Jak skutecznie kupić mieszkanie poniżej ceny rynkowej?

Kluczową kwestią przy flipingu na nieruchomościach jest wyszukiwanie takich ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego lub wtórnego, aby cena była jak najbardziej atrakcyjna. Jak wyszukać mieszkanie, które będzie można kupić znacznie poniżej ceny rynkowej?

Czas to pieniądz, ale bądź cierpliwy!

W szczególności młodzi inwestorzy, którzy dopiero zaczynają rozglądać się na rynku nieruchomości, chcą jak najszybciej trafić okazję cenową i z niej skorzystać. Wydaje im się, że to łut szczęścia, który po prostu niektórym się trafia. Jednak doświadczeni fliperzy, którzy flipują na nieruchomościach, czyli kupują mieszkania po niskiej cenie, aby po remoncie czy modernizacji sprzedać je z zyskiem, wiedzą, że na okazje trzeba cierpliwie poczekać.

Co pewien czas inwestorowi z pewnością uda się chwycić okazję cenową na mieszkanie czy lokal użytkowy, pomimo tego, że obecnie na rynku nieruchomości panuje hossa i mieszkania po prostu cały czas drożeją. Jakie mogą być najlepsze źródła poszukiwania okazji inwestycyjnych, które będzie można nabyć poniżej ceny rynkowej?

Czytaj także: Okazja inwestycyjna w nieruchomościach

Znajomi i rodzina

Rozpytywanie wśród przyjaciół, znajomych i ich znajomych, w dalszej i bliższej rodzinie o to, czy ktoś nie chce sprzedać mieszkania, jest dobrym pomysłem dla inwestora, który chce kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Często można dowiedzieć się, że ktoś musi zbyć posiadane lokum, ponieważ na przykład wyjeżdża do pracy za granicą, chce spieniężyć otrzymany spadek czy też szuka sposobu na sfinansowanie większej inwestycji, np. w budowę domu. Wszystkie te sytuacje mogą skłonić sprzedającego do obniżenia ceny nieruchomości, zwłaszcza wtedy, gdy może sprzedać mieszkanie bez konieczności przechodzenia przez długi proces poszukiwania odpowiednich nabywców i kontaktów z pośrednikami nieruchomości.

Licytacje komornicze

Inwestor może poszukiwać mieszkania, które jest w stanie kupić za niepełną jego cenę, również na licytacjach komorniczych. Odkupienie nieruchomości od komornika wymaga wzięcia udziału w tzw. aukcjach komorniczych, które często pozwalają oszczędzić nawet 1/3 wartości kupowanej nieruchomości. Wszystko przez to, że komornik, który zajmuje majątek dłużnika, w skład którego może wchodzić mieszkanie, ma obowiązek sprzedać nieruchomość na licytacji za kwotę nie niższą niż 75 proc. jej wartości. Jeśli w pierwszej licytacji okaże się, że nie ma zainteresowanych nabyciem lokalu, wówczas nie zostanie on sprzedany, zaś kolejna aukcja będzie prezentowała mieszkanie w cenie wywoławczej wynoszącej tyle co 2/3 wartości mieszkania.

Wyszukiwanie mieszkań poniżej ceny rynkowej na aukcjach komorniczych nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. Licytacji nie ma zbyt wiele, a szansa, że uda nam się sfinalizować transakcję zakupu jest niska. Trzeba też liczyć się z tym, że prawdopodobnie mieszkanie kupione od komornika będzie wymagało przeprowadzenia generalnego remontu, z czym jednak liczą się inwestorzy specjalizujący się we flipingu na nieruchomościach.

Mieszkanie kupowane od gminy

Kolejnym dobrym pomysłem na to, by kupić mieszkanie po cenie niższej od wartości rynkowej, jest składanie ofert do gminy na zakup nieużywanych mieszkań. Zwykle są to lokale wymagające remontu, dlatego dla gminy oferta potencjalnego kupującego może być bardzo atrakcyjna. Trzeba jedynie dobrze oszacować sobie koszty doprowadzenia mieszkania do stanu używalności.

Kupno mieszkania za gotówkę

Sprzedający mieszkania mogą być skłonni do opuszczenia ceny nieruchomości, jeśli kupujący jest w stanie wyłożyć na stół gotówkę. Bez zbędnego czekania np. na przelew pieniędzy z kredytu, sprzedawca otrzymuje pożądaną kwotę za mieszkanie, którą może natychmiast dysponować zgodnie ze swoją wolą. Okazje inwestycyjne, gdzie właścicielom zależy na szybkiej sprzedaży za gotówkę, są celem osób zajmujących się zawodowo zarabianiem na nieruchomościach.
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
blank
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
blank
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAKIE MIESZKANIA SPRZEDAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ W 2024 ROKU?

blank

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Dowiesz się jakie są podstawowe błędy inwestorów typujących okazję inwestycyjną?

Jakie układy mieszkańsprzedają się teraz najlepiej?

Z jakimi deweloperami współpracować, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo transakcji?

W jaki sposób finansować inwestycje, aby uzyskiwać najwyższe stopy zwrotu?

Kiedy jestdobry czas na zakup mieszkania, na rynku pierwotnym?

Jak wygląda dobra okazja inwestycyjna -prezentacja konkretnego przykładu.

Najbliższe warsztaty stacjonarne:

Wrocław 19 - 20 Października 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 7-8 Grudnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk