Decyzja o zakupie mieszkania dla wielu osób należy do tych z kategorii “najważniejsze w życiu”. Nie jest to prosty temat, a wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji do wyboru odpowiedniej nieruchomości ma wiele czynników. Jednym z najważniejszych patrząc przez przekrój całego polskiego społeczeństwa jest cena. Nikt nie lubi przepłacać za to każdy pragnie kupić taniej lub przynajmniej mieć takie poczucie. W tym wpisie blogowym postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?
Dlaczego warto negocjować cenę mieszkania?
Wydaje się, że to pytanie retoryczne, a jednak warto na nie odpowiedzieć. Powodów jest co najmniej dwa - w kieszeni nabywcy zostanie więcej pieniędzy, niezależnie od tego czy wyłoży je w postaci gotówki, czy też nieruchomość zostanie zakupiona z kredytu bankowego. Drugim, bardzo często pomijanym czynnikiem jest to, że skuteczna negocjacja ceny mieszkania pozwoli nam uzyskać satysfakcję mentalną. Nie ma bowiem nic lepszego niż zakup okazji inwestycyjnej, którą uznamy za korzystną. Wyznacznikiem korzyści nie musi być tutaj tylko i wyłącznie cena samej nieruchomości - może nią być korzyść innego typu np. w postaci miejsca parkingowego czy też komórki lokatorskiej.
Jak przygotować się do negocjacji?
Nie ulega wątpliwości, że aby skutecznie negocjować cenę nieruchomości trzeba mieć ku temu nie tylko mocne argumenty, ale przede wszystkim spore doświadczenie i wiedzę. Czasem warto zastosować środki dodatkowe, jak np. opinię rzeczoznawcy, który dokonywał operatu nieruchomości oddanej w jej wcześniejszym etapie. Warto też poszukać informacji w Internecie, dotyczących opinii użytkowników na temat oddanych wcześniej inwestycji. Niezależnie od tego czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym, prawie zawsze możemy negocjować cenę zakupu. Jest to gra warta świeczki, bo praktyka na rynku polskim pokazuje, że w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie otrzymać rabat nawet do 5%.
Ustal cele negocjacyjne
Wróćmy jednak na chwilę do meritum - jak przygotować się do negocjacji? Przede wszystkim powinniśmy założyć sobie jakiś cel do osiągnięcia. Jak już wspomnieliśmy wyżej może on mieć przełożenie materialne lub niematerialne (np. komórka lokatorska).
Prześwietl dewelopera i dotychczasową sprzedaż
To kolejny istotny czynnik, który może wpłynąć na wynik negocjacji. Opinie o deweloperze są niezwykle istotne, ale oprócz nich warto przeanalizować wcześniejsze etapy inwestycji lub dotychczasowe dokonania dewelopera. Może się bowiem okazać, że w przypadku rynku pierwotnego deweloper oddając I etap inwestycji miał opóźnienia. Warto wyciągnąć tego typu asa z rękawa podczas negocjacji.
Przeanalizuj sytuację na rynku
Sytuacja na rynku również ma znaczenie. Przed rozmową warto sprawdzić od kiedy deweloper prowadzi sprzedaż inwestycji, ile mieszkań sprzedał. Jeżeli tempo sprzedaży mieszkań jest niskie, jego przedstawiciele będą bardziej zdeterminowani do zamknięcia sprzedaży, a co za tym idzie są przygotowani na rabaty. Co więcej warto posiłkować się podczas rozmów wyceną podobnych nieruchomości, które oferują inni deweloperzy w okolicy. W tej grze nie ma chwytów niedozwolonych.
Bądź cierpliwy, zainteresuj dewelopera i czekaj na jego reakcję
Cierpliwość popłaca. Słuchaj, zadawaj pytania, sprawiaj wrażenie zainteresowanego, ale do pewnego stopnia. Negocjacje warto zacząć wcześniej, najlepiej na początku miesiąca i nieco przeciągnąć. Pamiętaj, że przedstawiciele dewelopera to handlowcy, którzy oprócz wynagrodzenia pobierają prowizję od sprzedaży na koniec miesiąca. To oznacza, że im bliżej do jego zakończenia, tym łatwiej będzie ich nagiąć...
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat negocjowania z deweloperami, lub interesuje cię flipowanie nieruchomościami to dobrze trafiłeś. Na naszych szkoleniach dowiesz się jak skutecznie zarabiać na nieruchomościach!
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: