Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?

Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak aby jak najsprawniej doprowadzić do sprzedaży nieruchomości.

Dlaczego odpowiednie ogłoszenie o sprzedaży mieszkania jest takie ważne?

Zredagowanie dobrego ogłoszenia o sprzedaży mieszkania jest kluczowym elementem, od którego rozpoczyna się transakcję pomiędzy sprzedającym a kupującym. To właśnie ogłoszenie stanowi sygnał dla kupującego, że mamy do zaoferowania nieruchomość, której być może właśnie poszukuje. Chociaż utworzenie samego ogłoszenia wydaje się być dosyć banalną i oczywistą kwestią, temat jest znacznie bardziej złożony, niż można początkowo zakładać. W sieci znajdują się ogromne ilości różnego rodzaju ogłoszeń związanych ze sprzedażą nieruchomości, stąd istnieje niebezpieczeństwo, że nasze ogłoszenie może zaginąć w gąszczu innych anonsów.

Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać przy przygotowywaniu ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, jest fakt, iż to na jego podstawie kupujący podejmie pierwszą wstępną decyzję, czy jest zainteresowany lokalem, który jest przedmiotem transakcji. Jeśli ogłoszenie będzie źle zredagowane, nasze szanse na sprzedaż nieruchomości znacznie spadną. Z tego właśnie powodu, należy starannie przygotować ogłoszenie i zadbać o to, aby spełniło swoją funkcję i przyciągało, a nie odpychało przyszłych nabywców. Ogłoszenie w żadnym wypadku nie powinno być tworzone w pośpiechu, w przerwie, która akurat pojawiła się między naszymi codziennymi obowiązkami. Warto poświęcić dostateczną ilość czasu i dokładnie przemyśleć schemat ogłoszenia, aby było ono jak najbardziej efektywnym narzędziem, które przyczyni się do szybkiej sprzedaży mieszkania.

Dobry plan to połowa sukcesu!

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania możemy traktować jak swego rodzaju wizytówkę, nie tylko samego lokalu, ale także sprzedającego. Przed dodaniem ogłoszenia na portal aukcyjny należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wywołają pozytywny odbiór u kupujących. Absolutnie kluczowe, jest wzbudzenie zainteresowania potencjalnych nabywców. Rozwój internetu i wirtualnego życia sprawił, że jesteśmy przyzwyczajeni do zakupów online, gdzie decyzje zakupowe podejmowane są na podstawie tego, co widzimy na zdjęciu. Podobnie jest także w przypadku nieruchomości, gdzie zdjęcia stanowią najistotniejszy element ogłoszenia.

Nawet jeżeli opis w ogłoszeniu zostanie perfekcyjnie zredagowany, kupujący może nie być w stanie wyobrazić sobie rzeczywistego rozkładu i aranżacji mieszkania, lub jego wyobrażenia mogą znacznie odbiegać od stanu faktycznego. Ogłoszenie bez zdjęć budzi znacznie mniejsze zainteresowanie niż to, w którym zdjęcia zostały zamieszczone, a tym samym obniża to naszą szansę na szybką sprzedaż mieszkania. Poza tym odpowiednio przygotowane zdjęcia — dobre kadry wraz z odpowiednim oświetleniem, mogą zwiększyć atrakcyjność sprzedawanej nieruchomości. Poświęćmy zatem chwilę na to, aby wykonane zdjęcia były dobrej jakości i jak najbardziej oddawały stan lokalu. Jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu, lub nie czujemy się na siłach, aby wykonać atrakcyjne zdjęcia, możemy nawiązać współpracę z osobą, która profesjonalnie zajmuje się fotografowaniem wnętrz i za niewielką opłatą wykona sesję specjalnie przygotowaną pod sprzedaż. Przed dodaniem ogłoszenia warto też wstępnie zredagować jego treść, aby mieć pewność, że ostateczna wersja będzie pozbawiona chaosu, przemyślana, a przede wszystkim dostarczy kupującemu niezbędnych informacji.

Czytaj także: Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Idealne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania — jakie dane powinno zawierać?

Kupujący zwykle, zanim nawiąże kontakt ze sprzedającym, stara się jak najwięcej informacji pozyskać samodzielnie, właśnie z treści ogłoszenia. Informacje w niej zawarte pozwolą także na wstępną weryfikację, czy przedmiot sprzedaży zgodny jest z oczekiwaniami nabywcy. Absolutną koniecznością w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkań są takie elementy jak:

  • dokładny metraż,
  • dokładna lokalizacja — najlepiej wpisać adres,
  • liczba oraz rodzaj pomieszczeń,
  • piętro, na którym znajduje się lokal wraz z liczbą pięter w całym budynku,
  • informacja odnośnie wyposażenia, standardu oraz stanu technicznego lokalu, a także całego budynku,
  • forma własności nieruchomości (nie tylko lokalu, ale także gruntu),
  • rok budowy oraz technologia budowy (np. wielka płyta, pustak ceramiczny, cegła itp.),
  • typ zabudowy (np. apartamentowiec, blok, kamienica, itp.);

W ogłoszeniu warto zamieścić także dodatkowe informacje, które mogą sprawić, że oferta stanie się atrakcyjniejsza dla nowego właściciela:

  • zalety nieruchomości (np. balkon, ogródek, taras, ochrona w budynku, winda, siłownia, instalacja alarmowa, okna i drzwi antywłamaniowe, udogodnienia dla niepełnosprawnych),
  • opis okolicy i tego, jakie obiekty znajdują się w pobliżu oraz informacja o dojeździe i rodzajach komunikacji miejskiej,
  • dodatkowe informacje (np. termin dostępności, uśrednione koszty utrzymania nieruchomości, informacja o podatku o nieruchomości, informacja o tym czy Księga wieczysta jest obciążona hipoteką);

Ogólne zasady redakcyjne

Jak wspomnieliśmy wcześniej to na podstawie ogłoszenia, klient podejmuje decyzję czy jest zainteresowany zakupem naszego mieszkania. Tworząc ogłoszenie, warto zwrócić uwagę na pozytywne cechy sprzedawanego lokalu, które sprawią, że klient zacznie dostrzegać korzyści dla siebie płynące z zakupu. Używanie języka korzyści jest jak najbardziej wskazane, jednak pamiętajmy o tym, aby nasze ogłoszenie było konkretne i w 100% czytelne dla potencjalnego nabywcy. Zadbajmy także o to, aby ogłoszenie było napisane poprawnie i nie zawierało żadnych błędów ortograficznych ani stylistycznych. Zwróćmy uwagę również na to, aby wszystkie wskazane przez nas informacje były prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym, co pozwoli uniknąć późniejszego rozczarowania u obu ze stron, już na etapie oglądania lokalu.

Jeżeli chcesz poznać więcej tajników dobrych ogłoszeń o sprzedaży mieszkania, a także dowiedzieć się wszystkiego, co potrzebne do skutecznego inwestowania w nieruchomości, skorzystaj z naszych szkoleń stacjonarnych.

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
blank
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
blank
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAKIE MIESZKANIA SPRZEDAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ W 2024 ROKU?

blank

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Dowiesz się jakie są podstawowe błędy inwestorów typujących okazję inwestycyjną?

Jakie układy mieszkańsprzedają się teraz najlepiej?

Z jakimi deweloperami współpracować, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo transakcji?

W jaki sposób finansować inwestycje, aby uzyskiwać najwyższe stopy zwrotu?

Kiedy jestdobry czas na zakup mieszkania, na rynku pierwotnym?

Jak wygląda dobra okazja inwestycyjna -prezentacja konkretnego przykładu.

Najbliższe warsztaty stacjonarne:

Wrocław 19 - 20 Października 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 7-8 Grudnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy
blank

Pakiet Standard

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

blank
×
×

Koszyk