Przyszli emeryci w Polsce są przekonani co do tego, że ich świadczenia wypłacane z ZUS lub KRUS będą niestety bardzo niskie. Tylko wybrani będą mogli liczyć na to, aby uzyskiwać emeryturę na ponadprzeciętnym poziomie. Dlatego warto zadbać wcześniej o swoją „jesień życia”, inwestując w tzw. prywatną emeryturę. Jak oszczędzić na emeryturę, by móc później żyć na poziomie, do jakiego przywykła dana osoba? Ile odkładać na emeryturę i w co inwestować, by najniższa emerytura nie była już dla niej realnym zagrożeniem?
Zapobiegliwi przyszli emeryci dbają o to, by oszczędzać na emeryturę w celu uniezależnienia się od powszechnego systemu emerytalnego. Minimalne świadczenie, jakie przysługuje obecnie kobietom w wieku co najmniej 55 lat po przepracowaniu 20 lat oraz mężczyznom w wieku co najmniej 60 lat po przepracowaniu 25 lat, wynosi 1200 zł. Jeśli danej osobie nie uda się wypracować takiego stażu pracy, po przejściu na emeryturę dostaną świadczenie niższe od gwarantowanego, zgodnie z opłacanymi w czasie lat pracy i zgromadzonymi dotychczas składkami.
Takie środki z pewnością mogą nie wystarczyć do opłacania wszystkich kosztów życia, mieszkania, leków i leczenia. Waloryzacja emerytur niewiele tu zmienia przy odprowadzaniu zwłaszcza niskich składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Otrzymywane świadczenie nie będzie raczej wysokie, chyba że odkładanie na emeryturę zacznie się odpowiednio wcześnie. Zgromadzone środki finansowe można dodatkowo przeznaczyć na stabilne inwestycje, które później mogą przynieść realne zyski.
Taką inwestycją mogą być nieruchomości, które w dłuższej perspektywie czasu niemal nigdy nie tracą na wartości. Zanim jednak emeryt zacznie kupować nieruchomości, powinien rozważyć i inne strategie związane z oszczędzaniem na emeryturę. Sposoby oszczędzania trzeba dostosować do możliwości finansowych danej osoby. Niezależnie od tego, ile będzie ona odkładać, każde oszczędności na emeryturę z pewnością się przydadzą w celu uniezależnienia się od świadczeń wypłacanych z ZUS lub KRUS.
Gdzie oszczędzać na emeryturę? Wydaje się, że nieruchomości są przeznaczone wyłącznie dla najbardziej zamożnych przyszłych emerytów, ale wcale nie musi tak być, jeśli weźmie się pod uwagę grupowe inwestowanie w nieruchomości. Przez lata można też zaoszczędzić tyle pieniędzy, aby kupić mieszkanie, wyremontować je, a później wynajmować. Dodatkowe środki z wynajmu staną się wsparciem dla emeryta, który otrzymuje niskie świadczenie. To tak zwane źródło pasywnego dochodu. Ryzykiem związanym z taką inwestycją pozostaje to, by znaleźć takich najemców, którzy będą dbać o wynajmowane mieszkanie i regularnie opłacać czynsz za lokal. Dzięki niemu emeryt ma nie tylko pieniądze z wynajmu, ale jeśli tego będzie potrzebować, zawsze może sprzedać taką nieruchomość, uwalniając zainwestowaną w nią środki.
Właściciele mieszkań, którzy są na emeryturze, ale nie wystarcza ona na pokrycie codziennych potrzeb, mogą zastanowić się nad możliwością skorzystania z renty dożywotniej, nazywanej również rentą hipoteczną. To renta dożywotnia za mieszkanie, która wypłacana jest emerytowi w zamian za przepisanie prawa własności do jego nieruchomości na dany podmiot. W Kodeksie cywilnym dokładnie opisano, jak wygląda wypłata emerytury za mieszkanie. Istotą umowy o dożywocie według art. 908 Kodeksu cywilnego jest to, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Powinien on przyjąć zbywcę jako domownika, a przy tym wypłacać dożywotnikowi pieniądze w formie np. comiesięcznej pensji, która podniesie jego jakość życia.
Jak odkładać na emeryturę, aby później mieć dodatkowe środki do własnej, dowolnej dyspozycji? Można inwestować w nieruchomości na wynajem albo skorzystać z opcji dożywotniej renty. Przyszły emeryt może inwestować w fundusze inwestycyjne o założonym poziomie ryzyka, oszczędzać bezpiecznie na lokatach bankowych terminowych, a jeśli akceptuje podwyższone ryzyko – grać na giełdzie za pośrednictwem wybranego maklera. Tak naprawdę istnieje wiele sposobów na to, by wypracować wysokie dochody na emeryturze ze zgromadzonych oszczędności. Jeśli będą one odpowiednio wysokie, to emeryt może nawet zrealizować marzenie o tym, aby na emeryturze opuścić Polskę i jej kapryśny klimat. Gdzie zamieszkać na emeryturze? Być może na południu Włoch czy w Hiszpanii, gdzie pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapraszamy na nasze szkolenia z zarabiania na nieruchomościach. U nas dowiesz się czym jest flipowanie oraz będziesz miał okazję zakupu okazji inwestycyjnej.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:
JESTEM ZAINTERESOWANY