0
Szkolenia z inwestowania Inwestuj z nami Okazje inwestycyjne
Youtube Facebook Instagram

Inwestowanie w domy i grunty

Dodano: 8 sierpnia 2022
autor: flipnapierwotnym
https://flipnapierwotnym.pl/wp-content/uploads/2019/09/house-2567680_1920-768x512-1.jpg

Inwestowanie polega na takim lokowaniu posiadanego kapitału, by móc wypracować pożądane zyski. Jednym ze sposobów na to będzie inwestowanie w ziemię i w domy na sprzedaż czy na wynajem. Jak przeprowadzić takie inwestycje i czy rzeczywiście warto inwestować w domy i grunty?

Kupno ziemi pod inwestycje

Jednym z motywów podejmowania inwestycji w grunty jest to, że są one stabilne i przynoszą dochody w dłuższym horyzoncie czasowym. Inwestycja jest bezpieczna i do pewnego stopnia przewidywana. Zakup ziemi zawsze się opłaca, a aktualnie staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów dysponowania środkami finansowymi. Inwestycja w ziemię nie przyniesie co prawda regularnych zysków, jak na przykład zakup mieszkania na wynajem, ale za to można podnieść wartość nieruchomości gruntowej i sprzedać ją później z dużym, choć jednorazowym zyskiem.

Jak inwestować w nieruchomości, by przyniosło to spodziewane zyski? Najłatwiejszą opcją jest zakup działki budowlanej. To najlepsze grunty pod inwestycje, ponieważ przygotowane są na postawienie na nich domów jednorodzinnych czy zabudowy wielorodzinnej. Można je sprzedać w dobrej cenie. Działka budowlana to bezpieczna inwestycja nie tylko z uwagi na fakt, że nabiera wartości z czasem. Ceny ziemi nie ulegają dużym wahaniom, a przy pewnych nakładach własnych można sprawić, że działka zyska na atrakcyjności i będzie można ją sprzedać drożej. Najlepiej przy tym kupować grunty pod inwestycje w atrakcyjnych częściach miast lub tuż poza granicami dużych ośrodków miejskich, jako realizację perspektywicznej inwestycji.

Rodzaje gruntów

Kupując działki pod inwestycje, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem gruntu inwestor ma do czynienia. Warto to sprawdzić jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, dla przeniesienia własności gruntu na nowego nabywcę. Jeśli działka ma służyć do budowy domu na sprzedaż, czy się opłaca kupować na przykład grunt rolny? Najlepiej w takiej sytuacji od razu nabyć działkę stricte budowlaną, zwłaszcza jeśli ma ona już pełne uzbrojenie.

Klasyfikacja formalna działki to ważna sprawa, którą inwestor może zweryfikować w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który uchwalony jest przez Radę Gminy. W tym akcie wskazuje się kilka rodzajów działek gruntowych, w tym:

  •       Działki budowlane – czyli nieruchomości gruntowe położone w obszarze gminy, przeznaczone na cele budowlane.
  •       Działki siedliskowe – o zabudowie zagrodowej, czyli nieruchomości, których właścicielem jest osoba mająca pełne prawo do wykonywania zawodu rolnika.
  •       Działki rolne – grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
  •       Działki rekreacyjne – posiadają umiejscowienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i są to tereny rekreacyjno-wypoczynkowe.
  •       Działki leśne – grunty leśne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.
  •       Działki inwestycyjne – przemysłowe, czyli nieruchomości gruntowe przeznaczone na cele inwestycyjno-przemysłowe, położone najczęściej na obrzeżach miejscowości.

Jeśli inwestycja obejmuje nie tylko kupno działki, ale i budowę domu na sprzedaż, najlepiej od razu nabyć grunt budowlany. Natomiast w przypadku np. działek rolnych czy leśnych będą one tańsze od budowlanych, ale niestety trzeba będzie włożyć trochę wysiłku i czasu w to, by móc je przekształcić w grunty nadające się do zabudowy.

Budowa domu na sprzedaż

Sama inwestycja w działkę budowlaną może przynieść korzyści finansowe, jeśli na przykład grunt nie ma przyłączy do mediów, a po ich wykonaniu inwestor zechce ją sprzedać. Jednak można jeszcze zwiększyć inwestycję, poprzez podjęcie się budowy domu na sprzedaż. W działalności gospodarczej takie działanie na rynku nieruchomości zwykle podejmują deweloperzy trudniący się zabudową jednorodzinną. Budują dom do sprzedania, a nie na własne potrzeby.

Gdzie i jaki dom zbudować, by korzystnie go sprzedać?

Jeśli inwestor zdecyduje się na inwestycję w grunty pod zabudowę jednorodzinną, powinien zastanowić się nad wyborem działki w odpowiedniej lokalizacji. Dobrym wyborem są grunty w mieście lub pod miastem. Budowa domu na sprzedaż w działalności gospodarczej pozwoli na uniknięcie podatku, dlatego warto zastanowić się nad realizacją takich inwestycji w ramach swojego biznesu. Dla ograniczenia kosztów inwestycji warto wybrać projekty na gotowe domy. Cennik takich obiektów pokaże, jakie są najtańsze w budowie, ale spełniające najnowsze wymagania związane z prawem budowlanym i energooszczędnością.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest flipowanie lub szukasz taniej okazji inwestycyjnej, to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

JESTEM ZAINTERESOWANY


Udostępnij:
Dołącz do nas i obracaj nieruchomościami!
Jesteśmy po to aby udowodnić Tobie, że inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego bez względu na wiek, pochodzenie czy kapitał początkowy. Najważniejsze są chęci. Zdajemy sobie sprawę, że do każdej decyzji trzeba dojrzeć, więc jeśli będziesz gotowy to skontaktuj się z Nami!.

Masz pytania
lub chcesz wiedzieć więcej?

Zostaw swój numer telefonu,
a odpowiemy tak szybko, jak to tylko możliwe!