0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Koszty związane z zakupem mieszkania

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2020/02/koszty-zwiazane-z-zakupem-mieszkania-768x512-1.jpg

Warunki nabycia nieruchomości z rynku pierwotnego są najczęściej ujęte w tzw. prospekcie inwestycyjnym, który sporządza każdy deweloper. W ów prospekcie możemy znaleźć podstawowe informacje dotyczące nie tylko samej inwestycji, ale także kosztów z nią związanych. Młode małżeństwa, kupując pierwszy swój lokal z rynku wtórnego często i tak są zaskoczone kosztami z jakimi muszą się zmierzyć. Przedstawimy więc z krótkim wyjaśnieniem te najważniejsze.

Opłata rezerwacyjna & wpłata zaliczki lub zadatku

Jeżeli mamy już wybraną nieruchomość i jesteśmy zdecydowani na jej zakup, ale nie wiemy czy otrzymamy kredyt bankowy, warto skorzystać z możliwości rezerwacji i uiszczenia związanej z nią opłaty rezerwacyjnej. Jest ona zazwyczaj zwrotna (warto się upewnić!) w przypadku, kiedy chcemy zakupić nieruchomość, ale nie otrzymaliśmy zgody na inwestycję ze strony banku np. dlatego, że mamy słabą zdolność kredytową. Opłata rezerwacyjna czy to w formie zaliczki, czy zadatku wynosi zazwyczaj nie więcej niż 1% wartości nieruchomości. Deweloper podaje nam termin, numer konta bankowego i jej uiszczenie jest skuteczne, jeżeli przelewem, w podanym terminie ją opłacimy.

Czytaj także: Jak zbudować zdolność kredytową?

Opłaty notarialne

Kolejną grupę opłat stanowią taksy notarialne. Niezależnie od tego czy nieruchomość jest na etapie dziury czy też została ukończona, musimy udać się do wskazanego przez dewelopera notariusza i podpisać umowę aktu notarialnego. Według rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. maksymalna stawka za przygotowanie takiego dokumentu wynosi 6 zł netto za każdą 1 stronę przygotowanego w ten sposób dokumentu ( strona musi mieć co najmniej 25 wierszy). Notariusz przygotowuje 3 lub 4 wpisy, które następnie składa w Wydziale Ksiąg Wieczystych, a także dla banku – o ile inwestycja była kredytowana. Im droższa nieruchomość, tym opłaty notarialne będą większe – mają więc charakter zmienny.

Czytaj także: Notariusz – wynagrodzenie, taksy notarialne

Opłaty sądowe

Wpis do księgi wieczystej również obwarowany jest uiszczeniem opłaty. Możemy to wykonać sami lub za pomocą notariusza i jest to najlepsze rozwiązanie. Opłaty dotyczące ksiąg wieczystych nie podlegają żadnemu zróżnicowaniu – mamy tu na uwadze ich wysokość. Niezależnie od tego czy nasza nieruchomość jest warta 200.000 czy 1000000 ich wysokość jest identyczna. Decyduje o tym ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jeżeli przeanalizujemy zapisy tej ustawy możemy znaleźć wszystkie koszty związane z nabyciem mieszkania:

– 100 zł opłata za założenie księgi wieczystej;
– 200 zł za wpis w księdze wieczystej prawa własności;
– 200 zł za wpis w księdze wieczystej hipoteki;

Opłata w określonej kwocie jest najczęściej przekazywana przez notariusza do Sądu Rejonowego.

Podatki związane z zakupem mieszkania z rynku pierwotnego

W życiu pewne są tak śmierć i podatki. W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, jesteśmy w nieco lepszym położeniu niż kupując je z rynku wtórnego. Jesteśmy zwolnieni ustawowo z PCC czyli podatku od czynności cywilno-prawnym, który wynosi 2% na rynku wtórnym. Dla mieszkań o przeznaczeniu społecznym, stawka VAT wliczona w cenę mieszkania wynosi 8%. Jedynym podatkiem jaki tutaj uiszczamy jest podatek od czynności cywilnoprawnych dla ustanowienia hipoteki. Stawka takiego podatku to 19 zł.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, to zapraszamy na nasze szkolenia. U nas dowiesz się czym jest flipowanie oraz jak zarobić na handlu nieruchomościami. Podczas szkoleń istnieje także możliwość zakupu okazji inwestycyjnych.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!