Jak zwiększyć rentowność wynajmu

Decydując się na najem okazjonalny lub zwykły, liczymy na to, że kwota zainwestowana w zakup mieszkania będzie generowała nam comiesięczne zyski. Mogą one być większe lub mniejsze, a zatem różna może być rentowność najmu. Co zrobić, aby ją zmaksymalizować?

Rentowność inwestycji – na czym polega?

W świecie biznesu często słyszymy pojęcie „rentowność inwestycji”. Mówiąc najprościej, jest to opłacalność inwestycji, czyli analiza zysków względem kosztów poniesionych celem ich uzyskania. Z pojęciem tym bezpośrednio powiązane jest pojęcie wskaźnika rentowności inwestycji (tzw. ROI). Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jaki jest procentowy zwrot z zainwestowanych pieniędzy. Przykładowo, jeśli ROI wynosi 30%, oznacza to, że z każdej zainwestowanej złotówki mamy 30 groszy zysku. Im wyższe ROI, tym szybszy zwrot inwestycji.

Pojęcie rentowności inwestycji często odnoszone jest do wynajmu nieruchomości. Powstają nawet specjalne kalkulatory wynajmu mieszkania, przy wykorzystaniu których możemy łatwo obliczyć, jak opłacalny jest nasz biznes związany z wynajmowaniem. Rentowność jest również bardzo ważna, gdy zajmujemy się flipem mieszkaniami. Odpowiednia okazja inwestycyjna jest pewną gwarancją zarobku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak szybko zarobić, zapraszamy na szkolenie z flipowania mieszkaniami.

Od czego zależy cena najmu?

Mówiąc o rentowności inwestycji w wynajem, pod lupę trzeba wziąć m.in. kwestię ceny najmu. Zależy ona od bardzo wielu czynników. Zwykle jako pierwszy na myśl przychodzi standard wykończenia i wyposażenia mieszkania. Równie ważną rolę pełni jednak lokalizacja. Nieruchomość położona w większym mieście, w centrum, w bliskiej odległości od sklepu, przystanku autobusowego, ważnych ośrodków biznesowych czy akademickich może być wynajmowana za większe pieniądze. Wiele zależy też od tego, czy prowadzimy najem krótko- czy długoterminowy. Pierwszy z pewnością będzie droższy.

Dążenia wynajmujących skupiają się na tym, aby rentowność wynajmu mieszkania była jak największa. Wpływ na nią ma nie tylko cena, po jakiej wynajmujemy lokum czy pojedynczy pokój, ale także kwota, za jaką nabyliśmy nieruchomość i wszelkie dodatkowe koszty, jakie ponieśliśmy i ponosimy w związku z jej utrzymaniem.

Czytaj także: Dochód pasywny - jak zarabiać bez wysiłku?

Wynajem mieszkania – podatek

Rentowność wynajmu mieszkania w dużej mierze uzależniona jest od kwestii podatkowych. Warto skonsultować je z księgowym lub firmą, która zajmuje się obsługą najmów. Może okazać się bowiem, że nasze dochody z wynajmu niewiele przekraczają próg dochodowy i w związku z tym ponosimy podatek od najmu nie w wysokości 17, a aż 32%.

Ważna jest też sama forma opodatkowania. Możemy rozliczać się na zasadach ogólnych lub na ryczałt. Jeśli prowadzimy wynajem krótkoterminowy, to jest on traktowany jako usługa zakwaterowania, która narzuca konieczność założenia działalności gospodarczej i odprowadzania innej stawki podatku od najmu mieszkania. Jeśli zaś zajmujemy się wynajmem długoterminowym, który nie stanowi naszego głównego źródła utrzymania, urząd skarbowy nie wymaga rejestrowania działalności gospodarczej i narzuca inne obowiązki dotyczące podatku. Wynajem mieszkania wymaga więc przekalkulowania różnych możliwości i wybrania rozwiązania, w którym podatek od najmu będzie w możliwie najmniejszym stopniu wpływał obniżająco na rentowność wynajmu mieszkania.

Dostosowanie mieszkania do najemcy

Kolejnym sposobem na zwiększenie rentowności najmu jest dostosowanie mieszkania do najemcy. Warto już na początku ustalić profil najemcy, jakiemu będziemy chcieli dedykować ofertę i urządzić oraz wyposażyć nieruchomość z myślą o jego potrzebach. Praktyka nieraz pokazała, że najemca skłonny jest zapłacić droższą cenę za mieszkanie lub pokój, w którym zapewnione jest to, na czym mu zależy.

Przykładowo, jeśli oferta wynajmu kierowana jest do studentów, zadbajmy, aby w pokoju znajdowało się biurko i wygodny fotel. Duże znaczenie ma wtedy również pojemna szafa i lodówka. Z kolei w przypadku, gdy mieszkanie ma być wynajmowane przez rodzinę, nawet całkowicie możemy zrezygnować z mebli, gdyż często zdarza się, że tacy najemcy wolą samodzielnie umeblować przestrzeń, często z uwzględnieniem potrzeb dzieci. Dzięki temu, że nie ponosimy wówczas kosztu zakupu i amortyzacji mebli, mamy szansę zwiększyć rentowność wynajmu mieszkania.

Podział mieszkania na pokoje

Jeśli mamy większe mieszkanie, możemy wynajmować go w całości, ale wtedy naszą ofertą zainteresowane będą jedynie rodziny. Jeżeli zaś podzielimy mieszkanie na pokoje, naszą grupą docelową staną się pojedyncze osoby. Czasem to lepiej, na przykład wtedy, gdy nieruchomość zlokalizowana jest w dużym mieście, do którego wiele osób przyjeżdża za pracą albo gdy nieopodal znajduje się uczelnia, w której kształci się wiele przyjezdnych studentów. Wówczas nie tylko ułatwiamy sobie znalezienie najemcy, ale – jak szacują eksperci – możemy zapewnić sobie nawet dwukrotnie większy zysk w porównaniu do tego, jaki osiągnęlibyśmy wynajmując całe mieszkanie rodzinie, a zatem istotnie zwiększa się rentowność najmu.

Oczywiście czasem w parze ze zwiększeniem rentowności najmu mieszkania idzie konieczność większych nakładów czasowych na obsługę całej inwestycji. Tak bywa choćby w przypadku podziału mieszkań na pokoje. W wielu przypadkach możemy jednak skorzystać wówczas z pomocy firm zajmujących się obsługą wynajmu, a koszty poniesione na to wsparcie nie wpłyną znacząco na rentowność najmu.

Czytaj także: Mieszkanie pod wynajem
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk