Handel nieruchomościami cieszy się coraz większą popularnością. Kupujemy, odnawiamy, a następnie wystawiamy na sprzedaż. Można stwierdzić bez żadnej przesady, że inwestowanie w domy, mieszkania, lokale użytkowe stało się w obecnej chwili w wielu przypadkach sposobem na życie - dobrą formą zarabiania naprawdę niezłych pieniędzy. Jeśli jednak chcemy wejść na stałe w świat handlu nieruchomościami musimy dobrze orientować się w sprawach podatkowych. O czym warto wiedzieć?
Współczesny handel nieruchomościami
Współczesny handel nieruchomościami ma bardzo różne oblicza. Handlem zajmują się profesjonalne firmy o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, a także coraz częściej także osoby prywatne. Tutaj jednak warto naprawdę uważać - to ciekawa branża, mogąca przynieść sporo korzyści - do każdej inwestycji należy podejść z rozwagą i rozsądkiem. Szczególnie, w momencie stawiania pierwszych kroków.
Handel nieruchomościami może dotyczyć wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego lokali użytkowych, mieszkań i domów oraz profesjonalnej sprzedaży. Coraz większe znaczenie mają nowatorskie trendy w branży nieruchomości:
1.flipping - sprzedaż nieruchomości, przy wcześniejszej odnowie domu lub mieszkania. Inwestor kupuje nieruchomość w korzystnej cenie, następnie odnawia ją, remontuje i wystawia na sprzedaż.
2.home staging - szereg “sztuczek” mających na celu przekonanie potencjalnego kupującego do zakupu. Przygotowanie mieszkania na sprzedaż tak, aby jego atrakcyjność wzrosła: odświeżenie ścian, mebli, pozbycie się rzeczy osobistych poprzedniego właściciela, nasłonecznienie mieszkania, troska o drobne dodatki i akcesoria dodające miejscu “ducha”.
Sprzedaż nieruchomości, a działalność gospodarcza
Sprzedając nieruchomość wykorzystywaną w ramach działalności gospodarczej mamy możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Przyjrzyjmy się bliżej przepisom:
Ustawodawca w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdecydował, iż jednym ze źródeł przychodu jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
W związku z tym mamy prawo do zwolnienia z podatku, jeśli sprzedajemy nieruchomość 5 lat po jej zakupie - w celach związanych z działalnością gospodarczą.
Inwestowanie w mieszkania, a podatek
Obrót nieruchomościami a VAT. Inwestując w mieszkania warto wziąć pod uwagę następujące koszty:
1.koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,
2.prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości,
3.koszty zamieszczania ogłoszeń w prasie,
4.wydatki związane z usługami notariusza niezbędnego do sporządzenia umowy cywilnoprawnej,
5.koszty i opłaty sądowe.
Koszty te pomniejszają przychód. (Przychodem ze sprzedaży jest cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia).
Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości?
Rynek nieruchomości jest bardzo duży. Sprzedając nieruchomość musimy pamiętać o wszystkich podatkowych obowiązkach. Jeśli sprzedajesz nieruchomość przed upływem 5 lat od jej nabycia musisz koniecznie wypełnić PIT-39. I to nawet jeśli uzyskane środki w całości przeznaczyły na zakup innego mieszkania dla swoich bliskich np. dzieci.
Obejrzyj poniższe wideo i dowiedz się więcej!
Sprawdź 3 strategie inwestowania, których nauczysz się na naszych szkoleniach:
Zobacz, jak wygląda proces inwestycyjny w praktyce: