Na czym polega najem z dojściem do własności?

Podczas wynajmowania mieszkania najemca płaci czynsz i pewną kwotę odstępnego właścicielowi nieruchomości, ponosząc przy tym również koszty mediów. Takie płatności nie przybliżają go jednak do tego, by kupić mieszkanie na własność. Czy można wynajmować lokal, ale mieć w perspektywie to, że kiedyś będzie on własnością najemcy?

Czym jest najem z dojściem do własności?

Najem mieszkania jest prowadzony na mocy przepisów Kodeksu cywilnego. W art. 659 KC wskazano istotę umowy najmu. Przez taką umowę wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Z kolei druga strona umowy najmu, czyli najemca zobowiązuje się uiszczać wynajmującemu umówiony czynsz oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Na tle definicji ustawowej można wyjaśnić, czym z kolei jest najem z dojściem do własności? Opinie ekspertów wskazują, że to taki najem mieszkania, który opiera się na stopniowym wykupie nieruchomości. Dany podmiot zaciąga kredyt na budowę mieszkań, a najemca spłaca mieszkanie w czynszu za najem lokalu. Po pewnym czasie staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, a sam przez okres ten nie jest kredytobiorcą. Można powiedzieć, że następuje wykup mieszkania TBS.

Projekt rządowy Mieszkanie Plus

Najem z dojściem do własności zakłada między innymi rządowy program Mieszkanie Plus. Miasta biorące w nim udział zostały wskazane na stronach rządowych, podobnie jak wszelkie zasady dojścia do własności. W ustawie o ochronie praw lokatorów, w rozdziale Najem instytucjonalny, wskazano, że w programie Mieszkania Plus czynsz najmu w opcji dochodzenia do własności będzie wyższy niż czynsz za sam najem, ponieważ będzie uwzględniać też ratę za wykupienie mieszkania. Dojście do własności w programie Mieszkanie Plus realizowane ma być na zasadach komercyjnych, czyli całkowity kapitał, jaki będzie spłacany przez najemców w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym.

Warto zwrócić uwagę na art. 19l ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów, w którym założono, że roszczenie najemcy o przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego oraz praw niezbędnych do korzystania z tego lokalu ujawnia się w księdze wieczystej, jaka jest dla niego prowadzona. Podstawą wpisu jest umowa najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

Kto i gdzie może skorzystać z opcji najmu z dojściem do własności?

Przykładem funkcjonowania programu najmu z dojściem do własności jest Poznań, gdzie powstało nowe osiedle Poznańskiego TBS-u w urokliwiej dzielnicy - Strzeszynie. Uczestnikiem programu może być osoba fizyczna, która zgłosi chęć zawarcia z PTBS w imieniu własnym umowy partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego oraz umowy najmu tego lokalu. W wyniku zawarcia takich umów uczestnik programu staje się jednocześnie partycypantem i najemcą lokalu mieszkalnego wybudowanego w ramach programu „Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności”.

Nie każda osoba może stać się uczestnikiem programu. Musi spełnić pewne przesłanki, wśród których najczęściej znajdują się takie wymagania jak:

  • Brak tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie danego miasta lub złożenie oświadczenie wyzbycia się posiadanego tytułu prawnego do dotychczasowego lokalu mieszkalnego.
  • Spełnienie kryterium dochodowego – średni miesięczny dochód uczestnika w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek, nie może przekraczać górnego limitu dochodowego, a jednocześnie musi być on odpowiednio wysoki.
  • Rozliczanie lub zobowiązanie do rozliczania się z podatku dochodowego na terenie danego miasta, po podpisaniu umowy najmu.

Kiedy najem z dojściem do własności jest opłacalny?

Chcąc kupić mieszkanie, program najmu z opcją dojścia do własności, dla wielu konsumentów może okazać się korzystną alternatywą. Dzięki temu mogą nabyć nieruchomość w nowych blokach wielorodzinnych, a przy tym nie muszą sami zaciągać kredytu hipotecznego.

Fakt rozłożenia w czasie dochodzenia do własności nieruchomości w połączeniu z bieżącym najmem mieszkania, to zdecydowane atuty programu Mieszkanie Plus. Czynsz zawiera od razu ratę kredytu, który zaciąga podmiot budujący nieruchomości, które później przeznaczone są na wynajem z opcją późniejszego wykupu. Mieszkanie kupowane na raty w takim wypadku jest bardziej dostępne dla ludzi młodych, którzy na przykład znajdują się na etapie rozpoczynania swojej kariery zawodowej. Dla nich lokal wynajmowany z opcją wykupu umożliwi po pewnym czasie, w okresie od 5 do 25 lat na spłacenie mieszkania i obniżenie czynszu, jaki był za niego płacony. Osoby zainteresowane taką formą nabycia własnego „M” powinny sprawdzić, czy w ich mieście realizowany jest program Mieszkanie Plus. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarabiania na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia. U nas dowiesz się co to jest flipowanie oraz będziesz mieć możliwość zakupu okazji inwestycyjnej.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Masz pytania? Napisz do nas

×
×

Koszyk