Inflacja a flipowanie

Zmorą każdego inwestora jest inflacja, czyli wskaźnik wzrostu cen produktów i usług konsumpcyjnych. Jeśli ceny rosną szybko, to realne zyski z podjętej inwestycji automatycznie będą niższe. Czy w warunkach rosnącego wskaźnika inflacji wskazane jest podejmowanie inwestycji na rynku nieruchomości? W co zainwestować? Czy flipowanie nieruchomości jest dobrym sposobem na zarobienie pieniędzy?  

Inflacja w Polsce

Najpierw warto jest sprawdzić, jaka sytuacja obowiązuje w Polsce, jeśli chodzi o inflację. Polska inflacja ma tendencję rosnącą, choć nie zawsze tak było. W ciągu kilku ostatnich lat poziom inflacji spadał. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja w Polsce w kwietniu 2020 roku wyniosła 3,4 proc. rok do roku. Przypomnieć należy przy tym, że stopa inflacji jeszcze na koniec I kwartału wynosiła 4,6 proc. Eksperci oceniają, że skokowy wzrost cen w czasie pandemii koronawirusa był nadzwyczajną sytuacją, a w kolejnych miesiącach powinno się obserwować spadek inflacji, wspierany głównie obniżką cen ropy naftowej i innych surowców.

Jeszcze w marcu 2020 roku, czyli w miesiącu ogłoszenia pierwszych ograniczeń dotyczących pandemii koronawirusa, projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) zakładała, że inflacja CPI w 2020 roku wyniesie 3,7 proc., zaś inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

Najprawdopodobniej w maju i w czerwcu roczny wskaźnik cen będzie zbliżony do poziomu 3 proc. Jak w takich warunkach prezentuje się kwestia inwestycji polegających na flipie nieruchomości?

Jak uchronić swoje oszczędności przed inflacją?

Inflacja ma wiele wspólnego z oszczędnościami i kapitałem inwestycyjnym. Kiedy jest wysoka, tj. panuje hiperinflacja, to spada siła nabywcza pieniądza. Innymi słowy w jednym miesiącu za 100 zł możemy kupić pewne dobra, ale za miesiąc już przy takich samych oszczędnościach nie będzie nas na nie stać. Kiedy jeszcze na dodatek kurs złotego maleje względem walut zagranicznych, dochodzi do deprecjacji waluty. Deprecjacja to sytuacja prowadząca do obniżenia siły nabywczej pieniądza w rozliczeniach międzynarodowych. Oba zjawiska i różne rodzaje inflacji w ten sam negatywny sposób oddziałują na oszczędności, jeśli te nie pracują.

Chowanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie prowadzi do utraty ich wartości w czasie – w rozliczeniach krajowych i międzynarodowych. Dlatego tak ważne jest jego zainwestowanie. W co inwestować, by ochronić wartość swojego kapitału? Można zainteresować się flipowaniem mieszkań.

W jaki sposób inflacja wpływa na zysk z flipowania?

Flipowanie polega na kupnie mieszkania w dobrej cenie, następnie podniesieniu jego wartości poprzez np. remont czy home staging i sprzedanie go z zyskiem. Jakie skutki inflacji odczuje inwestor, jeśli jej poziom będzie wysoki w okresie trwania inwestycji, albo na domiar złego inflacja wzrośnie w okresie przeprowadzania flipowania okazjami inwestycyjnymi?

Inflacja może „zjeść” część zysków związanych z tego rodzaju inwestycją. Mniej warta będzie kwota wypracowanego zysku z flipowania, niż gdyby inflacja utrzymała się na dotychczasowym poziomie.

Wpływ inflacji na opłacalność kredytów

Co ciekawe, istniejąca inflacja wpływa na opłacalność kredytów, jakimi można pokryć koszty zakupu nieruchomości w ramach flipowania mieszkaniami. Im wyższa inflacja tym teoretycznie łatwiej można spłacić kredyt.

Wszystko przez to, że cena nieruchomości rośnie, co działa na korzyść inwestora, a dług jest spłacany, więc wierzytelność spada. Malejący dług wiąże się ze spłatą rat kapitałowych, ale co istotne, maleje także relatywnie do siły nabywczej pieniądza. Pamiętać należy o tym, że kapitał kredytu pozostający do spłaty w ramach zaciągniętego zobowiązania nie jest rewaloryzowany, jak np. wynagrodzenie pracownicze czy zasiłki. Jeśli kredyt na mieszkanie kupione w celach inwestycyjnych jest zaciągnięty w tej samej walucie, co zarobki, wówczas efekt ten jest jak najbardziej uzyskiwany.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak zarabiać na nieruchomościach, to zapraszamy na nasze szkolenia!
 

Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!

 

Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:

 

Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce:

 

 

Plany mieszkań – na co zwracać uwagę?
Podczas wyboru mieszkania pod inwestycję trzeba przeanalizować różne aspekty. Ważne są nie tylko takie kwestie jak cena i okoliczna infrastruktura. Kluczowy jest także układ pomieszczeń. Aby poznać pełen obraz sytuacji, warto przeanalizować plan mieszkania. Na co zwracać uwagę przeglądania planu lokalu mieszkalnego? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, konieczne zapoznaj się z naszym tekstem.
Prowizja biura nieruchomości – ile wynosi stawka pośrednika?
Biura nieruchomości oferują swoją pomoc w zakupie lub sprzedaży mieszkania. Korzystanie z usług agentów wiąże się z zapłatą prowizji za pośredniczenie w transakcji. Klienci mają wiele pytań dotyczących opłat dla biur nieruchomości, zwłaszcza dlatego, że spora część z nich nie dokonuje operacji na rynku nieruchomości rutynowo. Kto i ile zapłaci za usługi pośredników nieruchomości?
Jak napisać ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?
Sprzedaż mieszkania to jedna z najbardziej wymagających transakcji, których dokonujemy w życiu. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, aby transakcja ta przebiegła pomyślnie bez niepotrzebnych, a często także bardzo uciążliwych komplikacji. W tym artykule przekażemy kilka istotnych wskazówek na temat tworzenia ogłoszenia o sprzedaży mieszkania i podpowiemy, na co zwracać uwagę przy redagowaniu, tak […]

Zapisz się!

Odbierz dostęp do bezpłatnego szkolenia o rynku pierwotnym

JAKIE MIESZKANIA SPRZEDAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ W 2024 ROKU?

Czego dowiesz się ze szkolenia?

Dowiesz się jakie są podstawowe błędy inwestorów typujących okazję inwestycyjną?

Jakie układy mieszkańsprzedają się teraz najlepiej?

Z jakimi deweloperami współpracować, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo transakcji?

W jaki sposób finansować inwestycje, aby uzyskiwać najwyższe stopy zwrotu?

Kiedy jestdobry czas na zakup mieszkania, na rynku pierwotnym?

Jak wygląda dobra okazja inwestycyjna -prezentacja konkretnego przykładu.

Najbliższe warsztaty stacjonarne:

Wrocław 19 - 20 Października 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Pakiet Standard

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Warszawa 7-8 Grudnia 2024

00
Dni
00
Godziny
00
Minuty
00
Sekundy

Pakiet Standard

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Pakiet Mentorski

2 dni szkoleniowe

Wsparcie po warsztatach

11 materiałów dodatkowych

Stały kontakt telefoniczny

Nieograniczona liczba konsultacji

Masz pytania? Napisz do nas

×
×

Koszyk

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.