię dom na wsi, będę mógł go później wynająć i stworzyć w ten sposób źródło pasywnego dochodu? Być może, zwłaszcza jeśli inwestycja zostanie potraktowana jako wynajem agroturystyczny, albo też wynajem na okres letnich wakacji, a sam dom znajduje się w okolicy o dużych walorach przyrodniczych.

W takich miejscowościach jak Bydgoszcz czy Radom można osiągnąć rentowność z najmu mieszkań wyższą niż w większych miastach. To nawet 7 proc. w skali roku, podczas gdy w Warszawie to zaledwie 5 proc. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat flipowania nieruchomości to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!