Osoby posiadające oszczędności poszukują różnych sposobów, aby je pomnażać. Ciekawym pomysłem wydaje się otwarcie hotelu pracowniczego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc rozpocząć prowadzenie działalności? Gdzie zlokalizować kwatery pracownicze? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Prawo dotyczące kwater pracowniczych
Na osoby chcące prowadzić wynajem kwater pracowniczych prawo nakłada takie same obowiązki, co na resztę przedsiębiorców. Musimy zacząć od zarejestrowania działalności w odpowiednich urzędach i wybrania odpowiedniej formy opodatkowania. Na wsparcie merytoryczne możemy liczyć w Urzędzie Pracy. Tam też możemy dowiedzieć się, czy nasz pomysł kwalifikuje się do możliwości otrzymania dotacji na rozwój działalności. Prawo reguluje też samą kwestię hoteli pracowniczych. Aby obiekt, który chcemy prowadzić, mógł być tak określany, musi liczyć co najmniej 10 pokoi.
Lokalizacja hotelu pracowniczego
Nie jest tajemnicą, że wynajem kwater dla pracowników najlepiej prowadzić jak najbliżej miejsc, w których planowane są długoterminowe inwestycje budowlane. Wówczas może zdarzyć się, że pokojami zainteresowani będą pracownicy jednej firmy, a to zapewnia nam łatwiejsze rozliczenia i spokój z poszukiwaniem chętnych przez długi czas. Kwatery dla firm zlokalizowane blisko miejsca pracy to również wygoda dla pracowników i pracodawcy, gdyż odpada konieczność organizowania codziennego transportu.
Równie dobrze hotel robotniczy może cieszyć się dużym zainteresowaniem, jeśli usytuujemy go w pobliżu obiektów związanych z przetwórstwem czy pracą w rolnictwie. Ogólnie rzecz biorąc, wynajem kwater zawsze będzie intratnym biznesem w lokalizacjach, gdzie znajdują się duże firmy zatrudniające pracowników z zagranicy albo pracowników sezonowych.
Czytaj także: Ryzyko z inwestycją związaną w condohotel?
Bilans kosztów i zysków
Na bilans kosztów i zysków prowadzenia wynajmu kwater pracowniczych wpływa kilka czynników. Hotel pracowniczy zlokalizowany w centrum dużego miasta na pewno będzie oferował wyższe ceny wynajmu, niż obiekt ulokowany na obrzeżach miasta czy na wioskach. Wiele zależy też od standardu, jaki oferuje.
Właściciele kwater pracowniczych zwykle oferują atrakcyjniejszą ofertę w sytuacji, gdy umowa najmu podpisywana jest na długi czas. Tańszy jest również wynajem grupowy, w porównaniu z wynajmem indywidualnym, gdyż nie ponosimy wówczas tak wielu kosztów na działania promocyjne. Niemniej jednak, przeciętna cena za pobyt 1 osoby w hotelu pracowniczym waha się od 25 do 60 zł brutto za dobę.
Wnętrze z myślą o odbiorcach
Kwatery pracownicze wciąż kojarzone są z wieloosobowymi pokojami o niskim standardzie i łazienkami, na które przypada nawet kilkanaście osób. Do tej pory miały one bowiem właśnie taką formę. Wychodzono z założenia, że hotel robotniczy ma być obiektem służącym zaspokojeniu podstawowych potrzeb pracownika, takich jak nocleg i możliwość umycia się oraz przygotowania posiłku. Samo wyposażenie pokoi również nie zapewniało wygód, gdyż zakładano, że pracownik i tak większość czasu spędza w miejscu pracy.
Obecnie podejście do tworzenia kwater pracowniczych zmienia się. Projekty hoteli coraz częściej nastawione są na indywidualizację. W nowoczesnych hotelach robotniczych znajdujemy pokoje maksymalnie dwuosobowe, pokoje z łazienką i osobnym aneksem kuchennym, dostęp do internetu i znacznie bogatsze wyposażenie pokoju. Oczywiście za tym wszystkim idzie wyższa cena wynajmu, ale dla wielu pracowników, którzy cenią sobie mieszkanie w komfortowych warunkach, koszty nie stanowią większego problemu. Coraz częściej istotne staje się także otoczenie kwater dla firm. Warto, by w pobliżu obiektu znajdowała się np. restauracja oferująca smaczne, niedrogie i obfite dania.
Ile zaangażowania wymaga taka inwestycja?
Przyjmuje się, że wynajem kwater należy do kategorii biznesów, które pozwalają na osiągnięcie stosunkowo wysokich dochodów przy dość niewielkim wkładzie finansowym. Jeśli posiadamy już budynek mieszkalny, przekształcenie go w hotel robotniczy zwykle nie wymaga dużego wysiłku. Znacznie więcej potrzeba go w sytuacji, gdy dopiero stoimy przed koniecznością znalezienia i zakupienia budynku nadającego się pod hotel pracowniczy. Jednak nawet i wtedy przedsięwzięcie to może okazać się dla nas bardzo opłacalne. Aby tak było, warto na bieżąco śledzić plany inwestycyjne, które mają być realizowane w naszej okolicy i działać z wyprzedzeniem. Jeśli odpowiednio wcześnie wyjdziemy z ofertą wynajmu kwater pracowniczych, nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem chętnych.
Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie popyt na usługi oferowane przez hotele pracownicze będzie utrzymywał się na dobrym poziomie. Wszystko przez masowy napływ do naszego kraju pracowników z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej. Pamiętajmy też, że wynajmem kwater często bywają zainteresowani też studenci. Jeżeli szukasz informacji dotyczące zakupu mieszkania i szukasz okazji inwestycyjnych, to dobrze trafiłeś. Tutaj dowiesz się, jak handlować mieszkaniami oraz czym jest flip mieszkaniowy.
Czytaj także: Kredyt na mieszkanie pod wynajem
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: