Kredyt inwestycyjny

Każda forma finansowania nieruchomości może być dobra, pod warunkiem, że jest korzystna. Coraz więcej inwestorów, prowadzących własną działalność gospodarczą na mniejszą czy większą skalę decydując się na zakup nieruchomości wybiera kredyty inwestycyjne. Wynika to z faktu, że nie zawsze kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy jest możliwy. Ponadto kredyty inwestycyjne dają możliwości odpisów podatkowych.

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Definicja kredytu inwestycyjnego sprowadza się do określenia instrumentu, pewnej formy pożyczki czy finansowania, którą bank udziela firmom na sfinansowanie określonej inwestycji, której celem w krótszej lub dłuższej perspektywie jest monetyzacja i maksymalizacja zysków firmy. Co do zasady idea kredytu inwestycyjnego sprowadza się do tego, aby firma mogła poszerzyć zakres swojej działalności lub udoskonalić pewne istniejące procesy.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Istotą kredytu inwestycyjnego jest cel. Bank udzieli nam kredytu inwestycyjnego jeżeli kupi nasz biznesplan. Cel Inwestycyjny może być zróżnicowany - tak naprawdę nic nas tutaj nie ogranicza. Pieniądze z kredytu inwestycyjnego możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości pod wynajem, lokalu użytkowego, condohotelu, mikroapartamentu czy apartamentu wakacyjnego. Kredytem inwestycyjnym możemy również sfinansować zakup biura na cele firmowe, wykończenie nieruchomości czy wyposażenie ich w meble. Oczywiście cele kredytu inwestycyjnego mogą być także zupełnie nie związane z branżą nieruchomości. Za ich pomocą możemy sfinansować stanowisko pracy, zakup samochodu na firmę, modernizację linii produkcyjnych, zatowarowanie sklepu czy szkolenia pracowników. Niektóre banki nawet nie badają celu finansowania - co oznacza, że nie musi on być związany z działalnością firmy - ale coś za coś bo zazwyczaj są one wyżej oprocentowane.

W jaki sposób pozyskać kredyt inwestycyjny?

Warto zacząć od tego, że kredyty inwestycyjne co do zasady jest zdecydowanie łatwiej otrzymać niż kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny. Ta pozytywna różnica tkwi oczywiście w tym, że mamy mniejszą papierologię i dokumentację na etapie wnioskowania.

Jeżeli jesteśmy przekonani, że inwestycja, którą chcemy sfinansować przyniesie nam korzyści najpierw powinniśmy zacząć od biznesplanu. Przy większych projektach, szczególnie skomplikowanych jego złożenia, może być naszym dodatkowym atutem. Rolą biznesplanu jest przekonanie banku co do tego, że inwestycja się zwróci z nawiązką. Potem powinniśmy przygotować określone dokumenty - co do zasady każdy bank ma przygotowuje dokumentację pod siebie, ale jak przy każdym kredycie brane są pod uwagę m.in:

- PIT za 2 ostatnie lata prowadzenia działalności;
- przychód i dochód firmy za 2 ostatnie lata;
- brak opóźnień w opłatach do ZUS i US;
- zdolność kredytową;

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając kredyt inwestycyjny?

Każdy kredyt warto dogłębnie przeanalizować. Nie inaczej jest w przypadku kredytu inwestycyjnego, tym bardziej, że jest to zaciągnięcie zobowiązania, które będziemy spłacać latami i może wpłynąć pośrednio lub bezpośrednio na sytuację finansową firmy, jej pracowników, a także rodzin. Generalnie wszelkie opłaty mają charakter jednorazowy lub stały, ale nie każde banki wymagają te same dokumenty.

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego

Najważniejszym elementem jest oprocentowanie kredytu inwestycyjnego. Tutaj warto wspomnieć, że co do zasady kredyt inwestycyjny jest on wyżej oprocentowany niż mieszkaniowy czy kredytowy. Trudno wyciągnąć dokładną medianę, ale oprocentowanie kredytów inwestycyjnych zawiera się w przedziale od 4 do 8% - a więc widełki w tym przypadku są dość szerokie. Dlaczego? To wynika już z wielu czynników. Jeżeli bierzemy kredyt inwestycyjny dla młodej firmy o niewielkim stażu na rynku - co do zasady będzie on wyżej oprocentowany. Jeżeli mamy słabszą zdolność kredytową - również warunki oprocentowania będą gorsze, zaś bank dodatkowo może zażądać hipoteki na nieruchomości czy maszynach. Kredyty hipoteczne czy mieszkaniowe są niżej oprocentowane, zazwyczaj na poziomie od 3.5 do 5%.

Okres spłaty kredytu inwestycyjnego

Kolejnym ważnym aspektem kredytu inwestycyjnego jest okres spłaty tego typu zobowiązania. W zestawieniu z kredytami hipotecznymi i mieszkaniowymi czas kredytowania kredytu inwestycyjnego jest zazwyczaj krótszy. Z ogólnodostępnych na rynku ofert wynika, że najwięcej kredytów inwestycyjnych ma 10 letni okres spłaty. W praktyce możemy jednak otrzymać kredyt inwestycyjny z 20-letnim okresem spłaty.

Odsetki, które można wrzucić w koszty firmy

O ile wyższe oprocentowanie kredytów inwestycyjnych i krótszy okres ich spłaty możemy zaliczyć do wad, o tyle nie sposób nie wspomnieć o zalecie kredytu inwestycyjnego. Otóż zaciągnięcie tego typu zobowiązania powoduje, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w sposób ciągły to możemy wrzucić całość kredytu w jego koszty - zarówno ratę odsetkową jak i kapitałową. Kupując więc nieruchomość w wariancie kredytu inwestycyjnego, możemy dokonać legalnej optymalizacji podatkowej na “dochodówce”.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest flipowanie oraz jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia. Przekażemy Państwu naszą kompleksową wiedzę oraz umożliwimy zakup pewnej okazji inwestycyjnej.

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk