Jak wykonać zdjęcia mieszkania smartfonem?

Z całą pewnością wiesz, że podczas flippingu mieszkania zdjęcia nieruchomości są kluczowe w jej odbiorze przez potencjalnych klientów. Chcesz wykonać dobre zdjęcia, lecz nie chcesz zatrudniać fotografa? Być może zastanawiasz się jak zaplanować sesję fotograficzną mieszkania? O czym należy pamiętać przed zrobieniem zdjęć smartfonem? Czy ważna jest pora, o której chcemy zrobić zdjęcia mieszkaniu? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie blogowym.

Bezlusterkowiec, lustrzanka czy telefon? Wybierz odpowiedni sprzęt do umiejętności.

Większość osób posiada w domu chociaż jeden aparat, który można określić mianem półprofesjonalnego. Najczęściej jest to lustrzanka lub tak zwany bezlusterkowiec cechujący się zwykle sporo mniejszymi wymiarami oraz inną technologią podglądu robionego zdjęcia. W aparacie bezlusterkowym podgląd ma miejsce na ekranie zamiast poprzez optyczny układ wizjera z lustrem, który jest cechą charakterystyczną lustrzanki. Wymienione aparaty służą do wykonywania zdjęć wysokiej jakości, lecz należy pamiętać, że ich obsługa nie jest tak banalna jak włączenie trybu automatycznego i wciśnięcie spustu migawki. Aby wykonać profesjonalną fotografię nieruchomości inwestycyjnej należy posiadać, poza samym korpusem aparatu (tzw. body), odpowiednie obiektywy. Najlepiej do zdjęć wnętrza nada się obiektyw szerokokątny. Poza obiektywem oraz aparatem warto zaopatrzyć się w statyw - po to, aby zdjęcia nie były poruszone.

Jeśli nie posiadasz żadnego z powyższych sprzętów z pewnością posiadasz smartfona. Obecnie praktycznie każdy smartfon, który nie jest starszy niż 3 lata oferuje bardzo zaawansowane funkcje robienia zdjęć oraz kręcenia filmów wideo. Co więcej producenci smartfonów dbają o to, aby każdy użytkownik - niezależnie od posiadanej wiedzy oraz umiejętności wykonywania zdjęć był w stanie wykonać fotografię, która wygląda dobrze. Dlatego w tym poradniku postaramy się pomóc Ci wykonać jak najlepsze zdjęcia mieszkania bez zbędnych inwestycji.

Zacznij od przygotowania wnętrza mieszkania.

Przeglądając ogłoszenia nieruchomości przygotowanych pod flipping nieruchomości można natknąć się na ogromną ilość nieatrakcyjnych fotografii - niedoświetlonych (zbyt ciemnych), prześwietlonych (zbyt jasnych), nieostrych lub przedstawiających nieprzemyślany kadr prezentujący pomieszczenie w w niekorzystny dla niego sposób. Często właściciele wykonują samodzielnie fotografie bez wcześniejszego planu. Co gorsza niektóre mieszkania prezentowane są w opłakanym stanie - z widocznym nieporządkiem oraz rzucającymi się w oczy mankamentami jak brudne ściany, czy nieumyte okna. Takie ogłoszenia generują dużo mniej odsłon, przez co właściciele mieszkań często czekają wiele miesięcy lub lat na klientów. Doświadczony inwestor regularnie przeprowadzający flip na mieszkaniach wie, że dobrej jakości zdjęcia to podstawa udanej transakcji.

Jeśli chcesz jak, aby Twoje mieszkanie prezentowało się jak najlepiej na fotografiach to niezależnie od posiadanego sprzętu przed przystąpieniem do sesji posprzątaj je, umyj okna, lustra oraz podłogę oraz powycieraj kurze. Postaraj się także na czas sesji sprzątnąć z kadru zbędne rzeczy - gazety, napoczęte opakowania z jedzeniem, papiery oraz ubrania zalegające na łóżku, sofie czy krzesłach.

Poza sprzątnięciem mieszkania dobrze jest pozbyć się wszystkich rzeczy prywatnych z widoku - tak, aby klient widział tylko niezbędne elementy wyposażenia oraz małe elementy ozdobne. Dzięki temu łatwiej mu będzie odnaleźć się i wyobrazić swoje codzienne funkcjonowanie w oglądanym mieszkaniu.

Światło to podstawa - wybierz odpowiednią porę dnia.

Niezależnie od tego jak dobry aparat w smartfonie posiadasz jeśli wybierzesz nieodpowiednią porę dnia nie uzyskasz zadowalających zdjęć. Przy odpowiednim oświetleniu wnętrza światłem dziennym lub sztucznym jesteś w stanie osiągnąć bardzo dobre efekty nawet średniej jakości aparatem lub smartfonem.

W zależności od lokalizacji mieszkania lub poszczególnych jego pokojów należy zaczynać sesję w momencie, gdy w mieszkaniu jest sporo światła, lecz nie jest to światło padające prostopadle do okien pomieszczenia, gdyż wtedy uzyskamy “ostre” światło a fotografia może być prześwietlona.

Generalnie można przyjąć następujące zasady odnośnie najlepszej pory dnia na sesję:

  • pomieszczenia wysunięte na wschód warto fotografować w godzinach porannych,
  • pokoje od zachodu warto fotografować po południu,
  • pokoje o ułożeniu północnym należy fotografować między godziną 10:00 a 14:00,
  • pokoje wychodzące na południe najlepiej fotografować tuż po wschodzie słońca lub tuż przed jego zachodem.

Podane wyżej pory są orientacyjne i warto dostosować je również do pory roku oraz aktualnych warunków pogodowych. Warto także pamiętać, że lekko pochmurny dzień może być większym sprzymierzeńcem niż bardzo słoneczny - bezchmurny letni dzień, gdyż wtedy słońce jest w naturalny sposób rozpraszane przez chmury, przez co trudniej jest prześwietlić daną scenę.

Co ważne, jeśli posiadasz wyjątkowe oświetlenie w mieszkaniu warto powtórzyć sesję także po zmroku. Włącz światło i zaprezentuj je wtedy, gdy daje najbardziej spektakularne efekty!

Ustaw aparat na odpowiedniej wysokości.

Po ustaleniu odpowiedniej pory dnia należy przejść do właściwej sesji. Podczas wykonywania zdjęć należy starać się robić je mniej więcej z wysokości oczu osoby siedzącej. Dzięki temu unikniemy nienaturalnych kątów oraz zniekształceń w postaci nierówno wyglądających.

Zadbaj o poziomy “horyzont”.

Kolejną bardzo ważną kwestią podczas wykonywania zdjęć jest pilnowanie, aby aparat był ustawiony równolegle względem podłogi. Dzięki temu unikniemy efektu krzywych ścian.

Zadbaj o odpowiednią kolorystykę.

Aparaty wbudowane w telefony komórkowe ustawiają balans bieli automatycznie dlatego nie musisz marnować czasu na jego dostosowywanie. W przypadku, gdy widzisz, że kolory odbiegają od rzeczywistości postaraj się je zbliżyć do oryginału poprzez delikatne modyfikacje w programie do obróbki zdjęć dostępnym na każdym smartfonie. Pamiętaj, aby nie przesadzać ze zmianami i ulepszeniami - przecież nie chcesz, żeby zdjęcia wyglądały sztucznie na pierwszy rzut oka, prawda?

Pamiętaj o odpowiedniej ekspozycji.

Wybranie odpowiedniej pory dnia do wykonania sesji to już połowa sukcesu. Jednak czasami nawet smartfon nie jest w stanie automatycznie wybrać najbardziej optymalnych ustawień przez co część pomieszczenia jest niedoświetlona lub prześwietlona względem reszty. Podczas wykonywania fotografii staraj się ustawiać ekspozycję poprzez dotknięcie ekranu telefonu na miejsca najbardziej jasne - doświetlone. Dzięki temu unikniesz białych plam na fotografii, na których nic nie będzie widać.

Powiększ optycznie pomieszczenie i ukaż jego głębię.

Na pewno chcesz, aby każde pomieszczenie wyglądało na jak największe i przestronne. Niekorzystnie wybrany kadr potrafi zmniejszyć optycznie pomieszczenie przez co może ono wyglądać na dużo mniejsze. Stosując się do kilku podstawowych technik możesz w łatwy sposób wykonać fotografie, które w pełni oddadzą potencjał mieszkania.

Chcąc powiększyć optycznie pomieszczenie i uzyskać głębię stosuj się do poniższych zasad:

  • nie rób fotografii równolegle do ściany pomieszczenia - fotografia wykonana pod kątem umożliwia na zaprezentowanie pomieszczenia wzdłuż jego przekątnej, która zawsze jest większa od długości. Fotografia zrobiona pod kątem umożliwia także pokazanie głębi, dzięki czemu widać kształt mebli, które w innym wypadku wydają się być płaskie oraz mało atrakcyjne.
  • staraj się wykorzystać całą dostępną przestrzeń w pomieszczeniu - nie skracaj go stojąc daleko od jego narożnika.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, a także jak handlować nieruchomościami, to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

The point of using dummy text for your paragraph is that it has a more-or-less normal distribution of letters. making it look like readable English.

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAK W 2023 ROKU INWESTOWAĆ W NIERUCHOMOŚCI Z MINIMALNYM WKŁADEM I ANGAŻUJĄC NIEWIELE CZASU

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Jak inwestować mając tylko 10% wkładu?

Jak osiągnąć nawet 150% zwrotu z inwestycji?

Gdzie szukać mieszkania z rynku pierwotnego, żeby zrobić na nim najlepszy zysk?

Dlaczego flipujemy tylko na rynku pierwotnym?

Zobacz inne nasze artykuły

blank
Akt notarialny domu – wszystko co powinieneś wiedzieć
Akt notarialny domu to dokument prawny, który odgrywa kluczową rolę w procesie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Jest to oficjalny dokument sporządzany przez notariusza, potwierdzający zawarcie umowy pomiędzy stronami transakcji. Wraz z podpisaniem aktu notarialnego nabywca staje się właścicielem nieruchomości, a sprzedawca zobowiązuje się do przekazania praw do danej posiadłości. Akt notarialny domu - co to […]
blank
Budynek gospodarczy – koszt, pozwolenie i ograniczenia
Budynki gospodarcze odgrywają kluczową rolę w różnorodnych przedsięwzięciach, począwszy od małych gospodarstw rolnych, przez zakłady produkcyjne, aż po duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Ich budowa i eksploatacja wiążą się jednak z szeregiem istotnych kwestii, takich jak koszty, pozwolenia oraz ograniczenia prawne i techniczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi z bliska, analizując najważniejsze aspekty związane z […]
blank
Budownictwo ekologiczne – cechy ekologicznego budynku
W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykłada się do kwestii ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W ramach tego trendu coraz większą popularnością cieszy się budownictwo ekologiczne, które kładzie szczególny nacisk na minimalizację negatywnego wpływu budynków na otaczającą przyrodę oraz na poprawę efektywności energetycznej. Warto zastanowić się, jakie są charakterystyczne cechy budynków ekologicznych i dlaczego coraz […]

Najbliższe warsztaty stacjonarne

TYLKO DO 25 LUTEGO DO 22.00,

WSZYSTKIE WARSZTATY

-1000zł

Z KODEM RABATOWYM:

FNPLOKALNIE

DO KOŃCA PROMOCJI ZOSTAŁO:

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Kraków 9 - 10 marca 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Gdańsk 20 - 21 kwietnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 18 - 19 maja 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

Wartość 24 000 zł
6 750 zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

5750zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

Wartość 34 000 zł
12000zł

Z KODEM FNPLOKALNIE:

11000zł

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk