'}}
Najem krótkoterminowy i jego zalety

Najem krótkoterminowy to forma inwestowania pieniędzy, która ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony może okazać się przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę” ze względu na fakt potencjalnie wysokiej stopy zwrotu, z drugiej zaś niesie za sobą dość spore ryzyko biznesowe. Nie przeszkadza to jednak coraz szerszej grupie inwestorów do zakupu nieruchomości z przeznaczeniem na prowadzenie działalności objętej podatkiem VAT. Dlaczego? Być może decydującym czynnikiem jest tutaj możliwość optymalizacji podatkowej.

Co to jest i na czym polega najem krótkoterminowy?


Definicja wynajmu krótkoterminowego wydaje się stosunkowo prosta do zdefiniowania. Otóż jest to odpłatne udostępnianie mieszkania na krótki okres czasu. Trudniej jest zdefiniować stwierdzenie “krótki okres”, ale powszechnie uważa się, że jest to od kilku do kilkunastu dni.

Kto jest klientem docelowym tego typu lokali?

Mieszkania wynajmowane krótkoterminowo mają bardzo szeroką gamę odbiorców. Najczęściej wynika to z faktu, że są lepiej wyposażone niż hotele, a ponadto posiadają własną kuchnię i przestronne wnętrza. Ponadto są też zazwyczaj zdecydowanie tańsze od hoteli i często posiadają większą przestrzeń. To wszystko sprawia, że są lepszą alternatywą dla hoteli czy hosteli.

To jednak nie wszystko, bo grupę docelowych klientów stanowią też pracownicy delegowani przez firmy, biznesmeni,a także turyści.

Jakie są zalety najmu krótkoterminowego?

Najem krótkoterminowy niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze jeżeli lokal znajduje się w dobrej lokalizacji np w centrum dużego miasta lub w miejscowości o dużych walorach turystycznych możemy zarobić na wynajmie zdecydowanie więcej niż w przypadku mieszkania wynajmowanego długoterminowo. Warunkiem jest jednak pewna regularność - co oznacza, że obłożenie powinno być przynajmniej na poziomie 70%. O ile z weekendami nie będzie z tym problemu, o tyle w tygodniu bywa z tym różnie. Koszt najmu na dobry to zazwyczaj od 120-200 zł netto / za dzień. W Polsce przykładem świetnych inwestycji będą kurorty nadmorskie takie jak: Międzyzdroje , Władysławowo, Jurata czy Krynica Morska oraz miejscowości zlokalizowane na Mazurach czy w Tatrach. Walorami turystycznymi mogą pochwalić się także niektóre polskie miasta - Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań.

Optymalizacja podatkowa największą zaletą najmu krótkoterminowego?

Największą zaletą, która ma często kluczową rolę w podjęciu decyzji o zakupie jest możliwość legalnej optymalizacji podatkowej. Jeżeli cel zakupu lokalu jest niemieszkalny, lecz z przeznaczeniem na prowadzenie różnego typu działalności, która podlega przepisom ustawy o VAT - mamy możliwość odliczenia od takiego zakupu podatku VAT w całości. Oprócz tego w grę wchodzi oczywiście amortyzacja mieszkania, która w przypadku rynku pierwotnego wynosi 1.5% w skali roku. W niektórych sytuacjach możemy zastosować tzw. przyspieszoną amortyzację mieszkania, która wynosi 10% w skali roku, ale to już temat na inny artykuł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o zakupie nieruchomości w okazyjnych cenach, a także o handlu nieruchomościami czy samym flipie, to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

'}}
Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
'}}
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
'}}
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]
×
×

Koszyk