Kluczową kwestią przy flipingu na nieruchomościach jest wyszukiwanie takich ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego lub wtórnego, aby cena była jak najbardziej atrakcyjna. Jak wyszukać mieszkanie, które będzie można kupić znacznie poniżej ceny rynkowej?
Czas to pieniądz, ale bądź cierpliwy!
W szczególności młodzi inwestorzy, którzy dopiero zaczynają rozglądać się na rynku nieruchomości, chcą jak najszybciej trafić okazję cenową i z niej skorzystać. Wydaje im się, że to łut szczęścia, który po prostu niektórym się trafia. Jednak doświadczeni fliperzy, którzy flipują na nieruchomościach, czyli kupują mieszkania po niskiej cenie, aby po remoncie czy modernizacji sprzedać je z zyskiem, wiedzą, że na okazje trzeba cierpliwie poczekać.
Co pewien czas inwestorowi z pewnością uda się chwycić okazję cenową na mieszkanie czy lokal użytkowy, pomimo tego, że obecnie na rynku nieruchomości panuje hossa i mieszkania po prostu cały czas drożeją. Jakie mogą być najlepsze źródła poszukiwania okazji inwestycyjnych, które będzie można nabyć poniżej ceny rynkowej?
Czytaj także: Okazja inwestycyjna w nieruchomościach
Znajomi i rodzina
Rozpytywanie wśród przyjaciół, znajomych i ich znajomych, w dalszej i bliższej rodzinie o to, czy ktoś nie chce sprzedać mieszkania, jest dobrym pomysłem dla inwestora, który chce kupić mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Często można dowiedzieć się, że ktoś musi zbyć posiadane lokum, ponieważ na przykład wyjeżdża do pracy za granicą, chce spieniężyć otrzymany spadek czy też szuka sposobu na sfinansowanie większej inwestycji, np. w budowę domu. Wszystkie te sytuacje mogą skłonić sprzedającego do obniżenia ceny nieruchomości, zwłaszcza wtedy, gdy może sprzedać mieszkanie bez konieczności przechodzenia przez długi proces poszukiwania odpowiednich nabywców i kontaktów z pośrednikami nieruchomości.
Licytacje komornicze
Inwestor może poszukiwać mieszkania, które jest w stanie kupić za niepełną jego cenę, również na licytacjach komorniczych. Odkupienie nieruchomości od komornika wymaga wzięcia udziału w tzw. aukcjach komorniczych, które często pozwalają oszczędzić nawet 1/3 wartości kupowanej nieruchomości. Wszystko przez to, że komornik, który zajmuje majątek dłużnika, w skład którego może wchodzić mieszkanie, ma obowiązek sprzedać nieruchomość na licytacji za kwotę nie niższą niż 75 proc. jej wartości. Jeśli w pierwszej licytacji okaże się, że nie ma zainteresowanych nabyciem lokalu, wówczas nie zostanie on sprzedany, zaś kolejna aukcja będzie prezentowała mieszkanie w cenie wywoławczej wynoszącej tyle co 2/3 wartości mieszkania.
Wyszukiwanie mieszkań poniżej ceny rynkowej na aukcjach komorniczych nie jest trudne, ale trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. Licytacji nie ma zbyt wiele, a szansa, że uda nam się sfinalizować transakcję zakupu jest niska. Trzeba też liczyć się z tym, że prawdopodobnie mieszkanie kupione od komornika będzie wymagało przeprowadzenia generalnego remontu, z czym jednak liczą się inwestorzy specjalizujący się we flipingu na nieruchomościach.
Mieszkanie kupowane od gminy
Kolejnym dobrym pomysłem na to, by kupić mieszkanie po cenie niższej od wartości rynkowej, jest składanie ofert do gminy na zakup nieużywanych mieszkań. Zwykle są to lokale wymagające remontu, dlatego dla gminy oferta potencjalnego kupującego może być bardzo atrakcyjna. Trzeba jedynie dobrze oszacować sobie koszty doprowadzenia mieszkania do stanu używalności.
Kupno mieszkania za gotówkę
Sprzedający mieszkania mogą być skłonni do opuszczenia ceny nieruchomości, jeśli kupujący jest w stanie wyłożyć na stół gotówkę. Bez zbędnego czekania np. na przelew pieniędzy z kredytu, sprzedawca otrzymuje pożądaną kwotę za mieszkanie, którą może natychmiast dysponować zgodnie ze swoją wolą. Okazje inwestycyjne, gdzie właścicielom zależy na szybkiej sprzedaży za gotówkę, są celem osób zajmujących się zawodowo zarabianiem na nieruchomościach.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: