0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Kredyt inwestycyjny

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/03/kredyt-inwestycyjny-768x539-1.jpg

Każda forma finansowania nieruchomości może być dobra, pod warunkiem, że jest korzystna. Coraz więcej inwestorów, prowadzących własną działalność gospodarczą na mniejszą czy większą skalę decydując się na zakup nieruchomości wybiera kredyty inwestycyjne. Wynika to z faktu, że nie zawsze kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy jest możliwy. Ponadto kredyty inwestycyjne dają możliwości odpisów podatkowych.

Co to jest kredyt inwestycyjny?

Definicja kredytu inwestycyjnego sprowadza się do określenia instrumentu, pewnej formy pożyczki czy finansowania, którą bank udziela firmom na sfinansowanie określonej inwestycji, której celem w krótszej lub dłuższej perspektywie jest monetyzacja i maksymalizacja zysków firmy. Co do zasady idea kredytu inwestycyjnego sprowadza się do tego, aby firma mogła poszerzyć zakres swojej działalności lub udoskonalić pewne istniejące procesy.

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny?

Istotą kredytu inwestycyjnego jest cel. Bank udzieli nam kredytu inwestycyjnego jeżeli kupi nasz biznesplan. Cel Inwestycyjny może być zróżnicowany – tak naprawdę nic nas tutaj nie ogranicza. Pieniądze z kredytu inwestycyjnego możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości pod wynajem, lokalu użytkowego, condohotelu, mikroapartamentu czy apartamentu wakacyjnego. Kredytem inwestycyjnym możemy również sfinansować zakup biura na cele firmowe, wykończenie nieruchomości czy wyposażenie ich w meble. Oczywiście cele kredytu inwestycyjnego mogą być także zupełnie nie związane z branżą nieruchomości. Za ich pomocą możemy sfinansować stanowisko pracy, zakup samochodu na firmę, modernizację linii produkcyjnych, zatowarowanie sklepu czy szkolenia pracowników. Niektóre banki nawet nie badają celu finansowania – co oznacza, że nie musi on być związany z działalnością firmy – ale coś za coś bo zazwyczaj są one wyżej oprocentowane.

W jaki sposób pozyskać kredyt inwestycyjny?

Warto zacząć od tego, że kredyty inwestycyjne co do zasady jest zdecydowanie łatwiej otrzymać niż kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny. Ta pozytywna różnica tkwi oczywiście w tym, że mamy mniejszą papierologię i dokumentację na etapie wnioskowania.

Jeżeli jesteśmy przekonani, że inwestycja, którą chcemy sfinansować przyniesie nam korzyści najpierw powinniśmy zacząć od biznesplanu. Przy większych projektach, szczególnie skomplikowanych jego złożenia, może być naszym dodatkowym atutem. Rolą biznesplanu jest przekonanie banku co do tego, że inwestycja się zwróci z nawiązką. Potem powinniśmy przygotować określone dokumenty – co do zasady każdy bank ma przygotowuje dokumentację pod siebie, ale jak przy każdym kredycie brane są pod uwagę m.in:

– PIT za 2 ostatnie lata prowadzenia działalności;
– przychód i dochód firmy za 2 ostatnie lata;
– brak opóźnień w opłatach do ZUS i US;
– zdolność kredytową;

Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając kredyt inwestycyjny?

Każdy kredyt warto dogłębnie przeanalizować. Nie inaczej jest w przypadku kredytu inwestycyjnego, tym bardziej, że jest to zaciągnięcie zobowiązania, które będziemy spłacać latami i może wpłynąć pośrednio lub bezpośrednio na sytuację finansową firmy, jej pracowników, a także rodzin. Generalnie wszelkie opłaty mają charakter jednorazowy lub stały, ale nie każde banki wymagają te same dokumenty.

Oprocentowanie kredytu inwestycyjnego

Najważniejszym elementem jest oprocentowanie kredytu inwestycyjnego. Tutaj warto wspomnieć, że co do zasady kredyt inwestycyjny jest on wyżej oprocentowany niż mieszkaniowy czy kredytowy. Trudno wyciągnąć dokładną medianę, ale oprocentowanie kredytów inwestycyjnych zawiera się w przedziale od 4 do 8% – a więc widełki w tym przypadku są dość szerokie. Dlaczego? To wynika już z wielu czynników. Jeżeli bierzemy kredyt inwestycyjny dla młodej firmy o niewielkim stażu na rynku – co do zasady będzie on wyżej oprocentowany. Jeżeli mamy słabszą zdolność kredytową – również warunki oprocentowania będą gorsze, zaś bank dodatkowo może zażądać hipoteki na nieruchomości czy maszynach. Kredyty hipoteczne czy mieszkaniowe są niżej oprocentowane, zazwyczaj na poziomie od 3.5 do 5%.

Okres spłaty kredytu inwestycyjnego

Kolejnym ważnym aspektem kredytu inwestycyjnego jest okres spłaty tego typu zobowiązania. W zestawieniu z kredytami hipotecznymi i mieszkaniowymi czas kredytowania kredytu inwestycyjnego jest zazwyczaj krótszy. Z ogólnodostępnych na rynku ofert wynika, że najwięcej kredytów inwestycyjnych ma 10 letni okres spłaty. W praktyce możemy jednak otrzymać kredyt inwestycyjny z 20-letnim okresem spłaty.

Odsetki, które można wrzucić w koszty firmy

O ile wyższe oprocentowanie kredytów inwestycyjnych i krótszy okres ich spłaty możemy zaliczyć do wad, o tyle nie sposób nie wspomnieć o zalecie kredytu inwestycyjnego. Otóż zaciągnięcie tego typu zobowiązania powoduje, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą w sposób ciągły to możemy wrzucić całość kredytu w jego koszty – zarówno ratę odsetkową jak i kapitałową. Kupując więc nieruchomość w wariancie kredytu inwestycyjnego, możemy dokonać legalnej optymalizacji podatkowej na “dochodówce”.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest flipowanie oraz jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia. Przekażemy Państwu naszą kompleksową wiedzę oraz umożliwimy zakup pewnej okazji inwestycyjnej.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!