0
blank blank blank
Najem krótkoterminowy i jego zalety
Dodano: 5 września 2021
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/11/architecture-2295480_1920-768x512-1.jpg

Najem krótkoterminowy to forma inwestowania pieniędzy, która ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony może okazać się przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę” ze względu na fakt potencjalnie wysokiej stopy zwrotu, z drugiej zaś niesie za sobą dość spore ryzyko biznesowe. Nie przeszkadza to jednak coraz szerszej grupie inwestorów do zakupu nieruchomości z przeznaczeniem na prowadzenie działalności objętej podatkiem VAT. Dlaczego? Być może decydującym czynnikiem jest tutaj możliwość optymalizacji podatkowej.

Co to jest i na czym polega najem krótkoterminowy?


Definicja wynajmu krótkoterminowego wydaje się stosunkowo prosta do zdefiniowania. Otóż jest to odpłatne udostępnianie mieszkania na krótki okres czasu. Trudniej jest zdefiniować stwierdzenie “krótki okres”, ale powszechnie uważa się, że jest to od kilku do kilkunastu dni.

Kto jest klientem docelowym tego typu lokali?


Mieszkania wynajmowane krótkoterminowo mają bardzo szeroką gamę odbiorców. Najczęściej wynika to z faktu, że są lepiej wyposażone niż hotele, a ponadto posiadają własną kuchnię i przestronne wnętrza. Ponadto są też zazwyczaj zdecydowanie tańsze od hoteli i często posiadają większą przestrzeń. To wszystko sprawia, że są lepszą alternatywą dla hoteli czy hosteli.

To jednak nie wszystko, bo grupę docelowych klientów stanowią też pracownicy delegowani przez firmy, biznesmeni,a także turyści.

Jakie są zalety najmu krótkoterminowego?


Najem krótkoterminowy niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze jeżeli lokal znajduje się w dobrej lokalizacji np w centrum dużego miasta lub w miejscowości o dużych walorach turystycznych możemy zarobić na wynajmie zdecydowanie więcej niż w przypadku mieszkania wynajmowanego długoterminowo. Warunkiem jest jednak pewna regularność – co oznacza, że obłożenie powinno być przynajmniej na poziomie 70%. O ile z weekendami nie będzie z tym problemu, o tyle w tygodniu bywa z tym różnie. Koszt najmu na dobry to zazwyczaj od 120-200 zł netto / za dzień. W Polsce przykładem świetnych inwestycji będą kurorty nadmorskie takie jak: Międzyzdroje , Władysławowo, Jurata czy Krynica Morska oraz miejscowości zlokalizowane na Mazurach czy w Tatrach. Walorami turystycznymi mogą pochwalić się także niektóre polskie miasta – Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań.

Optymalizacja podatkowa największą zaletą najmu krótkoterminowego?


Największą zaletą, która ma często kluczową rolę w podjęciu decyzji o zakupie jest możliwość legalnej optymalizacji podatkowej. Jeżeli cel zakupu lokalu jest niemieszkalny, lecz z przeznaczeniem na prowadzenie różnego typu działalności, która podlega przepisom ustawy o VAT – mamy możliwość odliczenia od takiego zakupu podatku VAT w całości. Oprócz tego w grę wchodzi oczywiście amortyzacja mieszkania, która w przypadku rynku pierwotnego wynosi 1.5% w skali roku. W niektórych sytuacjach możemy zastosować tzw. przyspieszoną amortyzację mieszkania, która wynosi 10% w skali roku, ale to już temat na inny artykuł.


Udostępnij:
blank blank blank
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!

  ZJAZD INWESTORÓW RYNKU PIERWOTNEGO
  WIEDZA | KONTAKTY | INSPIRACJE
  blank
  23/24.10 WARSZAWA
  ZJAZD INWESTORÓW RYNKU PIERWOTNEGO
  WIEDZA | KONTAKTY | INSPIRACJE
  blank
  23/24.10 WARSZAWA