0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Jak znaleźć kupca na mieszkanie?

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/10/kitchen-1336160_1920-768x510-1.jpg

Wydaje nam się że sprzedaż mieszkania to nic trudnego. Nie powinno być problemu ze sprzedażą, gdy nowe inwestycje znikają z rynku na pniu. Popyt na mieszkania z roku na rok jest coraz większy. W praktyce coraz więcej osób ma jednak problemy ze sprzedażą swojej nieruchomości. Co trzeba zrobić, aby sprzedaż naszej nieruchomości przebiegła szybko i sprawnie?

Przygotowanie mieszkania przed wizytą kupca

Nie wszystkie lokale wymagają jakichś specjalnych zabiegów przez wystawieniem ich na rynek. Sprzedaż mieszkania jednak warto odłożyć, gdy nasze mieszkanie jest zaniedbane. Wtedy warto dokonać tak zwanego “home staging”. Generalnie jest to lifting mieszkania, polegający na podniesieniu walorów estetycznych naszej nieruchomości. Jak dokonać odświeżenia mieszkania? Często wystarczy pomalować ściany i sufity, usunąć wszystkie usterki, zainwestować w nowe oświetlenie, wymienić zasłony na nowe lub przemeblować mieszkanie. Home staging w stylu amerykańskim obejmuje często pełny remont i urządzenie mieszkania. Badania wykonane na amerykańskim rynku dowodzą że dobrze wykonany home staging może skrócić czas poszukiwania nabywcy na mieszkanie oraz może podnieść cenę transakcyjną o średnio 10 procent.  

Uporządkowanie dokumentów

Przygotowując sprzedaż mieszkania warto zadbać o wszystkie dokumenty, niezbędne do zawarcia transakcji. Niezbędnymi dokumentami podczas sprzedaży będą:

  • – akt notarialny lub inny dokument który poświadcza tytuł prawny do danej nieruchomości,
  • – numer księgi wieczystej lub wypis z tejże,
  • – zaświadczenie stwierdzające, że w danym lokalu nie ma osób zameldowanych. Zaświadczenie wydaje urząd miasta lub gminy,
  • – zaświadczenie dotyczące braku zaległości w opłatach, wystawiane przez spółdzielnię mieszkaniową,
  • – potwierdzenia opłacenia rachunków za media,
  • – potwierdzenia opłacania podatku od nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.

Ustalenie odpowiedniej ceny

Aby dobrze sprzedać mieszkanie, należy stworzyć dobry opis nieruchomości. Opis powinien oddawać realia i posiadać wszelkie ważne dla kupującego informacje takie jak metraż, stan techniczny i lokalizacja. Przedstawienie wyidealizowanego mieszkania nie ma większego sensu, gdyż oglądający szybko zweryfikują treść ogłoszenia ze stanem faktycznym. Następnie warto zrobić dobre zdjęcia, które przedstawią naszą nieruchomość. Należy pamiętać, że zatajanie informacji w ogłoszeniu powoduje, że tracimy wiarygodność w oczach potencjalnego klienta. 

Cenę należy dostosować do wartości mieszkania na podstawie jego lokalizacji, stanu technicznego wnętrza. Metraż także jest ważnym czynnikiem, przy czym większość sprzedających określa cenę za metr kwadratowy. Przed ustaleniem ceny w ogłoszeniu powinno się zrobić rozeznanie rynku w danej lokacji, aby dostosować się do panujących w danej chwili cen. Warto w ogłoszeniu dodać informację o możliwości negocjacji. Dobrą sztuczką jest ustalenie sobie ceny minimalnej, za jaką jesteśmy w stanie sprzedać mieszkanie, a wystawienie mieszkania po cenie troszkę zawyżonej. Dzięki temu podczas negocjacji wszyscy będą zadowoleni. Jeżeli mamy problem z wyceną naszej nieruchomości, możemy to zlecić rzeczoznawcy, który wyceni nasze mieszkanie.

Gdzie szukać kupca na mieszkanie?

Optymalnym miejscem na szukanie kupca jest Internet. Jest wiele portali oferujących możliwość wystawienia swojego ogłoszenia, takich jak Otodom, OLX czy Gratka.pl. Najważniejsza jest jednak konstrukcja ogłoszenia o czym wspomniałem wcześniej. Nie wolno zatajać informacji oraz idealizować swojego mieszkania. Należy wykonać zdjęcia, które będą zachęcać do wizyty klienta w nieruchomości. Wizyta potencjalnego klienta to pierwszy krok do sprzedaży. Mieszkanie w chwili wizyty klienta powinno wyglądać tak samo jak na zdjęciach.

Przeprowadzenie rozmowy z kupującym

Rozmowę z kupującym najlepiej przeprowadzić za dnia, tak by światło optymalnie oświetlało mieszkanie. Dzięki temu nieruchomość zrobi lepsze wrażenie na kliencie. Warto także usunąć wszystkie przedmioty osobiste tak, by klient poczuł się, jak w potencjalnie swoim nowym mieszkaniu. Kolejnym aspektem jest przygotowanie się do rozmowy. Mamy być schludnie ubrani, zachowywać się kulturalnie, być miłym i otwartym. Podczas rozmowy warto wypunktować zalety mieszkania. Uważajmy jednak by nie przesadzić z nachalnością zachwalania mieszkania. Przeprowadzenie negocjacji cenowych powinno przebiegać w miłej atmosferze. Jeżeli zastosujemy sztuczki opisane wcześniej, sprzedamy mieszkanie szybko, sprawnie i w miłej atmosferze. Zbijając z lekko zawyżonej ceny, kupujący będzie zadowolony z zakupu tak jak i my. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to zapraszamy na nasze szkolenia z handlu nieruchomościami. U nas dowiesz się co to jest flipowanie, a także będziesz mógł zakupić okazje inwestycyjne.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!