Wielu osobom spłata kredytu już wcześniej sprawiała trudność, a sytuacja spowodowana pandemią i inflacją tylko pogorszyła sprawę. Z tego powodu konsolidacja kredytu to rozwiązanie, o którym myśli coraz więcej zadłużonych. Co warto wiedzieć o pożyczkach konsolidacyjnych?
Na czym polega konsolidacja kredytu?
Najprościej mówiąc, konsolidacja kredytu polega na połączeniu wcześniej zaciągniętych kredytów w jeden. Jaki ma to sens? Po pierwsze, uporządkujemy w ten sposób ciążące na nas zobowiązania i pozbywamy się konieczności pamiętania o wpłacaniu raty na każde z osobna. Po drugie, konsolidacja kredytu pozwala nam na wydłużenie okresu spłaty.
Jest jeszcze trzecia, najważniejsza zaleta kredytu konsolidacyjnego – niższe raty. Oznacza to, że comiesięczna rata kapitałowo-odsetkowa będzie mniejsza w porównaniu do sumy rat, które płacimy obecnie, spłacając poszczególne zobowiązania. Korzystniejsze warunki kredytowania zwykle otrzymujemy zwłaszcza przy kredycie hipotecznym konsolidacyjnym. Zawsze jest jednak coś za coś – niższa rata idzie w parze z wydłużeniem okresu spłaty, co w ogólnym rozrachunku może oznaczać, że spłata pożyczki konsolidacyjnej będzie kosztować nas więcej niż spłata poszczególnych kredytów, które mamy obecnie.
Czytaj także: Kredyt na mieszkanie pod wynajem
Jakie warunki trzeba spełnić by skonsolidować kredyt?
Niestety, nie wszystkie kredyty da się połączyć w jeden kredyt konsolidacyjny. Przede wszystkim nie możemy konsolidować kredytów zaciągniętych w firmach pożyczkowych, a wyłącznie te, zaciągnięte w bankach. W praktyce oznacza to, że nie możemy liczyć np. na konsolidację chwilówek, gdyż są to produkty finansowe oferowane przez towarzystwa finansowe, które nie zaliczają się do banków. Konsolidacja może objąć takie bankowe produkty finansowe jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, ratalne, na samochód, a także karty kredytowe i limity na koncie osobistym.
Na tym nie koniec ograniczeń w udzielaniu kredytów konsolidacyjnych dla zadłużonych. Banki dokładnie weryfikują osoby, które ubiegają się o tego typu kredyt. Dobra historia w BIK i wysoka zdolność kredytowa to podstawa. Pod uwagę często brany jest także rodzaj umowy zatrudnienia. Umowy o dzieła i umowy zlecenie nie są przez banki postrzegane jako umowy gwarantujące stabilne dochody. Problem z pożyczką konsolidacyjną może pojawić się też w przypadku osób zatrudnionych w takich branżach jak turystyka, gastronomia, hotelarstwo czy rozrywka, gdyż banki obawiają się, że branże te mogą zostać kolejny raz poszkodowane przez pandemię.
Sytuacja na rynku a konsolidacja kredytu
Sytuacja spowodowana pandemią wielu osobom pokrzyżowała plany na terminowe regulowanie zobowiązań finansowych. Trudne kredyty stały się jeszcze trudniejsze do spłaty, zwłaszcza dla osób pracujących w branżach, które najdotkliwiej odczuły wprowadzane obostrzenia. Co prawda banki oferują wsparcie w postaci tzw. wakacji kredytowych, ale wciąż dla wielu zadłużonych nie jest to rozwiązaniem problemu. Konsolidacja kredytu jest w takim wypadku czymś, czym warto się zainteresować.
Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych są i prawdopodobnie będą w najbliższym czasie produktem cieszącym się dużym zainteresowaniem. Poszukując najlepszego kredytu konsolidacyjnego, warto przeglądnąć dostępne w Internecie rankingi. Wiele stron udostępnia też kalkulatory pożyczek konsolidacyjnych, w których od razu po wpisaniu informacji dotyczących naszych zobowiązań finansowych otrzymamy porównanie ofert różnych banków.
Konsolidacja kredytu – komu się opłaca?
Konsolidacja kredytów to rozwiązanie polecane w szczególności tym, którzy nie mają jeszcze opóźnień w spłacie swoich zobowiązań, ale spodziewają się, że w najbliższym czasie takowe mogą wystąpić. Przykładowo, jeśli w ostatnim czasie nasze dochody uległy obniżeniu lub nasze dalsze zatrudnienie stoi pod znakiem zapytania z przeróżnych powodów, warto jak najwcześniej zacząć ubiegać się o pożyczkę konsolidacyjną.
Kredyt oddłużeniowy może być także rozwiązaniem problemów dla tych, którzy mają już opóźnienia w spłacie zobowiązań, choć prawda jest taka, że ich szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego są znacznie mniejsze. Właśnie dlatego trzeba działać szybko, aby nie dopuścić do opóźnień i nie dać bankowi podstaw do odmowy udzielenia pożyczki konsolidacyjnej.
Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego i wysokość rat
W 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej aż trzykrotnie obniżyła główne stopy procentowe, co przełożyło się także na znaczne obniżenie oprocentowania kredytów. To bardzo dobra wiadomość dla zadłużonych. Kredyty konsolidacyjne i inne nie mogą być oprocentowane wyżej jak 7,2% w skali roku.
Miesięczna rata kredytu hipotecznego konsolidacyjnego może być niższa nawet o kilkaset złotych. Dzięki temu pogodzenie konieczności spłacania kredytu z wydatkami na życie może być znacznie ułatwione. W każdym przypadku określenie opłacalności tego rozwiązania wymaga jednak indywidualnego przemyślenia.
Warto także się zastanowić nad zrobieniem dźwigni kredytowej we flipie mieszkaniowym. Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za inwestowanie w nieruchomości, przeczytaj naszą książkę lub zapisz się na nasze szkolenie stacjonarne.
Czytaj także: Jak kupić mieszkanie na kredyt?
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: