Kredyt hipoteczny, czym jest i jak go uzyskać?

Kredyt hipoteczny da możliwość zakupu nieruchomości każdej osobie, która ma zdolność kredytową. Bank zabezpiecza kredyt hipoteką ustanowioną na nieruchomość, czyli wpisem do księgi wieczystej. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, z którego wg danych BIK korzysta ponad 2 mln klientów.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki, która zabezpieczona jest hipoteką. Dla banku zabezpieczeniem jest wpisanie do księgi wieczystej na kupowanej nieruchomości. Po spłacie długu występuje się do banku o wykreślenie tego wpisu. Ten rodzaj kredytu jest długoterminowym zobowiązaniem, a uzyskane środki można wykorzystać tylko na cel określony we wniosku. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości wyróżnia wysoka kwota oraz długi okres spłaty zobowiązania. Często zdarza się, że długość procesu kredytowego to nawet 40 lat. W przypadku tego rodzaju kredytu, dla banku ogromne znaczenie ma wkład własny kredytobiorcy i prezentowana przez niego zdolność kredytowa. Jeśli kredytobiorca nie będzie regularnie spłacał zobowiązania, możliwe jest przejęcie nieruchomości przez bank. Tym właśnie charakteryzuje się hipoteka, która wygasa w momencie spłacenia całego zobowiązania. Hipoteką można obciążyć prawo do domu jednorodzinnego, prawo do użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu, prawo własności nieruchomości. Kredyt na mieszkanie jest coraz częściej wybierany przez konsumentów, którzy marzą o własnym kącie. Dzięki ofertom banku możliwe jest uzyskanie kredytowania nawet 90% wartości nieruchomości.

Kredyt pod hipotekę, a cel kredytowania

Podstawowy cel kredytu hipotecznego to pozyskanie finansowania na kupno lub budowę nieruchomości. Należy pamiętać, że uzyskane od banku środki możemy wydać tylko na określony cel. W innym przypadku bank może zwrócić się do nas o zwrot środków lub nawet oskarżyć o wyłudzenie kredytu. Za zgodą banku możliwe jest uzyskanie środków nie tylko na zakup nieruchomości, ale także jej remont lub wyposażenie. Banki bardzo szczegółowo określają przeznaczenie kredytu na mieszkanie i przygotowały listę dotyczącą celów kredytowania. Zakup nieruchomości (od dewelopera, osoby prywatnej lub spółdzielni) to najczęściej wybierany cel. Dzięki odpowiedniej zdolności kredytowej możemy uzyskać zgodę na nabycie udziałów w konkretnej nieruchomości lub wykupienie mieszkania lokatorskiego, komunalnego lub zakładowego. Kredyt hipoteczny umożliwia nie tylko zakup nieruchomości, ale także budowę domu. W tym zakresie banki umożliwiają kupno działki budowlanej, zakup działki z już rozpoczętą budową, budowę domu (prowadzoną przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową). Kredyt hipoteczny może być przyznany także na budowę domu całorocznego znajdującego się na działce rekreacyjnej. Banki umożliwiają również skorzystanie z hipoteki w przypadku rozbudowy domu, adaptacji nieruchomości niemieszkalnej na lokal mieszkalny oraz remont mieszkania lub domu. Nieruchomości na sprzedaż muszą być wolne od hipoteki. W wyjątkowych sytuacjach bank może wyrazić zgodę na nałożenie hipoteki na nieruchomość osoby trzeciej.

Czytaj także: Jak zbudować zdolność kredytową?

Koszty kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe na długie lata, które co miesiąc będzie miało wpływ na nasz domowy budżet. Przed podpisaniem umowy z bankiem warto dokładnie przyjrzeć się kosztom kredytu, ponieważ wybór nieodpowiedniego wariantu może znacząco obciążyć nasze finanse. Koszty kredytu hipotecznego uzależnione są od jego wysokości, schematu spłat, oprocentowania, długości procesu kredytowego i prowizji. Oprocentowanie kredytu hipotecznego liczone jest w skali roku, a w jego skład wchodzi stopa procentowa i marża. Stopę procentową ustala Bank Centralny. Jeśli stopa zostanie obniżona, to zmniejsza się także oprocentowanie udzielonego kredytu. Marża przyjmuje wartość stałą, która nie ulega zmianie podczas całego okresu kredytowania. Wysokość marży zależy od banku, a wpływ na nią może mieć wysokość wkładu własnego, źródła dochodu, typ nieruchomości, waluta i prowizja. Niższe koszty kredytu hipotecznego zapłacą osoby, które zdecydują się na krótszą długość procesu kredytowego. Do dodatkowych kosztów zaliczymy także prowizję za udzielenie kredytu, która zazwyczaj wynosi około 2%. W niektórych przypadkach bank może wymagać ubezpieczenia wkładu własnego lub ubezpieczenia na życie. Kolejne koszty kredytu hipotecznego to opłata przygotowawcza i dodatkowe produkty w postaci konta lub karty kredytowej. Banki oferują również wakacje kredytowe, które polegają na całkowitym zawieszeniu spłaty rat przez określony czas oraz karencję, czyli zawieszenie spłaty kapitału i regulowanie tylko odsetek.

Kredyt na mieszkanie, jak go uzyskać?

Zakup nieruchomości to ogromne wyzwanie pod względem organizacyjnym. Ceny nieruchomości na sprzedaż często są bardzo wysokie w porównaniu z zarobkami. W opisanej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest kredyt na mieszkanie. Podczas ubiegania się o kredyt bardzo ważny jest wkład własny. Większość banków wymaga 10% wartości nieruchomości, natomiast w niektórych ofertach wymagane jest 15% lub 20%. Nie każdy klient ma odpowiednio wysoki wkład własny. Należy wówczas pomyśleć o pożyczce od rodziny, ubezpieczeniu niskiego wkładu własnego lub zabezpieczeniu inną nieruchomością. Bank obliczy zdolność kredytową klienta, która będzie decydowała o pozytywnej lub negatywnej decyzji. Na zdolność kredytową mają wpływ wysokość dochodów, miesięczne wydatki, koszty utrzymania oraz historia kredytowa. W celu uzyskania kredytu należy złożyć do banku wszystkie wymagane dokumenty. Konieczne będzie zaświadczenie od pracodawcy o wysokości zarobków, umowy wszystkich pozostałych kredytów i zobowiązań oraz dokumentacja dotycząca nieruchomości na sprzedaż. Skompletowanie wszystkich dokumentów jest dość czasochłonnym zadaniem i trwa zazwyczaj kilka tygodni. Niektórzy klienci preferują skorzystanie z usług eksperta kredytowego. Zdobyte dokumenty należy złożyć do banku i czekać na decyzję.

Jeżeli jednak wolą Państwo zarabiać na handlu mieszkaniami, to polecamy serdecznie nasze szkolenia. U nas dowiedzą się Państwo czym jest flipowanie mieszkaniami oraz znajdą Państwo dogodną okazję inwestycyjną dla siebie.

Czytaj także: Kredyt na mieszkanie pod wynajem
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk