Jak zostać deweloperem?

Zagospodarowanie nieruchomości to zakup gruntu, domów, mieszkań lub innych budynków, ich zagospodarowanie lub remont i późniejsza z zyskiem sprzedaż. Jeśli chodzi o projekt renowacji starego budynku, jest on również znany jako „house flipping”, szczególnie w krajach anglojęzycznych, a niektóre typy deweloperów są potocznie nazywane „house flippers”. Jak zostać deweloperem i jak zacząć przygodę z deweloperką, aby wiązać przyszłość z tym zawodem?

Deweloper? Kim jest i czym się zajmuje?

Deweloperzy to profesjonaliści z sektora nieruchomości. W imieniu klienta oceniają odpowiednie nieruchomości, analizują sytuację rynkową i odpowiadają na potrzeby i wymagania zgodne z portfelami klientów.

Deweloperka jak zacząć? Większość ludzi zaczyna jako deweloperzy zajmujący się hobby i zatrudnieniem na stałe w pełnym wymiarze czasu pracy, zapewniając kredytodawcom hipotecznym pewność, że deweloper może spłacić pieniądze, które pożyczyli na przebudowę. Niektórzy płetwy domów stają się wtedy pełnoetatowymi deweloperami z własnym portfelem projektów budowlanych i remontowych, które mają miejsce w danym momencie. Inni rozwijają nieruchomości dalej jako hobby, które jest zabawne, a także generuje dodatkowy dochód.

Deweloperzy poszukują w imieniu klienta odpowiednich gruntów pod projekt nieruchomości lub pomysłów na (ponowne) wykorzystanie istniejącej nieruchomości, które będą odpowiednie dla rynku. Na początku projektu badają potencjał lokalizacji i opracowują studia wykonalności dla różnych wariantów użytkowania. W odpowiednim czasie inicjujesz kontakt z miejskimi organami planowania przestrzennego i budownictwa w celu wyjaśnienia realizacji projektu nieruchomościowego. Deweloperzy przygotowują dla klienta badania rentowności.

Dlaczego działalność deweloperska jest trudna?

Na rozwoju nieruchomości można dużo zarobić, ale tylko jeśli jesteś w tym dobry. Jak w każdej innej branży, która wymaga spekulacji, ta działalność wiąże się z dużym ryzykiem. I nie każda przebudowana nieruchomość przynosi zyski - profesjonalni deweloperzy na niektórych projektach zarobią dużo pieniędzy, zejdą na zero, a nawet stracą na innych.

Duże firmy deweloperskie mogą zainwestować miliony euro w rozwój nieruchomości, podczas gdy deweloperzy zajmujący się hobby mają tylko tysiące pieniędzy. Zatem rentowność w dużej mierze zależy od zainwestowanej kwoty. Tak czy inaczej, pomyślny rozwój nieruchomości wymaga dobrej oceny ryzyka i dobrego zarządzania ryzykiem.

Deweloper odnoszący sukcesy powinien spodziewać się średnio około 35% marży zysku brutto (innymi słowy przed opodatkowaniem) na każdej sprzedanej nieruchomości. Może się to znacznie różnić, ale jest to dobra wskazówka. I tak, musisz płacić podatki od każdej sprzedanej nieruchomości wybudowanej, co wpływa na wynik finansowy.

Jak zostać mini deweloperem? Co jest potrzebne?

Realizacja projektów nieruchomościowych to złożony proces. Zadaniem mini dewelopera jest profesjonalne zaprojektowanie tego procesu tak, aby pozytywnie wpłynąć na wartość dodaną i wzrost wartości planowanej nieruchomości. Do tej pracy mini deweloper ma wysoki poziom wiedzy w sektorze nieruchomości.

Deweloperzy prowadzą interdyscyplinarne zespoły z różnymi specjalistami. Wraz z zespołem projektowym - w skład którego wchodzą m.in. architekci, urzędy, marketerzy nieruchomości, planiści kosztów, prawnicy i przedstawiciele właścicieli budynków - pracują nad rozwiązaniami finansowymi, wycenami, a także kontraktami na zakup nieruchomości i o dzieło. Planujesz projekt budowlany, analizujesz zasady planowania i zapewniasz zgodność z przepisami i normami prawnymi. Po zakończeniu projektu zapewniają sprawne uruchomienie nieruchomości oraz przekazanie odpowiedniej dokumentacji klientowi lub operatorowi budynku.

Do profesjonalnej obsługi projektu deweloperzy dysponują solidną wiedzą z zakresu badań rynku i marketingu nieruchomości, kalkulacji inwestycji, procesów planowania i budowy, a także prawa planistycznego i budowlanego.

Jak zostać małym deweloperem? Jak handlować nieruchomościami? Przede wszystkim trzeba mierzyć swoje siły na zamiary i realistycznie podchodzić do kwestii inwestycji w daną nieruchomość. Niezbędne jest również czytanie branżowych pism, rozmów z wieloletnimi ekspertami lub udział w warsztatach i szkoleniach.

Wymogi prawne i formalne

Szkolenia deweloperskie

Jak zostać deweloperem? Niestety, nie jest to szybka droga. Jeśli interesuje Cię zostanie deweloperem, następnym krokiem jest sprawdzenie, czy masz cechy wymagane w tym zawodzie. Większość ekspertów rekomenduje posiadanie kilkuletniego doświadczenia na rynku nieruchomości, które pozwala zapoznać się z rynkiem nieruchomości od podszewki i zacząć budować profesjonalną sieć.

Szkolenia deweloperskie prowadzi najczęściej znana na rynku firma deweloperska w większości dużych miast w Polsce. Prowadzone są przez ekspertów, którzy mają za sobą ponad kilkanaście lat w branży. Coraz wyższe wymagania klientów co do oferowanych usług, jak i wiedzy deweloperów, wymuszają ciągłe doszkalanie się. Szkolenia z wykładami i ćwiczeniami to możliwość poznania nowości na rynku w krótkim czasie.

Aby zostać deweloperem, będziesz także potrzebować silnych umiejętności analitycznych i badawczych, aby móc podejmować mądre decyzje inwestycyjne. Na koniec będziesz chciał pomyśleć o tym, jak zachować swój kodeks moralny podczas zarządzania projektami na dużą skalę i dużymi grupami profesjonalistów. Poniższe sekcje szczegółowo omawiają każdy z tych aspektów.

Licencja deweloperska - czy jest potrzebna?

Choć w 2014 roku zniesiono obowiązek posiadania państwowej licencji pośrednika nieruchomości, to jednak wielu klientów wolałoby mieć potwierdzenie wiarygodności posiadanej wiedzy. Dlatego każdy, kto jest zainteresowany uzyskaniem licencji, może to zrobić w każdej chwili. Instytucja uprawniona do nadawania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami oraz licencji Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości jest Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).

Jak zostać deweloperem z licencją? Wystarczy, że zostaną spełnione te wymagania:

  •     wykształcenie na poziomie średnim lub wyższym,
  •     zaakceptowanie Regulaminu nadawania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości,
  •     przyjęte zostaną obowiązku według Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.

Bycie deweloperem według ustawy deweloperskiej

Ustawa deweloperska to dokument, który reguluje prawa i obowiązki osób zajmujących się deweloperką mieszkań i inwestycji na rynku pierwotnym. Dla zapewnienia ochrony kupującym nieruchomości, na deweloperów nakładane są coraz to nowe obowiązki. Dokładniej mówiąc, jest to Ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. nr 232, poz. 1377). Ustawa ta zobowiązuje deweloperów nieruchomości do umieszczania informacji w formie załącznika terminu, do którego nastąpi przeniesienie prawa własności nieruchomości po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego. Dodatkowo, ustawa zobowiązuje deweloperów do zakładania powierniczych rachunków dla każdej inwestycji.

Ustawa deweloperska weszła w życie 29 kwietnia 2012 roku, nowelizacja była wdrażana w latach 2018 i 2019. Projekt nowej ustawy został przyjęty w lutym 2020 roku.

Nauczenie się, jak zostać deweloperem, wymaga ambicji, umiejętności technicznych i rozsądku na rynku nieruchomości. Jeśli jednak masz już kilkuletnie doświadczenie na rynku nieruchomości i umiesz znaleźć okazje inwestycyjne, to już zacząłeś budować fundamenty, których potrzebujesz, aby odnieść sukces. Jeśli jesteś na początku swojej kariery, program inwestycji w nieruchomości może być tylko zasobem, którego potrzebujesz, aby zacząć.

A jeżeli chcesz się dowiedzieć czym jest flipowanie, to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk