W tym artykule dość nietypowo od A do Z omówimy sobie podstawowe pojęcia związane z kredytem hipotecznym. Naszym celem jest przedstawienie najważniejszych pojęć, które z pewnością pojawią się w każdej umowie kredytowej z bankiem. A więc zaczynamy…
Decyzja o kredytowaniu nieruchomości jest jedną z najważniejszych w naszym życiu, zwłaszcza na początku naszej kariery zawodowej. Patrząc przez pryzmat stosunkowo niskich płac na rynku krajowym, rosnącej inflacji, a co za tym idzie wyższych cen nieruchomości jesteśmy w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że niekorzystnie podpisana umowa kredytowa może być sporym obciążeniem dla naszego domowego budżetu przez wiele lat. Dlatego, aby lepiej zrozumieć jej mechanizm przygotowaliśmy zestawienie podstawowych pojęć związanych z umową kredytową jak i procesem zakupu mieszkania.
A jak Akt notarialny
Akt notarialny dotyczący nabycia nieruchomości. Jest to dokument, który potwierdza urzędowo dokonanie określonej czynności prawnej, w tym wypadku zakupu nieruchomości. Akt notarialny przygotowuje i odczytuje w obecności pełnomocnika dewelopera jak i naszej notariusz.
B jak Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
Potocznie zwane BIK. Jest to instytucja, która powstała na mocy przepisów ustawy o prawie bankowym. Jest traktowana jako wyrocznia przy badaniu zdolności kredytowej konsumenta niezależnie od tego czy stara się o kredyt jako osoba fizyczna czy osoba prawna. BIK gromadzi,przetwarza i udostępnia informacji nt. historii kredytowej przedsiębiorcy, a także ocenia jego zdolność kredytową w skali od 1-100%.
Całkowita kwota kredytu, a całkowita kwota do zapłaty
Wbrew pozorom istnieją znaczące różnice między tymi pojęciami. Całkowita kwota kredytu to suma pieniędzy jakie bank udostępnia konsumentowi na podstawie umowy kredytowej. Całkowita kwota do zapłaty to wszystkie, łączne koszty jakie konsument musi oddać bankowi lub innemu kredytodawcy, które wynikają z umowy kredytowej lub pożyczkowej. Zaliczamy do nich m.in prowizję od udzielenia kredytu, odsetki i kapitał.
D jak dopuszczalne zadłużenie
Dopuszczalne zadłużenie - jest to kwota zapisana najczęściej w umowie kredytowej, która odnosi się do sytuacji w której nie spłacamy rat na czas.
E jak EURIBOR
Jest to procentowa stawka ustalona dla najważniejszych europejskich banków, które są gotowe sobie nawzajem pożyczać pieniądze.
F jak firmy pożyczkowe
Są to firmy, które udzielają kredytów, ale nie należą do sektora bankowego. Należą do sektora shadow banking. Firmy z tego sektora nie są objęte nadzorem KNF.
H jak hipoteka
Prawo o ograniczonym zakresie do nieruchomości, które przysługuje określonej instytucji lub innej osobie. Kredyt hipoteczny polega na ustanowieniu hipoteki na rzecz banku poprzez wpisanie jej do księgi wieczystej. Jest to forma zabezpieczenia przed sytuacją, w której konsument nie będzie w stanie spłacić kredytu.
Karencja jak karencja w spłacie kredytu
Rozwiązanie pomostowe między instytucją kredytująca, a konsumentem, mające na celu zażegnanie lub przetrwanie czasowego kryzysu związanego z niemożnością spłaty kredytu w danym czasie. Kluczowe jest tu zajście przejściowych problemów finansowych. Karencja polega na zawieszeniu spłaty rat kredytu najczęściej przez okres 3 lub 6 miesięcy, ale dotyczy tylko raty kapitałowej.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o handlu nieruchomościami a także o flipowaniu to zapraszamy na nasze szkolenia. Oprócz wiedzy popartej praktyką, na szkoleniach istnieje możliwość zakupu okazji inwestycyjnej.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: