Dług ciążący na mieszkaniu nie jest widoczny na pierwszy rzut oka jak pęknięta ściana czy rysa na oknie. Żeby upewnić się, czy wraz z nieruchomością nie kupujemy również zobowiązań finansowych, warto dokładnie sprawdzić sytuację lokalu.
Gdzie sprawdzić zadłużenie nieruchomości?
Podstawowym dokumentem, do którego należy dotrzeć w celu weryfikacji stanu prawnego nieruchomości jest księga wieczysta. To właśnie tam powinny być zapisane wszelkie informacje związane z mieszkaniem czy domem. Jedna z części księgi zawiera również dane o prawach i roszczeniach względem lokalu. Dlatego też pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jakichkolwiek formalności związanych z zakupem nieruchomości jest poznanie zawartości ksiąg wieczystych.
Zgodnie z art. 251 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste prowadzone są w systemie informatycznym, a dostęp do ich zawartości jest jawny oraz bezpłatny. Wystarczy wejść na prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości stronę elektronicznego rejestru ksiąg wieczystych i wpisać numer księgi. Następnie dobrze zapoznać się z każdym z czterech rozdziałów księgi, które podzielone są zgodnie z określonymi zagadnieniami:
- Rozdział I – znajdują się tutaj podstawowe informacje na temat nieruchomości, takie jak adres, powierzchnia, liczba pomieszczeń, a także dane na temat np. przysługujących właścicielowi części wspólnych.
- Rozdział II – w tej części zawarte są informacje na temat właściciela lub właścicieli nieruchomości. Jeżeli do mieszkania przypisany jest jego użytkownik, taka wiadomość również będzie zawarta w tym rozdziale.
- Rozdział III – to rozdział najważniejszy z perspektywy kupującego, gdyż znajdują się tutaj informacje na temat praw i roszczeń obejmujących daną nieruchomość.
- Rozdział IV – tu z kolei zawarte są informacje o hipotekach. To w tej części można sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką, a jeśli tak, to na jaką kwotę, w jakiej walucie i na czyją rzecz jest ustanowiona dana hipoteka.
Poza przeglądaniem zawartości, księgi wieczyste w wersji online oferują też m.in. składanie wniosków o wydanie dokumentów, a także weryfikację autentyczności. Z pewnością weryfikacja ksiąg wieczystych jest jednym z obowiązków kupującego mieszkanie. Czasami sprzedawcy nie są świadomi niektórych aspektów związanych z własną nieruchomością. Tymczasem przykłady, kiedy sprzedający powinien posiadać dodatkowe dokumenty można mnożyć. Wystarczy przytoczyć sytuację, kiedy okazję inwestycyjną sprzedaje osoba, będąca po rozwodzie. W takim przypadku należy upewnić się, czy doszło do podziału majątku oraz czy były małżonek bądź małżonka nie mają żadnych praw do mieszkania.
Czytaj także: Jak negocjować cenę zakupu mieszkania?
Jak sprawdzić czy nieruchomość jest zadłużona w spółdzielni?
Na rynku wtórnym może się zdarzyć, że pewne kwestie nie są na bieżąco wpisywane do ksiąg wieczystych lub nawet nie ma ich wcale. Ten ostatni scenariusz możliwy jest zwłaszcza w przypadku nieruchomości przynależących do spółdzielni mieszkaniowej. Wtedy najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu prawnego jest wizyta w siedzibie administracji spółdzielni i złożenie pisemnego wniosku z prośbą o wystawienie formalnego zaświadczenia o stanie zadłużenia lokalu. Tego typu dokument wyjaśni wątpliwości, a także wykaże czy wobec mieszkania nie toczy się egzekucja komornicza. Analogiczny wniosek można złożyć do zarządcy wspólnoty mieszkaniowej.
W przypadku nieuregulowanych opłat za media, czasami jedynym rozwiązaniem jest kontakt z operatorami. Nawet nie będąc płatnikiem, można otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami. Pewnym środkiem zapobiegawczym przed przejęciem czyiś zobowiązań finansowych przy okazji kupna mieszkania jest zapis w umowie, w którym dotychczasowy właściciel oświadcza, że lokal nie jest obciążony żadnymi długami.
Jak sprawdzić czy hipoteka jest obciążona?
Kredyt hipoteczny to powszechna forma finansowania zakupu nieruchomości, bez względu czy dotyczy to rynku pierwotnego, czy też wtórnego. W związku z tym kolejnym obowiązkiem kupującego nieruchomość jest sprawdzenie, czy na mieszkaniu nie ciąży hipoteka. Jak sprawdzić hipotekę mieszkania przez Internet? Można to zrobić przeglądając księgę wieczystą, a konkretnie omówiony wcześniej rozdział IV. Są tam zawarte kluczowe informacje, które dla kupca mają niebagatelne znacznie, gdyż w myśl Art. 65 Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością. Oznacza to wprost, że bank może rościć prawa do nieruchomości, która została obciążona hipoteką bez względu na fakt, że zmienił się jej właściciel.
Jak widać weryfikacja pod kątem ewentualnego zadłużenia mieszkania jest niezwykle ważna, gdyż nieświadomie nowy właściciel może z miejsca stać się dłużnikiem. Na szczęście dzięki elektronicznym księgom wieczystym można wygodnie uzyskać dostęp do najważniejszych informacji.
A jeżeli jesteś zainteresowany flipowaniem nieruchomościami oraz chcesz się dowiedzieć, jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia!
Czytaj także: Jak znaleźć kupca na mieszkanie
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: