0
blank blank blank
Jak negocjować kredyt hipoteczny z bankiem?
Dodano: 14 stycznia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/12/financing-3536752_1920.jpg

Dlaczego warto negocjować warunki kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to poważna sprawa, ponieważ wiąże się z wieloletnią inwestycją w dany projekt. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z kredytem hipotecznym pod nieruchomość czy kredytem inwestycyjnym – zawsze warto walczyć o jak najlepsze warunki umowy. W końcu wszystko sprowadza się do jednego wspólnego mianownika – oszczędności, a te mogą być naprawdę spore. Już same proste porównywarki kredytów mieszkaniowych pokazują nam, że oferty banków mogą się od siebie znacząco różnić – jedne będą skrajnie niekorzystne, inne zdecydowanie bardziej przystępne. Z czego wynika taki stan rzeczy – powodów jest co najmniej kilka.

Każdy bank ma swoją… specjalizację!

Co oznacza stwierdzenie, że każdy bank ma swoją specjalizację? Są banki, które specjalizują się w kredytach gotówkowych na niskie kwoty, inne chętnie pożyczają pieniądze firmom na inwestycje, ale są też takie, które w swojej ofercie promują szczególnie kredyty hipoteczne. Pamiętajmy, że ostatni z wymienionych właśnie typów kredytu jest najbardziej opłacalny patrząc z punktu widzenia inwestorów. Zasada jest więc prosta – wybierzmy bank, który specjalizuje się w kredytach hipotecznych!

Zdolność kredytowa i scoring bankowy w drodze po korzystny kredyt

Autostradą do uzyskania korzystnych warunków kredytowania będą dwa ściśle ze sobą powiązane czynniki – zdolność kredytowa i scoring bankowy. Oba opierają się na szczegółowych analizach wykonywanych przez programy i narzędzia bankowe, wsparte oczywiście decyzją doświadczonego analityka. Ów analizy polegają w dużym uproszczeniu na tym, że ocenia się indywidualnie sytuację materialną każdego potencjalnie chętnego na kredyt klienta. Badanie zdolności kredytowej jest powiązane ze scoringiem bankowym – czyli na każdym etapie analizy otrzymujemy określoną sumę punktów, które składają się na ostateczny scoring bankowy.

Porównajmy kilka ofert bankowych – metoda szerokiego wachlarza

Porównujmy oferty, ale nie składajmy wniosków a zapytania – tak aby nie obniżyć scoringu bankowego. Duża ilość wniosków kredytowych złożona na spore kwoty, w krótkim czasie może wpłynąć na scoring. Lepiej więc złożyć zapytanie o kredyt na niższą kwotę, zwłaszcza, że bank zazwyczaj i tak poda minimalną i maksymalną kwotę jaką jest w stanie nam zaproponować.

Techniki negocjacyjne wykorzystywane podczas rozmowy z bankiem

Każdy z nas lubi mieć poczucie, że ubił dobry interes. W branży kredytowej nie znajdziemy „złotego Graala” ale zawsze można zrobić wszystko, aby uzyskać możliwie najlepsze kredytowanie okazji inwestycyjnej. Jakie elementy umowy kredytowej podlegają negocjacjom?

Pierwszą składową kredytu jest marża kredytu hipotetycznego. Najniższa marża jest głównym celem negocjacyjnym – to na niej powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności, ponieważ ta składowa kredytu występuje ma charakter stały i cykliczny aż do końca trwania umowy. Pierwszym punktem odniesienia w przypadku negocjacji marży kredytowej jest wysokość wnioskowanego kredytu – jeżeli jest on wyższy niż średnia wysokość kredytu hipotetycznego w ubiegłym roku, to daje nam to spore pole do negocjacji.

Inna istotną składową kredytu jest prowizja od jego udzielenia. Ta opłata ma charakter jednorazowy i może być powiązana z ubezpieczeniem na życie – co jak pokazuje praktyka bankowa jest obecnie bardzo popularną opcją. Oczywiście bank zarabia na obu opcjach, przedstawiając nam tu szczególnie korzystne oferty, które tak de facto składają się na wyższy zysk po jego stronie, zaś klient podpisując taką umowę ma poczucie, że uzyskał korzystniejsze warunki. Podpowiemy Wam co do zasady – lepiej wybrać bank oferujący prowizję, ale bez konieczności ubezpieczania się na życie.

Więcej o negocjacjach z bankiem, technikach i efektach jakie możesz uzyskać dowiesz się na naszych szkoleniach z flipowania na rynku pierwotnym. Poznaj całe know-how i dołącz do naszej grupy, tak aby inwestowanie w nieruchomości było dla Ciebie maksymalnie korzystne. 


Udostępnij:
blank blank blank
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!