Wiarygodny deweloper to dobry deweloper
Wiarygodność deweloperska ma kluczowe znaczenie w kontekście nabycia nieruchomości. Jeżeli będziemy mieć świadomość z tego, że po drugiej stronie jest firma rzetelna i doświadczona o nieskazitelnej opinii to możemy mieć pewność, że cała inwestycja zakończy się sukcesem. Jest to o tyle istotne, że dzisiaj żyjemy w czasach kiedy deweloperzy budują wieloetapowe osiedla, a to oznacza pewną ciągłość działań. Mamy tutaj na myśli nie tylko mieszkania, ale drogi dojazdowe, oświetlenie, place zabaw, tereny rekreacyjne. To wszystko wymaga czasu, pieniędzy i przede wszystkim rzetelnego podejścia od strony dewelopera. Wiarygodny deweloper nie może pozwolić sobie, aby nie zrealizować któregokolwiek z etapów, ponieważ może to negatywnie przełożyć się na dalsze zainteresowanie jego usługami.
W jaki sposób sprawdzić opinie nt dewelopera?
Najprościej jest zacząć od Internetu. W sieci znajdziemy dzisiaj wszystko. Każdy deweloper ma swoje portfolio inwestycyjne, a więc z łatwością możemy przeszukać choćby grupy facebookowe, które zamieszkują daną inwestycję. Możemy sprawdzić w nich komentarze, zażalenia, problemy z jakimi borykają się najmujący. Co więcej ludzie często wystawiają także opinie o danych deweloperze już na etapie inwestycji jak i zamieszkania. Warto to sprawdzić!
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie przynależności branżowej dewelopera. CEIDG to pierwszy krok, ale równie dobrze możemy zajrzeć do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. To instytucja, która zrzesza deweloperów, którzy słyną z utrzymywania dobrych kontaktów z klientami. W katalogu tych firm, znajdziemy podmioty zaufane, doświadczone, ale przede wszystkim mocne i stabilne finansowo.
Certyfikat dewelopera - takie coś istnieje!
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak certyfikat dewelopera. Ta nominacja nadawana jest przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Wymogi w tym zakresie są dość rygorystyczne i nie każda firma może je otrzymać, choćby ze względu na wymóg 3 letniego stażu działalności na rynku.
Wywiad środowiskowy - czyli mała inwigilacja
Nie ma nic lepszego niż wywiad środowiskowy. Optymalnie będzie udać się na wykonane przez dewelopera inwestycje. Warto zobaczyć jak wyglądają, czy osiedla są czyste i przejrzyste, z jakich materiałów je wykonano i czy są trwałe? To samo dotyczy upatrzonej przez Ciebie inwestycji. Przed zakupem koniecznie udaj się na plac budowy (jeżeli to możliwe). Możesz zobaczyć ilu pracowników wykonuje swoje czynności, jak są ubrani czy wyposażeni? Czy na budowie panuje względny porządek, praca jest skoordynowana. Nikt nie lubi chaosu, bo wtedy popełnia błędy. Podobnie jest z branżą budowlaną.
Jak sprawdzić czy deweloper jest stabilny finansowo?
Możemy to zrobić na kilka sposobów. Warto z pewnością zasięgnąć informacji czy w stosunku do dewelopera nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne czy komornicze. Bardzo ważną kwestią jest też forma ochrony kapitału jaką stosuje deweloper. Przepisy prawne po doświadczeniach z upadłością deweloperów-widm, są tutaj znacznie bardziej restrykcyjne i obecnie praktycznie uniemożliwiają prowadzenie tego typu działalności słabym finansowo podmiotom, choć nadal przypadków bankructw nie należy wykluczyć.
Najpopularniejsze formy ochrony kapitału kupującego to tzw. rachunki powiernicze. Wyróżniamy w tym zakresie rachunek powierniczy zamknięty (deweloper nie może wypłacić z niego środków), otwarty (może wypłacić środki na cele inwestycyjne), otwarty z gwarancją bankową (bank jest gwarantem bezpieczeństwa) i otwarty z ubezpieczeniem (ubezpieczyciel główny inwestycji ponosi odpowiedzialność za problemy finansowe dewelopera). Najbezpieczniejszy patrząc przez pryzmat inwestora jest rachunek powierniczy zamknięty.
Jeżeli poszukujesz mieszkania lub okazji inwestycyjnej, to zapraszamy do kontaktu. Mamy wyrobione znajomości na tym rynku, przez co szybko możemy Państwu doradzić bezpiecznego dewelopera. Ponadto, jeżeli szukają Państwo okazji na dodatkowy zarobek poprzez flipowanie nieruchomości, to na naszych szkoleniach dowiedzą się Państwo jak zarabiać na nieruchomościach.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: